Обележено 110 година од почетка Првог светског рата
Министарство одбране и Министарство информисања и телекомуникација организовали су данас обележавање 110 година од почетка напада на нашу земљу у Првом светском рату, на платоу испред речног монитора „Сава“, усидреног код Бранковог моста у Београду.
Захваливши Министарству одбране и Министарству културе што је речни ратни брод „Сава” поново на реци у репрезентативном стању, министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић, подсетио је присутне да је Први светски рат однео велики број жртава, али и донео величанствене победе у биткама на Церу, Колубари, Солунском фронту, а потом и борбама за ослобођење земље.
– Данашњи дан је за нас посебно важан, не само зато што се навршава 110. годишњица избијања Првог светског рата, већ због тога што је овај дан испуњен бројним симболикама. С једне стране то је страдање припадника српског народа и грађана Краљевине Србије у Првом светском рату које је трајало читаве четири године, са друге стране то је тај низ величанствених победа које је однело српско оружје, српско срце и оно истинско непатворено родољубље – истакао је министар Ристић и позвао све да чувамо сећање на јунаке и страдалнике из периода Првог светског рата.
Кустос Војног музеја историчар Бојан Вићентић нагласио је да су историјске и политичке околности довеле до тога да управо наша земља, у то време Краљевина Србија и наш главни град Београд буду прва мета и прва жртва у Великом рату.
– После сарајевског атентата, Аустроугарско царство послало је ултиматум Краљевини Србији, сматрајући нашу земљу одговорном за тај догађај. Захтеви изнети у овом документу били су обликовани тако да буду неприхватљиви, како би одбијање ултиматума дало повод за рат. План хабсбуршке армије био је десант на Београд са Саве и Дунава, који би извела Аустроугарска Дунавска флотила, чију су ударну песницу чинили речни монитори, оклопни ратни бродови – рекао је Вићентић.
Он је објаснио да је данас на Савском кеју усидрен један од учесника и сведока ових трагичних времена, некадашњи монитор „Бодрог”, а данас културно добро Републике Србије – речни монитор „Сава”.
– Монитор „Сава” је два пута био потапан, служио је у четири војске и променио више од шест држава. Данас је један од ретких сачуваних монитора на свету и има непроцењиву историјску вредност јер је један од речних ратних бродова чијом је ватром отпочео Први светски рат – рекао је кустос Војног музеја Вићентић и додао да је речни монитор „Сава” данас део Збирке Војног музеја.
Речни монитор „Сава” од данас је поново отворен за све посетиоце. Улаз на тај ратни брод, разгледање његове унутрашњости и предмета које је посада свакодневно употребљавала данас су, поводом обележавања годишњице почетка Великог рата, бесплатни. Љубитељи војне историје и наоружања и убудуће све то могу погледати сваког дана, сем понедељком, од 10 до 17 часова, уз куповину карата у Војном музеју или на самом броду.
У оквиру обележавања овог историјског догађаја представници Министарства одбране спровели су и промоцију добровољног служења војног рока са оружјем и војностручног оспособљавања за резервне официре.
Догађају су присуствовали чланови Колегијума министра одбране и начелника Генералштаба Војске Србије и припадници Министарства одбране и Војске Србије.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: