ИН4С

ИН4С портал

Непрекинути низ исламистичког деловања: Убиство у Босанској Крупи није инцидент, већ напад на државу

1 min read

© Танјуг/AP Photo/Edvin Zulic

Убиство једног и рањавање другог полицајца у Босанској Крупи од стране младог радикализованог исламисте није инцидент, већ се ради о једној системској акцији која представља континуитет деловања радикалног ислама у БиХ, тврди Џевад Галијашевић, стручњак за безбедност.

„Многе терористичке акције, од Хандалијине аутобомбе у Мостару, до убиства полицајца Ђурића у Зворника и убиства два војника у Сарајеву од стране радикалних вехабија у Зворнику, од Нермина Ибрића у Сарајеву, од Енеса Омерагића, показују непрекинути низ исламистичког деловања и примене терористичког насиља у њиховим акцијама“, додаје Галијашевић.

Галијашевић објашњава да инструисани тинејџер, млади муслиман који је ушетао у полицијску станицу и убио једног полицајца и ранио другог, јесте син вехабије који је годинама одрастао у вехабијској заједници и који је стасао на тој идеологији.

„Оно питање које постављамо када говоримо о акцији коју је подузео један петнаестогодишњак јесте на који је начин он усвојио, прво дошао у контакт и на који начин је код њега усађена радикална идеологија насиља. Вехабизма нема без насиља. Вехабизам је синоним за насиље. Дакле, верски мотивисано насиље који у себи приликом извођења одређених акција има јасну политичку конструкцију, има јасне политичке циљеве. Те политичке циљеве не разуме неко од 15 година, али разуме онај који је ту идеологију усадио том 15-годишњаку, онај који је њега организовао, који га је интегрисао у одређене заједнице сличних радикалних елемената и они који су га припремили и обучили. Не може се нападати полиција без озбиљне обуке, која се мора проћи. Овде је реч о војној обуци коју је, очито, тај млади муслиман пролазио“, додаје он.

Ово је напад на државу, а не на полицајце или полицијску станицу, додаје Галијашевић, и тврди да одговорност за овакве нападе има политичко Сарајево и ОБА.

„Ми говоримо о стварној кривици и стварној адреси непријатеља мира у БиХ, а то је власт у политичком Сарајеву. То је такозвана бошњачка политика која нема изграђену критичну свест о опасности са којом се игра, а тиме угрожава и саме Бошњаке, али пре свега угрожава своје суседе, хришћане, у Босни и Херцеговини и целу Европу. Сарајевска одметнута клика, без обзира којој странци припада, пре свега људи попут Зукана Хелеза“, каже Галијашевић.

Он објашњава да Зукан Хелез за то време јури непостојеће руске кампове и руске „бабароге“ по Републици Српској, по принципу „да комшији цркне крава“.

„Имате на челу министарства одбране човека који измишља руску претњу у БиХ,  лаже о герилским камповима и то ради већ годину дана, управо зато да би сакрио кампове који у континуитету обучавају овакве младе људе. Управо да би њима омогућио да не буду предмет опсервације, анализа или одређене врсте безбедносног надзора. Значи, да их заштити и да за њих створи услове да буду способни да изврше овакву терористичку акцију. Зукан Хелез као метафора одговорности, као метафора кривице, само је једна карика у ланцу одговорних људи који су све време контраобавештајно штитили терористичку идеологију и организације радикалне исламске идеологије, њихове везе са глобалним тероризмом, њихов начин финансирања од стране глобалног тероризма, њихову медијску промоцију на преко 300 исламистичких портала“, каже он.

Галијашевић додаје да је то прикривање било и медијско и институционално и да чак и када је 500 људи из БиХ отишло на сиријско ратиште да ратује за Ал-каиду и Исламску државу, институције у БиХ у томе нису виделе претњу.

„Убиство полицајца из Новог Града и рањавање другог полицајца није напад на обичну зграду или на обичне људе, то је напад на државу, на уставни  поредак за који је одговорна Обавештајно-безбедносна агенција(ОБА). Она је морала, то јој је једина уставна обавеза, да прикупља информације у вези са угрожавањем уставног поретка БиХ, да их анализира и прослеђује даље. Је ли то ОБА радила? Није. ОБА је наставила да прикрива активности ових структура и радикалних исламиста и наставила је да умањује њихов значај“, каже Галијашевић.

Наглашава да су криве федералне институције.

„За ово је криво Сарајево, криве су федералне институције, који годинама ћуте и прикривају постојање вехабијских насеља, заједница и исламистичких кампова. Управо то федерално Сарајево од 90-их година ствара исламску државу на овим просторима и како је то, својевремено, говорио Алија Изетбеговић ми сада имамо књигу и  слово, а недостаје нам сила. Све ово  што данас гледамо јесте посљедица таквих политика, категоричан је Галијашевић.

Становници Босанске Крупе у страху, не излазе ни у двориште

Након убиства полицајца и рањавања другог, Босанска Крупа је место духова. Људи не излазе из својих домова и с правом су у страху. На простору Федерације БиХ је подигнут степен приправности.

Асиба Лозић, једна од становника Босанске Крупе шокирана је терористичким нападом на полицијску станицу, који се догодио када је малолетник усмртио једног полицајца, а ранио другог.

Како је казала за портал „Аваза“, за ову вест је сазнала на друштвеној мрежи Фејсбук.

„Узела сам телефон и прво ми је то на Фејсбуку избацило. То је страхота шта се ради у овој Крупи, поготово у нашој БиХ. Треба тај закон да се мења, било то малолетно лице, било то пунолетно, јер ово не води стварно ничему. Страхују људи. Ти више не смеш у своје двориште изаћи, а камоли у град. Ниси више слободан ходати по граду, немаш више слободе. Да ли је ова демократија крива ја не знам“, рекла је Лозић.

У граду се осећа нелагода, тврди и Адемир Мешић.

„Овакве ствари се нису овде догађале, наши полицајци су увек били од помоћи грађанима. Осећам нелагоду, али мислим да је ово изолован случај и да у будућности неће бити оваквих ситуација“, каже он.

Подсетимо, малолетник (15) је синоћ у полицијској станици убио једног полицајца и тешко ранио другог. Убијен је Огњен Маран из Новог Града, док је рањени полицајац Авдо Хасановић из Босанске Крупе.

Убица је ухапшен.

(РТ Балкан)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *