ИН4С

ИН4С портал

Упозорење УН: Талибански закони о женама дају потресну визију Авганистана

1 min read

Талибани, илустрација

Нови талибански закони о пороку и врлини, који укључују забрану женских гласова и откривених лица у јавности, дају „потресну визију“ будућности Авганистана, упозорила је шефица мисије Уједињених нација (УН) у тој земљи, Роза Отунбајева.

Отунбајева је изјавила да закони пооштравају већ ионако неподношљива ограничења права жена и дјевојака, при чему се чак и звук женског гласа изван куће очигледно сматра кршењем јавног морала.

Талибански владари у Авганистану су прошле сриједе донијели први сет закона „за спрјечавање порока и промовирање врлине“, који укључују захтјев да жена сакрије своје лице, тијело и глас кад је ван куће.

Закони омогућавају Министарству за пороке и врлине да регулира понашање и изриче казне попут упозорења или хапшења, ако његови запосленици утврде да је неко прекршио законе. Мисија УН-а је саопћила да проучава нови закон и његове импликације на Авганистанце, као и његов потенцијални утицај на УН и хуманитарну помоћ.

Отунбајева би 18. септембра требала поднијети извјештај Вијећу сигурности УН-а о ситуацији у Авганистану, тачно три године након што су талибани забранили школовање дјевојчицама након шестог разреда.

Талибански званичници нису били доступни за коментар, али у изјави коју је 25. аугуста емитирала државна телевизија РТА, замјеник министра Мохамед Калед Ханафи је рекао да нико нема право кршити права жена на основу неприкладних обичаја.

– Посвећени смо осигурати сва права жена заснована на исламском закону, и свако ко има притужбу у том погледу биће саслушан и ријешен – додао је он.

Врховни вођа талибана, Хибатулах Акхундзада, рекао је прошле године да је женама у Авганистану омогућен „удобан и просперитетан“ живот, упркос уредбама које им забрањују приступ многим јавним просторима, образовању и већини послова.

УН је раније саопћио да је званично признање Талибана као легитимних владара Авганистана готово немогуће све док ограничења за жене и дјевојке остају на снази.

Иако ниједна земља не признаје талибанску владу, многе земље у региону имају везе с њима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *