Став Републике Српске непромењен: Чланство у НАТО-у никада и ни по коју цену
1 min readМинистар спољних послова Босне и Херцеговине Елмедин Дино Конаковић је ништа друго него политички аматер – не може за БиХ чланство у НАТО-у бити приоритет уколико то српски народ не жели, каже Сања Вулић, шеф клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.
Она је овако реаговала поводом најновијих изјава Конаковића о томе да је циљ Босне и Херцеговине пуноправно чланство у НАТО-у.
„Подсећам да Општи оквирни споразум за мир у БиХ каже да је БиХ састављена од два ентитета и три конститутивна народа. Све док су Срби један од конститутивних народа ми имамо право на став и мишљење. За нас је сарадња са НАТО-ом прихватљива, али чланство у НАТО не – никада и ни по коју цену, јер ми до данас осећамо посљедице НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом и свог зла којег су нанели нама и нашим будућим нараштајима“, каже Вулићева.
Конаковић је о приоритету чланства БиХ у НАТО алијансу говорио на отварању НАТО партнерског симпозијума „Партнерство у време хибридних изазова“ у Сарајеву.
„Став Републике Српске остаје непромењен“, каже Сања Вулић, и додаје да никакав Конаковић, нити НАТО симпозијум, то неће променити.
„Стога, нека Дино Конаковић своје и жеље својих ментора испуњава на неком другом простору, а док се Срби питају, у Босни и Херцеговини, та жеља му се испунити неће. И даље остајемо чврсто опредељени и при ставу да је сарадња са НАТО-ом прихватљива, јер смо ми људи који праштамо, али не заборављамо. Чланство не долази у обзир никада и ни по коју цену“, категорична је Вулићева.
Да су изјаве Елмедина Конаковића без покрића, те да упркос одржавању поменутог НАТО симпозијума у Сарајеву, неће доћи до приближавања чланству Босне и Херцеговине у НАТО, сматра и струка.
Декан Факултета безбедносних наука Универзитета у Бањалуци Предраг Ћеранић каже да НАТО активности у Сарајеву немају никакав значај, ни дефакто ни дејуре.
„Елмедин Конаковић може говорити у своје лично име, али не може говорити у уме Босне и Херцеговине, јер је добро познато на којем нивоу и како се доносе одлуке у вези са интеграцијама БиХ у НАТО. Не може се донети та одлука без ставова представника Републике Српске. Став Републике Српске о ступању у НАТО пакт је добро познат, о томе је говорио и председник Републике Српске, али и Народна скупштина. Република Српска не жели у НАТО и томе се дужи период чврсто противи“, каже Ћеранић.
Он додаје да су оваква појединачна иступања федералних политичара и званичника доказ да Босна и Херцеговина као држава не функционише.
„Конаковић доказује да је Босна и Херцеговина немогућа држава, докле год су у Савету министара БиХ особе попут њега и његовог колеге Зукана Хелеза, који поступају по свом нахођењу и представљају ставове само једне политичке опције, игноришући вољу првенствено српског народа. То за Републику Српску пуно не значи, нити ће се шта променити када је у питању приступ НАТО пакту“, каже Ћеранић.
Како истиче, Република Српска одлично зна ко су јој савезници, а ко не.
„Република Српска и њени званичници су се одавно определили и знају ко су им пријатељи, а на кога не могу рачунати у смислу неке помоћи и приближења. Русија и Кина су земље које су се показале као савезници и земље које имају много разумевање за политичко-безбедносну ситуацију у БиХ“, додаје Ћеранић.
Он истиче да је циљ да се Западни Балкан стави под „северноатлантски кишобран“ и окрене против Русије.
„Интересантно је да се тај НАТО симпозијум одржава у Сарајеву од 22. до 24. октобра, дакле, истовремено када и Самит БРИКС-а у Казању, иако БРИКС није војна организација, док је НАТО искључиво војна, а на неки начин и политичка организација. Зато није случајно да се тим НАТО симпозијумом жели послати једна политичка порука свим земљама Западног Балкана да њима није место са земљама Истока, него да остану ту где јесу уз снажне НАТО интеграције. Циљ јесте да се све земље Западног Балкана увуку у НАТО ради похода против Русије, који је у току и који ће тек да уследи. Међутим, Срби, као један слободарски и тврдокоран народ, представљају проблем за НАТО пакт. НАТО не жели да покреће шире операције против Русије уколико Србију и БиХ не ставе под кишобран Алијансе“, истиче Ћеранић.
У Сарајеву се данас одржава НАТО партнерски симпозијум под називом „Партнерство у време хибридних изазова“, у склопу којег ће бити одржани састанци на нивоу министара. Симпозијум окупља 289 учесника, војних и цивилних представника из земаља чланица НАТО и партнерских земаља организација.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: