Др Филип Златичанин: Вријеме је да здравствени систем крене напријед
1 min readПокрет Напријед се залаже за транспарентност и иновације, удаљавајући се од устаљених политичких пракси. Окупљамо грађане који својим идејама желе да допринесу квалитетнијем животу у Подгорици. „Наша платформа је једноставна – ми желимо да саопштимо грађанима истину – ма колико та истина била тешка. Наш тим чине професионалци из разних области, а као љекар са десетогодишњим искуством“, др Филип Златичанин истиче кључне проблеме са којима се суочава здравствени систем у Подгорици, али и Црној Гори.
„Здравствени систем у нашој земљи је под огромним притиском, нарочито након пандемије ЦОВИД-19, која је исцрпјела све ресурсе и оставила озбиљне посљедице по здравствено особље. Недостатак кадрова, посебно медицинских сестара и техничара, проблем је с којим се суочавају и многе земље у региону и Европској унији. Међутим, ми у Црној Гори морамо хитно реаговати“, изјавио је др Филип Златичанин.
„Медицинске сестре и техничари су кичма нашег здравственог система, а тренутни услови рада за њих нису прихватљиви. У Клиничком центру Црне Горе, они раде у просјеку 57 сати у ноћним смјенама, за шта добијају само 120 еура. Мало је оних који би пристали да раде под таквим условима. Зато, наш предлог је да прво њима повећамо плате, јер је то минимум који дугујемо људима на којима почива цијели систем“, додао је др Златичанин, истичући да су у претходним повишицама највише добили љекари, али да сада фокус мора бити на сестрама и техничарима.
Реформа здравственог система у нашем граду мора почети од основа – домова здравља и амбуланти. „Наш циљ је да задржимо љекаре у домовима здравља путем подстицајних мјера, као што су континуирано усавршавање у дијагностици, бољи радни услови, веће плате и рјешавање стамбеног питања. Такође, акценат мора бити на превенцији, а не само на лијечењу“, нагласио је др Златичанин.
Покрет Напријед у свом програму предлаже и унапређење теренских служби, које би биле доступније грађанима, посебно у руралним дјеловима Подгорице. „Теренске екипе треба да буду усмјерене на хроничне и старије пацијенте, који су најрањивији дио наше популације. Увођењем геријатријске службе, која код нас практично не постоји, могли бисмо обухватити око 20 процената најугроженијих грађана“, додао је др Златичанин.
„У европским здравственим системима, примарна здравствена заштита чини око 70 процената укупних услуга. Нажалост, код нас, због лоше постављеног система, овај проценат није ни 50. Вријеме је да то промијенимо и створимо систем који ће одговарати потребама свих грађана,“ закључио је др Филип Златичанин.
Покрет Напријед позива све грађане да подрже ове реформе и придруже се борби за боље здравство у Подгорици и Црној Гори.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: