Уставни суд пет година ћути о нерадној недјељи
1 min readУставни суд се већ пет година не изјашњава о иницијативи за преиспитивање уставности и законитости члана 35а Закона о унутрашњој трговини, којим је почетком октобра 2019. године уведена нерадна недјеља за област трговине.
Из ове институције “Вијестима” нису одговорили на питање шта се сада дешава са том иницијативом и поступком, као и када би јавност могла очекивати да ће донијети одлуку. Из Уније послодаваца, која је покренули иницијативу, кажу да их је Уставни суд посљедњи пут о овом поступку обавијестио у јуну 2020. године иако су од тада слали више ургенција.
Измјену овог Закона, на предлог Владе и одбора за трговину Привредне коморе, усвојила је Скупштина и јулу 2019. године, уз одложену примјену од октобра. Унија послодаваца Црне Горе поднијела је 1. августа 2019. године иницијативу Уставном суду (У-И,19/19) за оцјену уставности и законитости члана 35а Измјена и допуна Закона о унутрашњој трговини.
Уставни суд се посљедњи пут огласио у јуну 2020.
“По нашем Захтјеву за обавјештење, 17. 6. 2020. године примили смо обавјештење о предметној ствари да је окончан претходни поступак, те да је предмет додијељен судији извјестиоцу и савјетнику и налази се у раду. Имајући у виду значај покренуте иницијативе (због изразито негативних последица примјене оспореног члана Закона о унутрашњој трговини), као и проток времена у ком није донијета одлука по истој, УПЦГ је у међувремену упутила више ургенција поводом којих нисмо добили повратне информације”, казали су јуче “Вијестима” из Уније послодаваца.
У протекле двије године два пута је покретан дијалог социјалних партнера како би се дјелимично измијенила одлука о нерадној недјељи.
У мају 2022. године почели су први састанци социјалних партнера, а циљ је био пронаћи компромис како би радио дио трговина током љетње и зимске сезоне.
Трговци прво за па против
И Одбор удружења трговине Привредне коморе, иако је био иницијатор увођења нерадне недјеље, од тада је промјенио мишљење и тражио је да недјеља треба да буде радна за све трговце, без изузетака.
“Интерес послодаваца и државе је увећање промета, односно прихода за државу и друштво у цјелини. Најперспективнији и најздравији дио друштва јесте привреда, и треба јој омогућити континуирани рад, нарочито имајући у виду економску ситуацију изазвану пандемијом, сада и ратом у Украјини. Циљ треба да буду бољи пословни резултати, веће зараде радника, након чега ће се отварати и нова радна мјеста, развијати бизниси, као и друштво и држава”, саопштили су тада из ПКЦГ.
Преговори социјалних партнера трајали су до краја 2022. године паралелно са измјенама Гранског колективног уговора, а затим и све до маја 2023. године, када су прекинути јер је постало јасно да у парламенту нема већина која би била спремна да гласа и за само дјелимични повратак радне недјеље у трговине.
Према тадашњем договору, било би предвиђено да у општинама ради по једна трговина из сваког трговачког ланца и то само у периодима од 1. јуна до 31. августа и од 1. децембра до 31. јануара. Запослени би имао увећану дневницу и један додатни слободни дан.
Међутим како је већина парламентарних странака тада јавно саопштила да су против предлога, договорена верзија измјене закона није ни послата у скупштинску процедуру.
ПЕС док је био опозиција био против укидања
Против тог договора био је и предсједник тада опозиционог Покрета Европа сад (ПЕС), а сада премијер, Милојко Спајић који је у априлу прошле године саопштио да је та партија против поновног увођења радне недјеље у Црној Гори.
“Увијек ћемо се као и до сада борити за максимална радничка права на финансијски одржив начин, а посебно ћемо се њима бавити кроз програм Европа сад 2.0 и многе друге реформе које ће услиједити. Стаy тунед”, поручио је Спајић на Твитеру.
Међутим, у фебруару ове године Спајићева Влада покреће нову иницијативу за дјелимично укидање нерадне недјеље.
Министарство економског развоја спремило је измјене и допуне Закона о унутрашњој трговини, којима је планирано да се дјелимично поново уведе радна недјеља у трговинама.
Нова Влада преписала стари предлог
Потпредсједник Владе и министар економског развоја Ник Ђељошај у фебруару је казао да је план да се уведе радна недјеља за вријеме љетње туристичке сезоне од 1. јуна до 31. августа, као и за вријеме зимске туристичке сезоне од 1. децембра до 31. јануара.
Из Министарства економског развоја казали су тада да се чека мишљење Секретаријата за законодавство у вези измјена и допуна закона, након чега ће бити упућен Влади на утврђивање и Скупштини на усвајање.
Ријеч је о идентичном предлогу којег су социјални партнери били договорили годину раније и против којег је у 2023. години био и сада владајући ПЕС.
Министарство економског развоја почетком марта ове године прихватило је разговор са радном групом која је формирана у оквиру Привредне коморе у вези са враћањем радне недјеље и ограничавањем маржи трговцима. Ђељошај је казао да је план да ова два документа иду у пакету на сједницу Владе.
Тада је била заказана и сједница Социјалног савјета за 18. март ове године, на којем је требало поново дати сагласност на ранији договор.
Посланици опет спријечили договор
Социјални савјет је међутим тада договорио да не разматра предлог о измјени закона о унутрашњој трговини, који би дјелимично вратио радну недјељу, већ да о томе организују консултације са посланичким клубовима у Скупштини.
“Договорено је да наредних дана организујемо консултације са посланичким клубовима, како би видјели да ли је њима прихватљиво дјелимично враћање радне недјеље у трговини и у којем облику, да не би радили узалудан посао”, казао је саговорник “Вијести” са састанка.
Поново је дио парламентарних странака саопштио да је против овог предлога, рачунајући и дио владајуће коалиције – Демократе и Нова српска демократија, па предлог није ни послат Скупштини.
Ђељошај се о овом питању посљедњи пут огласио крајем априла када је казао да очекује да ће доћи до рјешења прије почетка љетње туристичке сезоне. Међутим то се није десило нити је поново покренуто разматрање ове теме.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Само се ми правимо препаметни да радимо недељом. Свака развијенија држава не да не ради него и скраћује радно вријеме. Ако путујете видјећете да се недељом готово нигдје не ради а и током празника и то у сред туристичких земаља. Да ли по неко ради, ради али у траговима. Потпуно је ненормално да се ради без престанка. То некада иде и до облика попут депресије, прочитајте нешто на ту тему како преобимни рад је заправо депресивна особа а као последицу жели све остале да увуче у непрекидни рад. Радимо квлитетно и оптимално и онда мало одморимо.
Мало вам је скакања по радничкој кичми, па би сте још.Тридесет година сте гањали раднике као „стоку“, без осигурања, годишњих одмора, условљавања да гласају, прековременог рада, стекли сте богаство, купили дипломе, и опет вам је мало???? Багро незасита!