ИН4С

ИН4С портал

Проф. др Душан Крцуновић: Капела је Његошева, маузолеј је Мештровићев

1 min read

Фото: Град Театар Будва

Пише: Проф. др Душан Крцуновић

Недавна најава предсједника Скупштине Црне Горе господина Андрије Мандића да би Његошева завјетна капела на Ловћену требала да буде поново изграђена поред Мештровићевог маузолеја, како би се коначно испоштовала последња воља владике, владара и пјесника, а његови завађени потомци међусобно измирили, изазвала је снажне вибрације на трусном црногорском друштвено-политичком тлу.

Идеја о обнови Његошеве капеле покренула је лавину пријетећих ријечи њених противника који су се обрушили „дрвљем и камењем“ на предлагача, као да је идеја о поштовању Његошевог аманета, дакле светиње његовог гроба и завјетне цркве нешто ново, несвакидашње и нечувено, а не израз давнашње и колективне жеље. Сургум, пријетње и уцјене друштвеним немирима на сам помен обнове Његошевог завјета устаљена је реакција оног „сеизмички“ најактивнијег дијела црногорског друштва из којег је потекла разорна политичка стихија којом је црногорско друштво било погођено протекле три деценије, али и Ловћен са чијег је врха прије педесет година том истом политичком стихијом збрисана Његошева капела.

Тиме никада није збрисано и живо црквено-народно памћење на владичански и пјеснички завјет који се данас спорадично налази између, с једне стране, готово нормализоване агресивне кампање противљења идеји обнове Његошеве капеле и, с друге стране, дневнополитичке профанације те разумне идеје. Ако је рушењем Његошеве завјетне капеле раскинут савез са Његошем и ако је њена обнова равна успостављању својеврсног Новог завјета и савеза са Његошем, онда је услов за остварење те идеје да се наша најмудрија глава, која је пјесниковала из главе цијелог народа, извуче из замаха српа тоталитарне идеологије и чекића дневне политике и у јавној сфери успостави као наша колективна духовна, морална, културолошка и политичка обавеза.

Терет одговорности за друштвени радикализам проблем је оних који позив на поштовање Његошевог тестамента користе за окупљање око своје логорске ватре и слање димних сигнала да је култура страха још увијек јача од културе слободе, части и стида као саставних вриједности културе урбанитета и политичке културе оријентисане на опште добро.  Идеја обнове Његошеве завјетне капеле није политичка провокација већ индикатор тоталитарне свијести и одсуства политичке културе код оних који се у маниру постфактичког доба противе једноставној фактичкој истини: маузолеј је Мештровићев, капела је Његошева.

Маузолеј је фараонска грађевина која је сасвим туђа духу сакралне архитектуре и умјетности православног хришћанства, али и његошевским слободарским идеалима. У цјелокупном дјелу Петра Другог Петровића Његоша само на једном мјесту појављује се ријеч фараон, и то у „Посвети праху оца Србије“, и то у изразито негативном значењу асполутистичке, тирјанске власти и неограничене моћи. Али,

„Фараона источнога пред Ђорђем се мрзну силе,
Ђорђем су се српске мишце са витештвом опојиле!“

Из овог дистиха и његовог контекста јасно је да се наш тираномахијски пјесник дистанцира од „Фараона источног“ ситуирајући себе и свог јунака западније, помјерајући се ка Европи у погледу својих политичких схватања, што га по ко зна који пут чини нашим савремеником, али и савременијим од неких наших савременика, декларативних европејаца.

Но, и поред тога што је фараонски маузолеј Мештровићев, а православна хришћанска капела Његошева, интелектуална и политичка концесија споменику наше идеолошке прошлости и менталитету наше постфактичке садашњости израз је практичне мудрости, толерантности и разумности.

Та концесија садржана је у мишљењу Митрополита црногорско-приморског господина Јоаникија и његовог претходника блаженопочившег митрополита Амфилохија, као и свих благоразумних људи у Црној Гори да на ономе што је остало од ловћенског врха ипак има мјеста за обоје. То је и начин да „вратимо Ловћен под Његошеву капелу“, како нас је позвао, нимало сатирично наш сатиричар Блажо Паповић.

 

Извор: Журнал.ме

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Проф. др Душан Крцуновић: Капела је Његошева, маузолеј је Мештровићев

  1. ПОШТОВАНИ ПРОФЕСОРЕ,
    НИЈЕСТЕ ИНФОРМИСАНИ ИЛИ ПРИЛАГОЂАВАТЕ СТВАРИ АКТУЕЛНОМ ТРЕНУТКУ: КРАЉ АЛЕКСАНДАР ЈЕ ПОЗВАО МЕШТРОВИЋА ДА УРАДИ СПОМЕНИК НЕЗНАНОМ ЈУНАКУ НА АВАЛИ, А НИЈЕ СЕ МЕШТРОВИЋ ПОНУДИО НИТИ ЈЕ МОГАО ТО ДА УРАДИ. ТАДА ЈЕ ПОРУШЕН И СТАРИ ГРАД ЖРНОВ НА ВРХУ АВАЛЕ.
    У ИСТИ ВРИЈЕМЕ (РЕЛАТИВНО) КАРАЂОРЂЕВИЋ ЈЕ ОД ВЕЛИКОГ МАЈСТОРА НАРУЧИО И МАУЗОЛЕЈ НА ЛОВЋЕНУ. СКИЦЕ СУ УРАЂЕНЕ, МАКЕТА И СЛ. АЛИ КАРАЂОРЂЕВИЋА СУ У УДРУЖЕНОМ ЗЛОЧИНАЧКОМ ПОДУВАТУ, КАДА ЈЕ СТВАРАО МАЛУ АНТАНТУ, ПРЕТЕЧУ ДАНАШЊЕ ТЗВ. ЕУ, УБИЛИ ФАШИСТИ, НАЦИСТИ, УСТАШЕ, ВМРОВЦИ И КОМУНИСТИ И ТЕК ПОСЛИЈЕ ДРУГОГ СВЈЕТСКОГ РАТА ЗАВЈЕТНА ЊЕГОШЕВА ГРОБНА ЦРКВА СВ. ПЕТРА ЦЕТИЊСКОГ (КОЛОКВИЈАЛНО – КАПЕЛА ) ЈЕ СРУШЕНА. ИСТОМ ПРИЛИКОМ ЈЕ КОМУНИСТИЧКИМ БЕЗБОЖНИМ ЧИНОМ ОДСЈЕЧЕН И ЈЕЗЕРСКИ ВРХ ЛОВЋЕНА.

    1. Nemoj lagat Perivoje i pricati gluposti. Kralj Aleksandar kao unuk kralja Nikole je obnovio od Austrijanaca porusenu Njegosevu kapelu. Zasto bi on rusio kapelu koju je sam obnavljao kako bi na njeno mjesto zidao mauzolej? Ne mjesaj to sto je Aleksandar htio angazovati Mestrovica da izradi Njegosev spomjenik ali koji bi bio postavljen u Beogradu, sa Mestrovicevom idejom da napravi Njegosev kip i postavi ga u mauzolej na Lovcen, za koji je jos prije rata imao ideju, a sto mu je i uspjelo pod komunistima rusenjem crkve i lovcenske kape te izgradnjom onoga faraonskog mauzoleja.

  2. Овом аутору (ко га наговори да се петља у оно у шта се не разумије) изгледа је Мандић идол и испада да је он започео враћање капеле. Многи су паметнији и образованији, да их не спомињем да неког не заборавим, то тражили прије. На врху Ловћена треба да буде само Капела, а маузолеј треба да се постави на Ивановим коритима. То је тако и никако другачије – само стаза, камен, сунце, звијезде, вјетар, киша, снијег и Капела, па ко воли нека изволи.

    1
    1
  3. NA VRH MAUZOLEJA POSTAVIT KAMEN A U KAMEN KAPELU SVE STAKLOM NEPROBOJNIM OKRUZIT KOJIM STAKLOM BI SE I POPELO DO KAPELE. I VJEKOVIMA SAV NAROD DA GLEDA …I MAUZOLEJ I KAPELU …,… MADA NEKI BI MOZDA HTELI KAPELU U MAUZOLEJ STAVIT …

  4. Никако се не брукати на овај начин. На Капи Ловћенској има мјеста само за КАПЕЛУ. Онако како је видио, замислио и изградио Владика Раде. Ствари треба вратити на своје мјесто, или ништа не покушавати.
    Рјешења по принципу и-и, болесног суживота, на парче, која илуструју карактер њихових предлагача, треба потпуно одбацити (То су већином они, који по потреби „разумију“ Његоша, а уствари немају никаквог додира са њим). Хоћете ли тако и КиМ да решавате?
    Црној Гори треба здраво биће, здрав менталитет, здрав организам, који треба да смијени ову болест. Замјена теже болести лакшом никако није решење. Истина је само једна и на њеном успостављању треба тежити, све до успостављања. Па кад-тад. Здравија је борба за истину, него болесни мир. И кроз овај процес оздрављивати наше посустало национално биће. „Ко разгађа у нас не погађа“. Вратимо се његошевским принципима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *