Синоћ одржан концертни омаж Миливоју Мићу Божовићу у КИЦ-у „Зета“
1 min readпише: проф. др Драган Копривица
(„Гдје ријечи не вриједе – ту музика проговара.“)
Синоћ је у КИЦ-у „Зета“ одржан изванредан концертни омаж Миливоју Мићу Божовићу (1957-2023), једном од најпознатијих црногорских композитора, рођеном у селу Горичани у Зети, дугогодишњем професору Музичке школе „Васа Павић“ у Подгорици.
Божовић је Средњу музичку завршио у Подгорици, а Факултет музичке умјетности, смјер класична музика, у Београду. Написао је велики број дјела, међу којима и концерте за солисте и оркестар, минијатуре за солисте и оркестар, скице за гудаче, итд. Композиције Божовића извођене су у Црној Гори, Србији, Аустрији, Италији, Албанији, Шпанији, Енглеској, Њемачкој и Русији. Био је члан Удружења композитора Црне Горе.
На почетку ове импресивне манифестације присутнима се обратио директор КИЦ-а „Зета“, Бранко Ноковић, захваливши се свима који су дошли на концертни омаж, и нагласио да је Миливоје Божовић „једини композитор из Зете, који је завршио Музичку академију у Београду на смјеру за класичну музику“. Истичући у којим све земљама су извођене композиције њиховог суграђанина, директор КИЦ-а је нагласио да је Божовић „био човјек, који је живио сваки стих и сваку ноту. Често је знао да каже: ‘Гдје ријечи не вриједе – ту музика проговара’…“
Ноковић се посебно захвалио дугогодишњем Божовићевом пријатељу, Вилију Фердинандију, који је и водио цио програм, магистру виолине, професору музичке школе „Васа Павић“ и дугогодишњем концерт мајстору Симфонијског оркестра ТВЦГ. Такође се захвалио и директорици Школе, Тијани Илић, мр Зоји Ђуровић, диригенткињи и професорици хора, хору Музичке школе, као и бројним пријатељима Божовића, који су се окупили да се „заједно присјетимо најљепших нота класичне музике“.
У име породице присутнима се захвалио братанић композитора, Богдан Божовић, посланик у Скупштини Црне Горе, „на прилици да евоцирамо успомене на Мића и уживамо у његовим умјетничким дјелима, која је предано стварао током свог плодоносног рада“. Притом је истакао и да у прилог квалитету остварења Миливоја Божовића говоре подаци да су извођена на бројним свјетским сценама, и да је написао десет концерата и друга бројна дјела класичне музике. „Остаћемо заувијек тужни – закључио је Богдан Божовић – што нас је Миливоје напустио у шездесет шестој години живота, али вјерујемо да ће наставити да живи кроз наше успомене, бројне разговоре које смо водили и научене животне лекције из њих, као и кроз његова умјетничка дјела.“
Овом изузетном концертном омажу Миливоју Божовићу присуствовали су и чланови његове уже породице, Лидија Ноковић, Јована Божовић, Наташа-Буба Божовић, Перса Мирановић, Бранко Ноковић, Јелена и Милица Ноковић и остала родбина и пријатељи.
Посебан печат цијелом концерту дао је свакако мр Вили Фердинанди, који је и водио програм, и говорио емотивно и подробно о Миливоју Божовићу као свом дугогодишњем пријатељу и сараднику. У свом обраћању указао је на ширину и богатство музичког опуса Божовића, који је, између осталог, стварао и композиције за дјецу, па је прва и наступила ученица Уна Вујошевић уз клавирску пратњу проф. Вјере Николић, и отпјевала пјесму „Промијенимо свијет“.
Затим су мр Фердинанди (виолина) и проф. Ана Павићевић (клавир) извели композицију „Пјесма и Игра за виолину и клавир“, а потом проф. Маја Кркотић на клавиру извела композицију Божовића „Годишња доба (Прољећна пјесма, Љетње поподне, Јесење импресије, Зима)“.
Гудачки квартет у саставу Вили Фердинанди (виолина), Ведрана Благојевић (виолина), Јово Никочевић (виола) и Лазар Бубања (виолончело) надахнуто је извео двије композиције Божовића, „Гудачки квартет за лаку ноћ“ и „Скице за гудаче бр. 3. и бр. 4“.
Млади Хор ученика Музичке школе „Васа Павић“ на крају је изванредно извео захтјевну и експерименталну пјесму Божовића „На О“, уз пратњу корепетиторке, проф. Вјере Николић.
Концерту из здравствених разлога није могла присуствовати диригенткиња Зоја Ђуровић, која је овом музичком пригодом изјавила: „Мићо Божовић био је један од најталентованијих црногорских музичара, један од најбољих ђака Средње музичке школе и студената Музичке академије у Београду, а своја дјела је стварао у тишини какав је и сам био, тих… Његов композиторски таленат могли смо по први пут код нас јавно видјети на синоћњем концерту, као својеврсни концертни омаж.“
На крају ове импресивне вечери мр Вили Фердинанди је истакао да ће ускоро бити организован још опсежнији концерт у Подгорици, посвећен опусу нашег истакнутог композитора, поријеклом из Зете.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: