Мање екрана, више живота: Три трика за одвикавање од коришћења телефона
1 min readВероватно вам се некада догодило да особа са којом проводите време више гледа у телефон него у вас, а можда сте неколико пута чак и сами несвесно више пажње посветили телефону него другима око себе. Овај уређај је уз нас од тренутка кад се пробудимо, прати нас на путу до посла, користимо га да завршавамо обавезе, комуницирамо, информишемо се, а у већини случајева је екран телефона и последња ствар коју видимо када легнемо.
Колико год је неопходан, наша зависност од коришћења телефона у исто време знатно погоршава наше физичко и ментално здравље. Утиче на држање, здравље очију, а константан прилив информација, узнемирујућег садржаја, па и нотификације које нам увек „искачу“ узрокују стрес и ментални премор.
Данас би свако имао добробити од ограничавања коришћења телефона, али то може бити врло изазовно. То не значи да не треба никада да га користите, већ да добро распоредите време за уређаје. Следећи савети могу бити од помоћи чак и онима који никада не могу да се одвоје од мобилног:
Испланирајте коришћење телефона када сте у друштву
Ако не можете да се контролишете, било би добро да одредите када и како ће користити овај уређај, посебно ако сте у друштву других људи. Да би умањили искушење да проверавате своје имејлове или друштвене мреже, себи поставите нека правила. На пример, ако ручате са неким, угасите тон на телефону и држите га у торби или џепу и немојте да посегнете за њим, барем док не завршите оброк.
Или када морате да бележите обавезе и подсетнике у току дана, користите цедуљу и папир, уместо апликације на телефону, а ако апсолутно морате да погледате у телефон током разговора, прво обавестите оне са којим разговарате и потрудите се да брзо завршите.
Држите телефон даље
Телефон који је на дохват руке, чак и када је искључен, смањује когнитивни капацитет, показале су студије. Другим речима, ако знамо да нам је телефон близу, мања је вероватноћа да ћемо бити сконцентрисани, продуктивни и сналажљиви, преноси Си-Ен-Би-Си.
Због тога стручњаци препоручују постављање физичке баријере између себе и телефона, да када га не користимо, он буде у торби или у другој просторији. Ово знатно отежава безумно коришћење уређаја, па када га поново узмемо у руке, то значи да нам је заиста потребан и да то неће бити само губитак времена.
Успоставите „зоне без телефона“
У просеку је потребно 23 минута да нам се поврати фокус након што проверимо нотификације на телефону, према истраживањима. Ове сметње нас одвлаче од смисленог рада и интеракција, а да тога нисмо ни свесни. Да би сте избегли ову замку, одредите када апсолутно не смете да користите телефон. На пример, одмах након што се пробудите и угасите будилник, не дозволите себи да користите телефон наредних пола сата, док се припремате за остатак дана.
Или када се коначно вратите с посла, немојте вадити телефон из торбе, већ покушајте да проведете то време са породицом или партнером. Оно што може бити најтеже је да не посегнете за телефоном када имате слободно време, јер је то најбржи начин да убијете досаду. У тим тренуцима, размислите шта све друго можете урадити – поспремити један део дома, читати књигу коју никако да завршите, посветити се хобију за који често немате времена…
Запамтите, ваш телефон ће увек бити ту, али време које изгубите када га користите без контроле се не може повратити.
(РТ Балкан)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: