Обука на тему пореза на непокретност: Умјесто адвокатима, средства да иду у корист грађана
1 min readПроблем наплате пореза на непрокретност оптерећују све актере, од локалних самоуправа, преко централних власти до грађана. Постојећа законска регулатива која покрива ову област мора бити унапријеђена у складу са прмиједбама и изазовима са којима се у пракси сусрећу они који их спроводе- главни администратори и локални службеници у служби главног администратора и у органима локалне самоуправе који утврђују и наплаћују локалне јавне приходе. То често доводи до судских процеса у којима су на губитку сви, осим одређених адвоката, а општине издвајају значајна средства за њихове апанаже, умјесто да их акумулирају и улажу у инфраструктуру која олакшава живот и функционисање њихових грађана, истакнуто је на обуци на тему „Порез на непокретност“ коју организује Заједница Општина а која је одржана у Подгорици за централни регион Црне Горе.
Генерална секретарка Заједнице општина Мишела Манојловић је истакла да је задатак пореских органа да брзо, ефикасно и са што мање трошкова убере приходе по овом основу, како би јединице локалне самоуправе могле што ефикасније да врше своје надлежности у корист локалног становништва. У пракси, међутим, то није тако, због нагомиланих изазова са којима се сусрећу грађани и локална администрација.
То је и разлог да Заједница општина покрене иницијативу за измјенама више закона који покривају ову област, а за које је у пракси утврђено да је потребна прецизније дефинисање. Како би те измјене у највећој могућој мјери елиминисале проблеме у остваривању прихода као и смањењу броја жалби и судских поступака, Заједница општина је и организовала обуку на тему
„Поступак утврђивања и наплате локалних јавних прихода са предлогом измјена и допуна закона“, са циљем унапређења знања о практичној примјени Закона о порезу на непокретности, анализе прописа у вези са пословима утврђивања, наплате и контроле пореза на непокретности, смањења броја поступака у којима се поништавају пореска рјешења из процесних разлога, утврђивања начина за законито поступање у спорним ситуацијама, веће наплата локалних јавних прихода и мањи трошкови поступка. Поред наведеног, на обуци ће се представити предлози за измјене и допуне свих законских прописа који су од утицаја на порез на непокрентности, а које је сачинила радна група Заједнице општина, и обавити додатне консултације са службеницима који те законе примјењују.
Иако је иницијално била планирана једна сесија, због великог интересовања учесника одржаће се три обуке за сваки регион Црне Горе по једна. За сјеверни регион, обука је одржана у Бијелом Пољу, а након Подгорице, сљедећа обука је планирана за приморски регион, 12. новембра у Будви. Поред генералне секретарке Манојловић, предавач на обукама је и Бранка Лакочевић, адвокат.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: