Јованић може да путује, полицији мора да се јави
1 min readПодгорички Виши суд је крајем августа ове године донио рјешење којим је бившем предсједнику Привредног суда Блажу Јованићу укинута мјера надзора – забрана напуштања боравишта.
Имајући у виду укидање поменуте мјере и чињеницу да му пасош није одузет, Јованић је сада слободан грађанин чије кретање није ограничено иако је још увијек у току судски поступак по оптужници СДТ-а против њега, 11 физичких и четири правна лица.
Јованић је, према одлуци суда, у наредном периоду једино у обавези да се једном мјесечно јавља Управи полиције и та мјера надзора је на снази до даље одлуке.
– Дана 27.8. према Блажу Јованићу је укинута мјера надзора забрана напуштања боравишта, док је истим рјешењем последњи пут продужена мјера надзора обавеза повременог јављања Управи полиције једном мјесечно, саопштено је „Дану“ из Вишег суда.
Јованић се терети да је у више наврата злоупотријебио службени положај у осам стечајних поступака и да је уз помоћ припадника криминалне организације, међу којима су стечајни управници, процјенитељи и власници фирми за обезбјеђење у стечајним поступцима, незаконито оштетио осам компанија за више стотина хиљада евра.
Оптужница је подигнута и против стечајних управника Саше Зејака, Снежане Јовић, Сање Љешковић, Ранка Радиновића, Дејана Голубовића, Сретена Мрваљевића, али и Павића Глобаревића, Стане Челебић, Дарка Перовића, Омера Маркишића, Данијеле и Душана Лаковића и предузећа „Titan security“, „Securitas Montenegro“ Подгорица, „Top force system“ Никшић и „Огимар МНЕ“ Подгорица.
Слобода плаћена некретнинама породице и пријатеља
Суд је Јованићу крајем прошле године прихватио јемство од 768 хиљада евра у некретнинама, али је његов излазак из притвора био условљен реорганизацијом Управе прихода и царина, због чега није било могуће уписати хипотеку на некретнине којима су породица и пријатељи гарантовали слободу.
Јованић је био у притвору од 9. маја 2022. године, када је ухапшен као осумњичени за стварања криминалне организације и злоупотребу положаја у стечајним поступцима. Из притвора је изашао 5. јануара ове године.
Јованићу се, између осталог, ставља на терет да је, током 2015. године, организовао криминалну организацију која је дјеловала на територији Црне Горе, чији чланови су постали остала окривљена физичка и правна лица и више других, за сада непознатих лица, чији је циљ вршење кривичних дјела злоупотреба службеног положаја ради стицања незаконите добити.
Према наводима оптужнице, дјеловање криминалне организације планирано је за неограничени временски период и засновано на примјени одређених правила унутрашње контроле и дисциплине чланова, при чему је сваки од њих имао унапријед одређени задатак или улогу. У дјеловању криминалне организације су се користиле привредне и пословне структуре и постојао је њен утицај на судску власт и друге важне друштвене и економске чиниоце.
Јованићу се оптужницом ставља на терет и да је, као предсједник Привредног суда Црне Горе, у марту 2016. године, закључењем меморандума о сарадњи са окривљеним правним лицем „Огимар МНЕ“, супротно Закону о стечају, злоупотријебио свој службени положај, непотребно увећао трошкове стечајног поступка који су исплаћени из буџета суда, а окривљеном правном лицу прибавио имовинску корист.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: