Лекић: Не обазирем се на јалове нападе, поносан сам на свој рад у Руднику угља
Пише: Милан Лекић
Вишегодишња медијска хајка која има за циљ искључиво моју професионалну и личну дискредитацију – и ништа више од тога, недавно је кулминирала у драматичном, тенденциозном и аматерском односу концерна Вијести према пословању Рудника угља АД Пљевља у периоду када сам обављао функцију извршног директора.
Иза ове беспризорне медијске харанге, у којој су крајње нестручно и селективно анализирани одређени сегменти пословања нашег индустријског гиганта, очигледно, стоји потреба да се изврши притисак на Специјално државно тужилаштво (СДТ) и Државну ревизорску институцију (ДРИ) – органе који су, ионако, већ спровели истрагу о законитости пословања РУП. Међутим, овај јалови покушај да се јавности сервира утисак како су кадрови Нове српске демократије, ето, криминалци, лопови или шта већ не, те да људима који долазе из ове политичке организације нема мјеста у извршној власти, биће разбијен у парампарчад као и сви претходни.
Господо, као што сам небројено пута истицао, поручујем и сада – једва чекам извјештај надлежних државних институција које и овога пута позивам да што прије изнесу закључке о пословању Рудника угља.
Нека не остане ништа скривено, све на видјело, јер сам и више него поносан на сваки дан проведен у Руднику угља. Поносан сам због рекордних резултата у производњи угља и откривке. Поносан сам због рекордних финансијских биланса. Поносан сам што смо обновили механизацију. Поносан сам на професионални однос мојих колега према својим радним задацима. Поносан сам због успостављања сарадње са Електропривредом Србије (ЕПС). Поносан сам што сам отворио значајан број радних мјеста, што сам подмладио радни колектив, чиме смо добили нову вриједност која је већ дала врхунске производне и пословне резултате. Поносан сам на спроведену рекултивацију земљишта, на све засаде љековитог биља који су оплеменили хектаре површине. Поносан сам на све донације које сам додијелио у складу са својим надлежностима, и што сам водио рачуна да помогнем људима и организацијама из Пљеваља, а не као претходници, попут Предрага Бошковића, који је вишемилионска седства дао у развој подгоричког спорта.
Незавидно је у формату саопштења за јавност ићи у дубину и бавити се детаљним анализама сваког сегмента пословања, поготово уколико са друге стране имате људе којима рударство није ужа специјалност, као што је то био случај са новинаром Вијести који је галамом и драмом открио само да се ради о обичном лаику коме су уредници и послодавци нацртали циљ и мету, и трасирали правац „новинарског“ прилога.
Али, овом приликом поручујем да сам и више него заинтересован да пред очима цијеле јавности, расправим о свим темама, и да једном за свагда ставимо тачку на питања која се тичу законитости и квалитета пословања наше компаније.
Јер, беспотребно је расправљати са људима који праве галаму због минуса у пословању у периоду када се Термоелектрани Пљевља (ТЕП), као нашем убједљиво највећем кориснику услуга, не испоручује угаљ због продуженог ремонта исте.
Узалудно је објашњавати људима да набавка механизације није трошак, него инвестиција без које је немогуће функционисање Рудника угља. Да ли је лаицима и „душебрижницима“ уопште јасно да постоји огромна разлика између експлоатације 4.564.648 м3 чврсте масе откривке – колико је експлоатисано примјера ради 2017. године; и 9.220.846 м3 чврсте масе откривке – колико смо експлоатисали 2023. године? И, да ли им је јасно да се такви резултати не могу постићи са израубованом механизацијом, празним магацинима без резервних дијелова и са оним бројем радне снаге коју нам је оставио ДПС естаблишмент? Да ли су свјесни да је за такву, више него дупло већу разлику у експлоатацији откривке, неопходна нова, исправна и ефикасна механизација и већи број радника? Схватају ли они, уопште, шта је откривка?
Надаље, како да полемишем са људима о потреби засада љековитог биља и рекултивацији земљишта, када исти говоре како је, ето, Интерна ревизија означила агротехничку рекултивацију као непрофитну дјелатност, иако Интерна ревизија, односно организациона јединица Тим за интерну ревизију која поступа у складу са Законом о ревизији и Законом о управљању унутрашњим контролама у јавном сектору, уопште не врши анализу оправданости рада Службе за рекултивацију, нити интерна ревизија има надлежност за давање таквих мишљења и препорука? Идеја о садњи љековитог биља јесте моја идеја, и на њу сам и те како поносан, али засаде љековитог биља су одобрили и Одбор директора Рудника угља, као и Одбор директора Електропривреде Црне Горе, тј. Скупштина акционара, која је дала сагласност на измјену Статута Рудника угља, чиме је увршћена дјелатност производња љековитог биља.
Полемику на ову тему ћемо наставити када новинар Вијести покаже студију која доказује да је садња љековитог биља немогућа у Пљевљима због, тобож, неповољних климатских услова, јер је исти изнио такву тврдњу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: