ИН4С

ИН4С портал

Нилски коњи Пабла Ескобара постали друштвени проблем – угрожавају екосистем и безбедност људи

© Pexels/Pixabay Нилски коњ

Ескобар је нилске коње држао на свом имању код града Дорадал, а након што га је колумбијска полиција убила 1993. године, влада је конфисковала његово имање и већину животиња преселила у локалне зоолошке вртове.

Ипак, нису могли да пренесу све животиње, те је на имању остало неколико нилских коња. Нико није наслутио да ће њихов број порасти, толико да ће реметити остатак природног света и угрожавати безбедност.

Данас нико тачно не зна колико их има у реци Магдалена, најдужој реци у Колумбији, и у околним притокама и језерима. Званични подаци с краја прошле године спомињу око 169 животиња, док званичник локалне Управе за биодиверзитет каже да би могло да их буде и више од 200, преноси „Гардијан“.

Женке могу да се породе 25 пута током целог живота (који траје од 40 до 50 година), а мужјаци који би били одбачени од крда би пронашли нову територију и наставили да се размножавају.

Ако се ништа не предузме, њихов број би могао да достигне 1.400 јединки, према колумбијским биолозима. Ово није добра вест, јер се нилски коњи сматрају опасним животињама, које у Африци сваке године усмрте око 500 људи.

Нападају пољопривреднике, улазе у школска дворишта

Слични инциденти су постали учестали и у Колумбији, где нилски коњи све чешће нападају пољопривреднике и уништавају усеве. Нилски коњи су активни ноћу, што значи да могу бити опасност за возаче који их не угледају на време. Међутим, неки се појављују и преко дана – један нилски коњ је одлучио да уђе у школско двориште, да се „послужи“ опалим воћем са дрвета. Срећом, наставници и деца су побегли и нико није био повређен, али је ситуација могла лако да се отме контроли.

Осим тога, све већи број нилских коња ремети биодиверзитет, јер се многе друге животиње не могу „изборити“ за територију и ресурсе.

Власти су покушале да их обуздају разним методама, укључујући убијање ових животиња, али пошто су се томе противили активисти, сада се траже се друга решења. Једна од метода који је испробан је и хемијска кастрација, иако и тај поступак може да буде ризичан и скуп. Колумбијске власти навеле су да ће се тај пројекат кастрације наставити, као и покушаји да се неки нилски коњи удоме у зоо вртовима, преноси РТ Балкан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *