За седам година убијено 17 жена
1 min readУ Црној Гори је од почетка 2017. године убијено 17 жена само зато што су – жене. Све су убијене од емотивних партнера и сродника, а најмлађа жртва фемицида имала је 18 година.
То стоји у саопштењу Врховног државног тужилаштва (ВДТ).
Истраживање ОЕБС-а из 2022. године показује да ни перцепција грађана и грађанки о родно заснованом насиљу није охрабрујућа, јер трећина њих вјерује да жене лажно наводе да су жртве психичког насиља како би скренуле пажњу на себе.
Подаци Програма Уједињених нација за развој (УНДП) наводи да четири одсто грађана и грађанки сматра да је сексуално злостављање насиље, док са друге стране 74 одсто жртава сексуалног насиља никада никоме није рекло за своје искуство, преноси РТЦГ.
Истраживања МОНСТАТ-а и ОЕБС-а из 2022. године указују на то да, иако је свака пета жена током живота била жртва партнерског насиља, 62 одсто жена у Црној Гори се плаши да пријави насиље због страха од насилника.
То указује на висок ниво институционалног неповјерења и додатно учвршћује потребу за сарадњом са правосудним институцијама у циљу стварања друштва правде и сигурности.
Споразум о рјешавању случајева родно заснованог насиља
Врховно државно тужилаштво (ВДТ) и Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори потписали су данас споразум о сарадњи која има јасна очекивања и циљ – унапређење родне равноправности и ефикасно рјешавање случајева родно заснованог насиља.
Споразум су, управо на Међународни дан ненасиља, потписали врховни државни тужилац Милорад Марковић и стална представница УНДП-а у Црној Гори, Екатерина Паниклова.
Паниклова је увјерена да ће ово партнерство ојачати правосудни одговор на родно засновано насиље и подржати усвајање родних стандарда, стварајући оквир у којем је родна равноправност дубоко укоријењена у принципе рада тужилачке организације.
„Ово неће значити само побољшање у процесуирању појединачних случајева, већ и институционализацију родно одговорних пракси које ће имати дуготрајан утицај на правосудни систем Црне Горе, допринијети достизању родне равноправности и општем унапређењу људских права“, рекла је Паниклова.
Марковић је поручио да сарадња са УНДП-ом не почиње потписивањем овог документа, већ се само наставља и јача, у складу са планираном стартегијом унапређења родне равноправности и бољег препознавања и реаговања у случајевима родно заснованог насиља.
„Сигуран сам да ће активности које треба да реализујемо допринијети да у државној тужилачкој организацији промијенимо стање свијести и да успоставимо средину која подразумијева родну равноравност и једнакоправност која има посебан смисао у оквиру родне равноправности“, поручио је он, преноси РТГ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Znam djevojke koje momci proganjaju punih 10 godina prijete porukama, jedna drugarica prijavila prije 2020 ovi se neki ispektori smiju cak ovaj i doznaje da je isla tamo. Ucjenuju klipovima, rade grafite, prijete. Ti likovi kruze gradovima, dilerisu i niko ih ne dira. Uzas na kraju ljudi moraju uzeti pravdu u svoje ruke. E to je sve kad je Ustavom zarobljeno pravosudje oni znaju sudije koje se nekako mogu potkupiti.