ИН4С

ИН4С портал

Бивши радници тврде да је продаја акција „Вектре Бока“ била намјештена: Документа о формирању цијене упутили ВДТ-у

1 min read

РТХН

Предсједник НВО Бивши радници „Вектра Боке“ Ђорђе Рајак тврди да су некадашњи запослени у тој компанији окупљени око те невладине организације дошли до докумената која свједоче како је формирана цијена акција које је „Елена група“ купила од „Вектра Боке“.

Према његовим ријечима, како произилази из докумената које посједују, а у које је „Дан“ имао увид, није се чекало са процјеном судског вјештака финансијске струке Саше Митровића (који је послије три мјесеца одбио вјештачење), па је 8.757.878 акција продато Данилу Матијашевићу, власнику „Елена групе“, за свега 0,0401 евро по акцији, то јест трансакција је извршена за укупно 350.315,12 евра.

Како тврди Рајак, продаја је одобрена на основу закључка судског извршитеља Александре Томковић, а како је изостала процјена судског вјештака, за цијену акција узета је цијена последње трансакције извршене 6. марта, када је бјелопољска фирма „Маркет инвест“ продала свој удио у „Вектра Боки“ по цијени од 0,0401 евро по акцији.

– „Маркет инвест“ је продао акције по тој цијени да би оборио цијену акција Н.Н купцу који се крује иза кастоди рачуна код ЦКБ банке. А продаја је укупне вриједности око 171 евро – тврди Рајак.

По његовом мишљењу, све то мирише на намјештену продају, јер након што је судска извршитељка 8. марта утврдила вриједност акција на 0,0401 евро на основу извјештаја Монтенегроберзе, већ 14. марта она доноси закључак о продаји. Продаја, по закључку треба да се изврши посредством Монтенегроберзе у периоду од 2. до 9. априла 2024.

– Акције су продате јавном лицитацијом 2. априла, готово одмах након што су објављене на Монтенегроберзи, по цијени од 0,040 евра, што је укупно 350.315,12 евра. Трансакција је извршена за три минута и лицитација је прекинута, иако је требало да траје до 9. априла – казао је Рајак.

Он понавља да акције компаније „Вектра Бока“ нијесу смјеле да буду продате, јер то било забрањено уговором о куповини ХТП „Бока“, као и одлукама Привредног суда и Савјета за приватизацију.

Трговање акцијама „Вектра Бока“ на Монтенегроберзи било је блокирано до 30. јуна ове године на захтјев Сектора за финансијско-обавјештајне послове Управе полиције, а у склопу истраге коју Специјално државно тужилаштво (СДТ) води против власника те компаније Драгана Брковића и његових синова Бориса и Бојана Брковића, као и против Милића Поповића, који од јула више нису у Одбору директора „Вектра Боке“.

На сајту Монтенегроберзе је објављено да им је овај сектор 27. маја затражио да привремено блокирају трговину акцијама „Вектра Бока“ на три дана. Како је блокада по том захтјеву истицала 30. маја, поменути сектор је 29. маја упутио берзи нови захтјев, којим је тражио обуставу трговања на 30 дана.

Како је наведено у саопшењу, забрана трговине акцијама је затражена и да би се спријечиле могуће малверзације са њиховом вриједношћу, као и да би се заштитила та имовина која би у наставку поступка могла бити одузета Драгану Брковићу.

У августу 2021. године, Брковић и његови синови приведени су због сумње да су фирми „Вектра Бока“ нанијели вишемилионску штету. Након скоро два мјесеца у истражном затвору, пуштени су на слободу, након што су саслушани сви свједоци.

Како је саопштио Рајак, документа до којих је дошла НВО Бивши радници „Вектра Боке“ прослијеђена су Вишем државном тужилаштву (ВДТ), којем је Специјално државно тужилаштво недавно прослиједио случај „Вектра Боке“, који је формиран на основу кривичне пријаве Рајака

„Шпекулативне радње које су унапријед договорене“

Ако се упореде датуми и активности извршитеља, као и трансакције „Маркет инвеста“, лако је закључити да се ради о шпекулативним радњама које су унапријед договорене и реализоване на реалцији Елена груп – Маркет инвест – извршитељ Александра Томковић, тврди Рајак.

– Номинална вриједност акције 2,6894 евра пута 8.757.878 = 23.553.437,10 евра.

„Вектра инвестментс“ купила је акције од. Хунгуест хотела за 10.000.000,00 еура, а јавни извршитељ Александра Томковић продала је акције фирми Елена груп за 350.315,12 евра. Извршитељ је морао да изврши процјену која је најповољнија за извршног дужника и повјериоца – наводи се у једном од докумената, пише Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *