ИН4С

ИН4С портал

Како заштитити стопала од гљивица током љета?

1 min read

Задебљали нокат жућкасто-браон боје који се мрви и љушти, промијенио је облик и има непријатан мирис – све то скоро увијек указује на гљивичну инфекцију. Овај проблем посебно је чест током љета, а ево на које начине се можете заштитити.

Особе са дијабетесом имају већи ризик од развоја компликација гљивичне инфекције ноктију, па треба редовно да прегледају стопала и да се јаве љекару ако сумњају на инфекцију.

„Када је имуни систем ослабљен, гљивични патогени се лако могу настанити у кожи. Ако су кожа и нокти влажни и омекшани, гљивица лако продире у њих. На топлим и влажним мјестима као што су базени и сауне, ризик од инфекције је зато посебно висок“, каже др Ута Шлосбергер, познати њемачки дерматолог из Келна.

Дуготрајно лијечење

Гљивичне инфекције ноктију су углавном врло упорне, лијечење је дуготрајно, а инфекција се често враћа. Најчешће се лијечи антимикотицима, понекад и ласером, а по потреби се уклања нокат, али то свакако желимо да избјегнемо.

Ево неколико савјета који вам могу помоћи да се заштитите док сте на љетовању.

Ако користите заједничке просторије у којима има много људи, као што су тоалети на базенима или плажама, обавезно носите папуче.

Стопала увијек треба добро осушити између прстију. Такође можете користити фен за косу.

Прозрачне памучне чарапе и удобне ципеле спречавају стварање топле и влажне подлоге, а такође смањују притисак на кожу и нокте.

Пешкире, чарапе и ципеле не треба дијелити са другима како би се спријечило ширење гљивица.

Чарапе и пешкире увијек треба прати на 60 степени да би се уништиле гљивице, преноси Курир.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *