ИН4С

ИН4С портал

Шест здравих навика које ће вам ове јесени сачувати психофизичко здравље

1 min read

Илустрација, јесен

Јесен доноси хладније дане, дуже ноћи и мирнији ум. То уосталом значи и већу бригу о сопственом здрављу, посебно јер владају бројни вируси у ово доба године.

Међутим, понекад сама јесен може имати негативан ефекат и лоше утицати на ваше расположење и опште стање.

Промјене времена и смањење сунчеве свјетлости могу утицати на ниво енергије, расположење и имунитет. Управо због тога је важно уложити додатни напор у бригу о себи током ових мјесеци.

Јесење благостање није само очување физичког здравља, већ и одржавање менталне равнотеже и проналажење унутрашње снаге.

Бирајући свјесне навике и ритуале, можете се прилагодити промјенама које доноси јесен и искористити ово доба године као прилику да успорите, обновите енергију и фокусирате се на себе.

Како практиковати јесење благостање

Грејс Макман се бави менталним здрављем и дели свој увид о томе како треба постићи равнотежу током јесени и како практиковати здравије благостање.

Користити сезонске намирнице

Јесен је пуна хранљивих и укусних плодова природе. Укључите у своју исхрану сезонско поврће као што су бундева, тиквице, шаргарепа и слатки кромпир. Ово поврће је богато витаминима, минералима и антиоксидансима који помажу у јачању имунитета и одржавању енергије.

Топла пића попут чајева од ђумбира и цимета такође могу да подрже ваш имунитет и помогну вам да останете здрави.

Она препоручује да својој исхрани додате здраве чорбе и супе – не само да су богате витаминима и хранљивим материјама које ће помоћи вашем мозгу да добро функционише и заштити вашу способност да се носите са свакодневним животом, већ су и одличан начин да се загријете и водите бригу о себи.

Шетајте у природи

Јесен је савршено вријеме за шетње кроз паркове и шуме. Свјеж ваздух и мир природе могу смирити ум и смањити стрес. Искористите ове тренутке да се повежете са природом и вјежбате свјесност.

Усредсредите се на своје дисање, звукове око себе и боје јесени, јер ово може побољшати ваше расположење и смањити анксиозност.

Ојачајте имунитет природним методама

Како температуре падају, тако расте и ризик од прехлада и вируса. Јачање имунитета је од суштинског значаја за одржавање здравља, па обавезно у своју исхрану укључите храну богату витамином Ц, као што су агруми, паприка и броколи, а можете узимати и суплементе витамина Д за подршку имунитету у хладнијим мјесецима.

Такође, довољна хидратација и редовно прање руку смањују ризик од болести.

Витамин Д игра виталну улогу у одржавању здравих костију, зуба и мишића, а студије су већ показале да помаже у регулисању расположења.

Нађите времена за опуштање

Јесењи мјесеци често доносе гужву и вреву због повратка на посао и школске рутине, посебно ако сте родитељ.

Због тога је важно да нађете времена за опуштање – читање књиге уз шољицу топлог чаја, медитација или опуштајуће купање могу вам помоћи да се одморите и напуните батерије. Посветите себи најмање 10–15 минута дневно и не заборавите на важност менталног одмора.

Прилагодите своју рутину спавања

Краћи дани и ранији залазак сунца утичу на биолошки сат. Јесен је идеално вријеме за успостављање здраве рутине спавања. Тачније, то значи да покушавате да одете раније у кревет и избјегавате коришћење ТВ-а или мобилног телефина најмање сат времена прије одласка у кревет. Добар сан је неопходан за обнављање енергије, јачање имуног система и одржавање менталног здравља.

Изађите напоље упркос хладноћи

„Свјеж ваздух, иако оштрији и хладнији у ово доба године, и даље је одличан за чишћење ума и довођење кисеоника у плућа и мозак“, каже Грејс Макман.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *