Вукићевић у Будимпешти: Жељезнички саобраћај треба снажнију подршку и брже реализујуће пројекте
1 min readМинистарка саобраћаја, Маја Вукићевић, је на заједничком панелу, са министрима региона и Европе размијенила информације по основу пројектних дешавања у сектору жељезничког саобраћаја.
,,Црна Гора је у претходном периоду обезбиједила значајна финансијска средства за ремонт и модернизацију пруге Бар-Врбница, односно Руте 4, чиме су се стекли услови за наставак реконструкције пруге, која је започела 2009 године. Уз претходно обезбиједјена средства очекује се да ће реализацијом пројеката у наредном периоду Црна Гора имати ремонтовану компетну дионицу Руте 4. У јуну ове године је потписан Уговор о набавци нових електромотрних гарнитура за потребе АД ,,Жељезники превоз Црне Горе”, а које ће се користити у унутрашњем саобраћају”, казала је министарка саобраћаја, Маја Вукићевић.
Такође, како је казала, истог мјесеца ове године отворена је заједничка жељезничка станица Бијело Поље, у којој су смјештени заједнички органи управа Црне Горе и Србије, у циљу смањења времена задржавња возова на граничним прелазима.
“За сада је вријеме контроле возова смањено за цца 40 минута. Са министром Весићем смо упутили заједничко писмо Европској комисији, којим се тражи финансијска подршка за ремонт дијела руте 4 на територији Републике Србије, па овим путем позивамо све учеснике да подрже овај захтјев чија би реализација имала искључиво позитивне ефекте на цијели регион, а уједно и боље повезивање са Европском унијом. Улагањем у инфраструктурне капацитете Луке Бар и жељезничку мрежу која представља залеђе луке, сматрамо да би се на дугорочном плану постигли позитивни ефекти како за Црну Гору, тако и за Републику Србију. Реализација планираних пројеката, повећала би капацитете Луке Бар, а уклањање уских грла на жељезничкој мрежи, учинили би транспорт робе ефикаснијим, а самим тим и привукли нове кориснике, будући да се Лука Бар налази на самом уласку у Јадранско море”, изјавила је Вукићевић.
Она је казала да без адекватног улагања у инфраструктурне пројекте не можемо даље разговарати о било каквом развоју сарадње са сусједним земљама, а самим тим и остатком земаља ЕУ.
“Ремонт пруге је само један од сегмената модернизације, док се истовремено мора тежити развоју интелигентних транспортних система. Сматрамо да би земље региона требале слиједити примјер и пут заједничког наступа Црне Горе и Србије за тражење финансијске подршке за унапређење комплетне жељезничке мреже” додала је Вукићевић.
Када говримо о административним баријерама, у завршној фази припреме ја нови Закон о жељезници, усаглашен са релевантним прописима ЕУ, а који се односе на отварање тржишта, признавање страних оператера, као и сарадњу националног управљача инфраструктуре са страним управама, у циљу боље и ефикасније организације превоза путника и терета.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: