Криптована апликација доказ за суд у Стразбуру
1 min readЕвропски суд за људска права у Стразбуру донио је одлуку у поступку двојице британских држављана против Француске, којом је, између осталог, утврђено да се не може испитивати законитост поступка којим је држава прикупљања, у овом случају – Француска, прибавила доказе.
Суд је, како се наводи, примјетио да је овај закључак у складу с праксом Суда Европске уније (ЦЈЕУ) према којој начело узајамног признавања пресуда и судских одлука забрањује тијелима, која су издала ЕИН (европски истражни налог) за пренос таквих података као доказа, ревизију законитости засебног поступка, којим је држава чланица извршења прикупила доказе.
Одлука Европског суда за људска права по захтјеву Британаца А.Л. и Е.Ј. против Француске – 44715/20 и 47930/21 донијета је 24. септембра ове године, а везана је за дешифровану апликацију за комуникацију „ЕнцроЦхат“, што важи и за све остале декриптоване комуникације, па и „СКY ЕЦЦ“ апликацију.
Ова одлука по предстваци двојице Британаца биће веома важна за многе европске земље, између осталих и за Црну Гору, које су на основу доказног материјала преузетог преко међународно – правне помоћи покренуле бројне кривичне предмете.
Специјално државно тужилаштво поступа уз тумачење, а што су прихватиле и резоновале и судије за истрагу Вишег суда у Подгорици, а касније и судови кроз потврђивање бројних оптужница СДТ-а, да је сасвим довољно да Црна Гора поступа према релевантним прописима државе (Француске) у којој је конкретна радња „скидања порука“ са криптованих апликација – предузета.
Одлука Европског суда за људска права је важна за Црну Гору и када се има у виду да је чланом 9 Устава Црне Горе прописано да су потврђени и објављени међународни уговори и општеприхваћена правила међународног права саставни дио унутрашњег правног поретка и да имају примат над домаћим законодавством и непосредно се примјењују када односе уређују другачије од унутрашњег законодавства.
Двојица држављана Уједињеног Краљевства се у матичној земљи кривично гоне на основу доказа, које су са декриповане апликације „ЕнцроЦхат“, прибавили надлежни француски органи.
Они су двије представке поднијели против Француске, тврдећи да им је преузимањем комуникације повријеђено право на приватност из члана 8 Конвенције и да им у Француској у вези са том наводном повредом права није било на располагању дјелотворно правно средство.
У одлуци ЕСЉП, између осталог, пише да су француски истражитељи приликом операције скидања шифрованих података са заштићених апликација дјеловали на основу овлашћења које су добили од тамошњих судија.
„Податке који се односе на кориснике ЕнцроЦхата који се налазе у Уједињеном Краљевству прикупили су француски истражитељи прије њиховог преноса Националној агенцији за борбу против криминала Уједињеног Краљевства, а према упутама француског тужитеља у складу с ЕИН-ом“, наводи се у одлуци.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: