Референдумом о подизању Његошеве завјетне капеле до суштинског помирења Црне Горе и њених грађана
1 min readЦрна Гора је дужна да подигне/обнови завјетну Његошеву капелу на Ловћену. Ипак, како је Црна Гора дубоко подијељена земља, судбину Његошеве капеле, ваљало би разријешити на референдуму. „Vox populi, vox Dei“ – глас народа је глас Бога. Наиме, референдумско изјашњавање грађана Црне Горе о подизању капеле на Ловћену је најпоштенији начин рјешавања проблема обнављања цркве и испуњења Његошевог аманета уколико имамо ситуацију да поборници и противници њеног подизања не могу доћи до договора.
„Још ви препоручујем и аманет предајем кад умрем копајте ме на Ловћен код нове цркве“. Након смрти Његош је привремено сахрањен у Цетињском манастиру, да би након четири године његови посмртни остаци били пренесени у капелу Светог Петра на Ловћену, која тек тада постаје гробна Његошева црква. Његош је оставио аманет Црној Гори, а и митрополит Амфилохије је оставио аманет.
„Моја душа неће имати мира, све док Његош поново не усни свој вечни сан на месту које је сам изабрао – у капели на Језерском врху. То је мој аманет, последња воља и заклетва народу Црне Горе“ – поручио је блаженопочивши митрополит.
У земљи која жели бити демократска, ништа природније нити логичније не би било, него питања од највећег друштвеног значаја ријешити путем референдума. Па, и питање Његошеве капеле. Али, садашња опозиција, током тродеценијског уништавања Црне Горе, увела је праксе игнорисања историје, чињеница и воље већине. Тако је, силом тадашње власти, Црна Гора признала Косово*, ушла у НАТО… А, једини референдум који су организовали, вјероватно ће се у догледно вријеме изучавати као примјер изругивања са свим демократским принципима. Бијела књига опширно је, и убједљиво, свједочанство бешчашћа и суровости диктаторског режима, од којег данас многи, који су му „аплаудирали“, „перу руке“. Ипак, данас су друштевнополитичке околности другачије и прави би био тренутак да се свим грађаним да једнако право и могућност избора.
Наиме, јасним референдумским питањем дали би се недвосмислени одговори:
1) Обнавља се изворна Његошева а не Карађорђевића Капела;
2) Не руши се ништа, ни Маузолеј;
3) Испуњава се Његошева последња воља (завјет);
4) Одлуку о свему томе не доноси неки комитет ни Влада ни Скупштина, већ грађани директно.
Као што је ИН4С и раније писао, грађанима треба поставити јасно, једноставно и директно питање:
Да ли сте за Обнову изворне Његошеве капеле у коју је сахрањен 1855. и премештај његових моштију из Маузелеја у Капелу по Његошевој последњој вољи (без рушења Маузолеја)?
1 Да
2 Не
Пред сам референдум свакако би требало организовати јавне трибине и кроз дијалог најутицајнијих друштвених актера, поборника и противника подизања ловћенске капеле, избјећи поларизовану референдумску атмосферу која би оставила укус побједника и побијеђених.
Како смо раније апеловали – капела треба да буде заједнички напор заинтересованих и оних који су противници њеног подизања капеле, исправка историјске неправде која би означила симбол помирења грађана и враћања Црне Горе себи – а никако још један разлог за додатне подјеле.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
AMANET I TACKA!!!
Пошто сви тврде да воле Његоша можда би за почетак Скупштина Црне Горе требала изгласати закон о одликовањима гдје би се установио Његошев орден првог, другог и трећег степена за заслуге као највиша одликовања државе Црне Горе. Мислим да би сви били за и то би водило ка помирењу али и према референдуму о изградњи капеле. Овако имамо двије групе у Црној горе и обадвије групе тврде да воле Његоша. Једна група је око Предсједника Скупштине Црне Горе Андрије Мандића која каже да воли Његоша и залаже се за изградњу капеле а друга група је око Грка Андреја Николаидиса која такођер тврди да воли Његоша али се бори дасе сачува маузолеј на Ловћену хрватског кипара Ивана Мештровића. Тако да мислим да би ово био идеалан почетак на путу према помирењу
Подршка за твој предлог. Сви који се одрекоше Његоша,против су Капеле и Крста. Испунити жељу Владике ЊЕГОША. Референдум је непотребан.
Нема потребе за референдумом. То је жеља Владике СПЦ и Владара ЦГ ЊЕГОША. Наравно да ће монтегрини,бошњаци,албанци и хрвати бити против.
Njegoševa zavetna crkva je prvi put srusena 1916.godine to je vise od 100 godina, Konačno rušenje crkve-kapele je obavljeno 1972. godine, da bi se oslobodio prostor za podizanje mauzoleja, 1974. godine.
Koliko je dusmanin snage ulozio da bi sad dozvolio obnovu, imamo primer velicanstvenih litija I sta je bilo posle.
Crna Gora je jos uvek Montenegro, ko svadja narod, napisao je Гојко Перовић протојереј-ставрофор Српске православне цркве
Prvo treba izvrsiti ankete pa kako one pokazu Ili sacekati novu Jaltu.
Sa druge strane Referenduma su USa, GB I njihovi sateliti.
Naravno referendum, jer bilo koja Odluka Vlade ili Skupstine ne bi bila dobra za mir i buducnoat Crbe Gore. Svaka odluka Skupatine bi bila Podgoricka Skupatina, Cetnicka Mandiceva, Spajiceva ili Ruska ili Velikoaroska osluka Vlade. Zato je jedino djelotvoran i legitiman REFERENDUM.
To je najdemokratskiji moguci nacin uz krajnju toleranciju bez radikalizma. To je sustinski put ppmirenja, drugog nema.
АПСОЛУТНО ИСПРАВНО И ПОШТЕНО!!!
Ako cemo pravo ja sam protiv referenduma, jer ne moze sada narod da govori u ime Njegosa, kada je Njegos jasno i nedvosmisleno rekao sve o njegovoj kapeli. Znaci, Njegos nije imao svoju licnost i on nije znao sta radi a ovaj danasnji narod je vlasnik njegovih djela misli i zelja i on bolje zna sta je Njegos htio i zeleo!!! To su gluposti, KAPELA MORA DA BUDE OBNOVLJENA!!!!!
Био би флупост да комунисти нису саградили онај монументални маузолеј и тамо у подруму смјестили Његошеве посмртне остакте. А Капелу му сеушили. Сада нема другог избора, јер не можемо без легитимне и легалне одлуке упадати силом у Маузолеј и узимати Његошеве мошти и уз надиље градити Капелу. Ваш став нема ни правни ни логички ни смислени ни цивилизацијски резон. То би било дивљаштво што ви предлажете. У ствари ви ништа не предлажете него само мислите шта би било да би било да су комунисти испоштовали Његошев завјет. Али ОК, на лснову које одлуке и правног акта лише крампа и сјекире и на који начин мислите да изведете ваше мисли?
Jedno Njegos sigurno nije, a to da je nesto „želeo“.
…njegos je bio kosmopolita i njemu pripada vjecni pocinak u mauzoleju….kapelu treba postaviti na orlovom krsu i u njoj konacno sahraniti petra prvoga kome je kapela i namijenjena…
Његош није био монах и владика, Богу живот посветио, није пјевао о Карађорђу, Обилићу и Косову, ни о српству, потурицама него је био глобалиста? Ни Горски вијенац ниси прочитао а дајеш себи за право да судиш Његошу, срамота!
Hhahahah slatko me nasmija nijesi ti nista procitao o njemu vec samo laprdas onako kako zelis ovo je napisao i samo dio toga, Srpski pisem i zborim, svakom gromko govorim, narodnost mi srbinska,, um i dusa slavjanska, 1833 godine. Nesto si preskocio u zivotu..
Нијеси разумио иронију.
Сегош је био у Давосу:)))