Кина продубљује своје реформе и отварање, а са свијетом дијели развојне могућности
1 min readАуторски текст Њ.Е. амбасадора Фан Кун-а
Недавно је у Пекингу одржана трећа пленарна сједница 20. Централног комитета Комунистичке партије Кине.
На сједници је размотрена и одобрена „Одлука Централног комитета Комунистичке партије Кине о даљем свеобухватном продубљивању реформи и промовисању модернизације у кинеском стилу“, а у самом тексту одлуке ријеч „реформа“ појављује се 145 пута, а ријеч „ отварање“ 35 пута, преносећи на тај начин одлучност Кине да свеобухватно продуби реформе и прошири отварање на високом нивоу, доносећи свијету још више развојних могућности.
На пленарној сједници израђен је план за даље свеобухватно продубљивање реформи. У „Одлуци“ је предложено више од 300 важних реформских мјера, наглашавајући водећу улогу реформе привредног система. На пленарној сједници је предложено да је неопходно унаприједити систем и механизам за развој нових производних снага у складу са локалним условима и побољшати систем за унапређење дубоке интеграције реалне економије и дигиталне економије. Посљедњих година, научне и технолошке иновацијске способности Кине су значајно побољшане, попевши се са 34. мјеста у 2012. години на 12. мјесто у 2023. години у оквиру Глобалног индекса иновација. Стратешке индустрије у настајању су у процвату, а њихова вриједност производње чини више од 13% БДП-а у 2023. години, што је представља пораст са 7,6% из 2014. године.
У првој половини ове године, инсталисани капацитет производње нове енергије у Кини премашио је капацитет енергије угља, а озелењавање производње и снабдијевања електричном енергијом постигло је запажене резултате. У будућности, Кина ће наставити да промовише дубоку интеграцију дигиталних технологија као што су вјештачка интелигенција, велики подаци, рачунарство у облаку и 5Г, са традиционалним индустријама и давати тиме нови замах свјетском економском расту уз висококвалитетни развој.
Ова пленарна сједница дала је сигнал за даље продубљивање отварања на високом нивоу. На пленарној сједници је наглашена потреба за изградњом новог отвореног економског система вишег нивоа. У првој половини ове године, укупна вриједност кинеског увоза и извоза достигла је 21,17 билиона јуана (око 3 трилиона америчких долара), што је повећање од 6,1% у односу на претходну годину; обим страних инвестиција је износио скоро 500 милијарди јуана (око 70 милијарди америчких долара), што је и даље на врхунском нивоу у протеклих десет година; основано је 26.870 нових компанија са страним улагањима, што је повећање од 14,2% у односу на исти период прошле године.
Ови подаци представљају признање међународне заједнице за кинеско пословно окружење и свједоче о повјерењу у развојне изгледе Кине. Кинеска врата ка свијету неће се затворити, већ ће се отварати све шире и шире. У будућности, Кина ће стално ширити институционално отварање, проактивно се усклађивати са међународним високим стандардима економских и трговинских правила и додатно опуштати приступ тржишту. У контексту економске глобализације која наилази на препреке, отворени став Кине ће донијети додатну сигурност свијету.
Ова пленарна сједница доноси свијету више развојних могућности. На њој је наглашена потреба за унапређењем механизма за промовисање квалитетне заједничке изградње „Појаса и пута“. Кинези су одувијек вјеровали да само када је свијет добар, и Кина може бити добра, а када је Кина добра, свијет може бити само још бољи. Прошле године је обиљежена десета годишњица приједлога предсједника Си Ђинпинга о заједничкој изградњи иницијативе „Појас и пут“. Кина је до сада потписала више од 200 докумената о сарадњи у оквиру иницијативе „Појас и пут“ са више од 150 земаља и више од 30 међународних организација широм свијета. Велики број значајних пројеката у оквиру ове иницијативе укључује и пројекат приоритетне дионице аутопута Бар-Бољаре чији је главни извођач радова била кинеска компанија.
Према статистичким подацима Монтепута, од пуштања у саобраћај у јулу 2022. године до данас, више од 5,3 милиона возила безбједно је прошло овом дионицом, што је еквивалентно као да је сваки грађанин Црне Горе прошао њоме око 8 пута и заиста је народу Црне Горе донијела велике погодности. Иницијатива „Појас и пут“ потиче из Кине, али њене могућности и резултати припадају цијелом свијету. Све заинтересоване земље могу се придружити да учествују у њој, сарађују и заједно имају користи.
Кина и Црна Гора имају дубоко традиционално пријатељство и огроман потенцијал за сарадњу у различитим областима. Гледајући у будућност, Кина ће наставити да продубљује реформе и отварање и доноси нове могућности за сарадњу са Црном Гором.
Кина и Црна Гора треба да наставе своје пријатељство кроз вријеме и простор и да остваре сарадњу, не ограничавајући се само на одређена подручја, како би на тај начин донијели бројне користи за наша два народа.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: