Здравствено стање младих људи који вејпују исто као и код пушача
1 min readМлади који вејпују су лошијег здравља од својих вршњака који не користе електричне цигарете и биљеже сличне перформансе као пушачи.
Стручњаци са Манчестер метрополитен универзитета кажу да њихови налази показују да је дугорочно коришћење електричних цигарета штетно и доводи у питање уврежено мишљење да је вејповање здравије од пушења цигарета.
Студија је обухватила 60 људи у 20-им годинама који су сви имали нормалну плућну функцију.
Трећина су били непушачи, трећина користи електричне цигарета најмање двије године, а трећина су „традиционални“ пушачи са такође двогодишњим стажом.
Свако од њих је радио тест оптерећења на статичком бициклу, који је златни стандард за физичке тестове, као и показатељ како се тијело прилагођава током вјежбања, пратећи стање срца, плућа и мишића са постепеним повећавањем оптерећења.
Такође су им урађени тестови крви и ултразвук како би се пратило како им функционишу артерије и крвни судови. Анализе су показале да млади пушачи не могу да постигну максимум који могу њихови вршњаци који не пуше – 186 вати, наспрам 226.
Мјерење показује максималну количину физичког напора који особа може да постигне.
Поређења ради, вејпери су постизали просјек од 182 вата оптерећења.
Приликом врхунца вјежбања, вејпери и пушачи су у просјеку конзумирали мање кисеоника у поређењу са групом непушача – 2,7 односно 2,6 литара наспрам три литра по минути.
Тестови крви и ултразвук открили су да крвни судови пушача и вејпера не функционишу на нивоу непушача.
Пушачи обичних и електричних цигарета остајали су чешће задихани, мишићи су им се много брже замарали и забиљежен им је виши ниво млијечне киселине у мишићима, чак и прије него што би постизали врхунац оптерећења.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: