Хрватски посланик би да се мијеша у доношење закона: Писао Борељу, забринут за идентитет и суверенитет Црне Горе
1 min readХрватски посланик у Европском парламенту Давор Иво Штир упутио је писано питање високом представнику ЕУ за вањску политику Жозепу Борељу у вези са јавном расправом која је тренутно у Црној Гори око промјене Закона о држављанству, пренијела је Побједа.
Питање су потписали посланици из Клуба Европске народне странке Михаел Галер (координатор ЕПП-а за вањску политику), Милан Звер, Матеј Тонин и Томислав Сокол.
“У заступничком питању се констатује како смо у данашњем динамичном геополитичком окружењу свједоци сталних покушаја вањског уплитања у унутрашње процедуре и структуре ЕУ-а те земаља кандидаткиња, с циљем дестабилизације Европске уније и њених темељних вриједности”, поручио је Давор Иво Штир.
“Јавна расправа која је у току у Црној Гори о идеји да се промијени Закон о држављанству и омогући доношење одлуке о праву на стицање двојног држављанства заслужује нашу пажњу, посебно када је ријеч о европском путу Црне Горе, али и суверенитету државе. Црна Гора, с око 630.000 грађана, тренутно забрањује издавање двојног држављанства, а било какве промјене у том контексту могле би имати тешке и дугорочне посљедице на процесе доношења одлука и идентитет земље”, казао је душебрижник Штир.
Казао је како би усвајање права на двојно држављанство омогућило земљама, које имају геостратешки интерес у Црној Гори, да утичу на њене изборне резултате.
”Посебно забрињава чињеница да би бројчано мало бирачко тијело у Црној Гори лако могло бити надјачано гласовима нових бирача, који ће то право остварити добијањем двојног држављанства”, стоји у питању у којем се тражи од Комисије да конкретним корацима одговори на ову ситуацију.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ranije bi u Crnu Goru đevojci kad prispije stariji govorili-Najbolje je svoja vjera, ma ako je sudbina i za Turčina samo nemoj za poganog Šokca
„Kako za koga, meni se čini/bolji su Turci nego Latini.“ (Nikola I – BALKANSKA CARICA)
…velika srbija kuca na vrata crne gore da je razbuca ka prase masnu vrecu…
Ништа ново, Хрватска ради оно због чега и постоји, а то је извођач радова Њемачке и Ватикана. Најбитније је сузбити Србе као доминантни православни фактор на Балкану.
Е сад, ове њихове аргументе је лако побити, управо европском праксом, односно законодавном политиком земаља чланица Европске уније из непосредног окружења. На првом мјесту је, гле чуда, сама Хрватска која је дала држављанство свим Хрватима из дијаспоре, па и онима који су стално настањени у БиХ, Србији и Црној Гори. Они чак имају и двоструко право гласа, у земљама у којима живе и у Хрватској. Следећа је Бугарска, која на основу писане изјаве о бугарском поријеклу, макар оно сезало и двадесет генерација уназад даје држављанство свим грађанима Бугарској сусједних држава. Следећа је Мађарска, а сличан закон имају и Румуни.
Дакле, усташе стоп!
Niko da „stisne petlju“ i jednom javno kaže da je Ustašija(hrvatska) neprijateljska zemlja, ekstremno naci-šovinistički raspoložena prema pravoslavnom korpusu u Crnoj Gori. Na našu žalost zvanična Crna Gora „savija kičmu“ pred ustašlukom, sve zbog „dobrosusjedskih odnosa“ i nekakve „političke korektnosti“. Plaše Crnu Goru da, ako ne budemo poslušni i stajali mirno pred Ustašijom, ta zemlja neće dozvoliti Crnoj Gori pristup u EU.(!) To su sramotne manipulacije. Ustašija se neće pitati o pristupu CG Evropskoj uniji. Postupiće bespogovorno onako kako joj naredi Njemačka. Crna Gora zastidno ćuti na javnoj izjavi njihovog ministra, da će Ustašija gusarski zaplijeniti jedrenjak JADRAN, ako ga CG dobrovoljno ne preda! To će se i dogoditi prije ili kasnije prilikom isplovljenja/uplovljenja JADRANA iz/u Boke. Tada će Crnoj Gori ostati samo da zaleleče – leleeeeeee…!
Наше отрежњење иде споро. Политика према хрватском питању се мијењала од деведесетих стихијски. Најприје смо покушавали да их задржимо у заједничкој држави, било је преговора, глупирања са наше стране – грешка наравно. Требало их је одмах пустити, још 1974. рећи срећан пут. Грешка је била и деведесетих. Али, тад смо погрешно мислили да ће нас оставити на миру кад већ имају своју државу. Грешка је било и извињавање, допуштање да се 20 година мијешају у нашу унутрашњу политику. Наравно то је заслуга ДПС-а и њених лидера. Истина је да се они никад, али никад неће оканити мијешања у наше унутрашње прилике. Зато наша политика мора бити проактивна, тражити да јавно саопште да немају аспирације према територији Црне Горе, активирати питање Лоре, питање Превлаке, а посебно статуса Хрвата у ЦГ, јер их је толико мало да не заслужују статус националне мањине већ само етничке групе којој се права гарантују на локалу, гдје прелазе тридесет посто локалног становништва, без права на представника у парламенту за 700 гласова. Само тако се сузбија хрватска политика у Црној Гори.
Jedno od dostignuca Milove politike je da se svaki hrvatski picipevac na nekoj funkciji istresa na Crnu Goru. Inace se moze zamisliti znacajni uticaj Stira u EU parlamentu, kad se Hrvatska u EU ne pita vise li no pijanac gaca.