И да Сарајево гори министар Конаковић не би допустио хеликоптерима из Србије да гасе пожар
1 min readВерујем да и у случају да пожар букне у Федерацији БиХ, министар Елемедин Колаковић не би допустио хеликоптеру из Србије да помогне у гашењу, јер је реч о хеликоптеру из Србије, а то је за њега политичко питање, каже за Спутњик бојна Шолаја, политички аналитичар из Бањалуке.
Шолаја овако коментарише чињеницу да Сарајево и министар Конаковић не дозвољавају долазак хеликоптера из Србије без чије помоћи, како кажу у Српској, тешко да може бити угашен пожар у Националном парку Сутјеска.
„С друге стране, ја бих обрнуо питање у другом правцу. Кад је постојала потреба да се помоћ пружи грађанима БиХ, па и Федерације, током короне, Србија је отворила своје границе и примила све људе из БиХ да се вакцинишу. Те две ствари вам дају најбољи преглед и илустрацију везано за односе БиХ према Србији и Србије према БиХ. У изјавама председника Вучића он потенцира добру сарадњу са Бошњацима, а с друге стране, тај део недостаје у Сарајеву кад је Србија у питању“, истиче саговорник Спутњика.
Политичка воља Сарајева спречава гашење пожара
Шолаја подсећа да је слично било као и кад је јединица питомаца Војне академије у Београду била на Козари, а што је природно имајући у виду Споразум о сарадњи између Србије и Републике Српске. Тако и данас имамо драму и у Сарајеву где траже процедуралне разлоге да се заустави долазак хеликоптера за гашење пожара из Србије, констатује Шолаја.
Он додаје да, ако се посматра ситуација уназад неколико година, видећемо да је хеликоптерска јединица Републике Српске гасила пожаре у Федерацији БиХ, а сада из Федерације не дозвољавају Републици Српској да јој неко са стране помогне.
„У сваком случају не постоји никаква препрека да хеликоптери дођу осим политичке воље неколико појединаца који сад између себе пребацују лоптицу, правећи процедуралне разлоге зашто то није могуће, одуговлачећи ту ситуацију док се пожариште не санира, да би у суштини, на неки начин издејствовали нешто што је њихов политички став. Можете да видите да је у последње време јако велики притисак на Републику Српску конкретно због сарадње са Србијом, али и на саму Србију, тако да је то све део исте приче и углавном је у складу са сарајевском политиком.“
Сарајево не интересују интереси грађана
На примедбу да је ипак реч о хуманитарној помоћи, Шолаја каже да је БиХ комплексна држава у којој је за многе примаран сопствени политички интерес и да сарајевску политичку елиту не интересују интереси грађана, што се показало у последњих три деценије.
„Од Дејтона 1995. па ево до данас, све је рађено, кад говоримо о сарадњи са политичким субјектима у Федерацији БиХ, да се разгради сам Дејтонски споразум и на крају крајева, да оно што би требало да буде суштински интерес грађана а то је функционална власт, да се то не постигне. Зашто? Зато што неко жели целовиту БиХ. Не би требало то да буде чудно, то је наше стално стање у ком се налазимо. Није било другачије у последњих тридесетак година и неће бити другачије ни у будућности. Нажалост“, закључио је Шолаја.
Ватра у Националном парку Сутјеска и даље гори, изјавио је директор тог парка Зоран Чанчар, истичући да је неразумљиво то што институције БиХ нису дале дозволу да се и хеликоптер МУП-а Србије укључи у гашење ватре која је обухватила више 150 хектара.
Директор Хеликоптерског сервиса Републике Српске Бобан Кустурић апеловао је да се одобри долазак хеликоптера из Србије без чије помоћи пожар неће бити стављен под контролу, што у овом тренутку не дозвољава Сарајево и министар Елмедин Конаковић.
„Мислим да нећемо угасити овај пожар у Националном парку, а требало би да почнемо с гашењем пожара у Билећи. Упутио бих апел Сарајеву да одобре долазак хеликоптера из Србије који имају ведро од 5.000 литара и помогне нам. Да је тај хеликоптер био овде, пожар би већ био угашен“, поручио је Кустурић.
(Спутњик)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Da Sarajevo gori – bi, kao bela lala…
Ovako, preko leđa sirotinje Bosanske glumi čeličnog agu