ИН4С

ИН4С портал

Дачић: ЕУ није војни блок, нека гледа своја посла

1 min read

Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да у НАТО-у нико ништа није рекао против учешћа наше земље у војним вежбама са Русијом и поручио да Европска унија није војни блок и „да би требало да гледа своја посла“.

Ivica

„Једна војна вежба са Русијом би вероватно спадала у статистичке грешке, јер су војне вежбе са том земљом апсолутно мањина у односу на све остале“, рекао је он одговарајући на питање да ли и какав утицај може да има учешће Србије у војној вежби „Словенско братство 2015“, преноси Танјуг.

Дачић је рекао да је Србија много пута учествовала у војним вежбама са западним земљама.

„Ми имамо право да сарађујемо с ким год хоћемо, то је наше аутономно право. Србија је самостална, независна држава“, истакао је шеф српске дипломатије.

Migrantiii-Dacic

Он је указао да је Србија на путу ка ЕУ те да сви знају да имамо много бољу војну сарадњу са западним земљама него са Русијом.

Подсетивши да се Србија са НАТО-ом договорила о развоју сарадње, Дачић је нагласио да у седишту те алијансе није чуо ни једну једину реч против нашег учешћа у војним вежбама са Русијом.

„Па ко су ти други да нам држе предавање? Европска унија није војни блок. Нека гледа своја посла“, истакао је Дачић.

Како је нагласио, ми имамо своје националне интересе и применићемо сва средства да их заштитимо.

„Ми морамо да се боримо да Косово не уђе у Унеско, а то значи да треба разговарати са министрима спољних послова оних земаља које нису признале Косово. Не можемо да се са њима свађамо“, објаснио је Дачић.

Како је додао, свађање са нашим традиционалним пријатељима да бисмо ушли у ЕУ или било где другде за нас би било политичко самоубиство.

„А ми нисмо суицидан народ, већ народ који жели са свима добре односе“, закључио је Дачић.

Дачић се осврнуо и на проблем миграната. Србија неће градити „контра зид“ како би зауставила прилив избеглица, а од Европске уније очекује да дефинише своју политику за решавање тог проблема, рекао је шеф српске дипломатије.

Дачић је оценио да је износ од 1,7 милиона евра, колико је Европска унија наменила Србији и Македонији за решавање питања избеглица, неозбиљан, преноси Танјуг.

„Свака земља приступа овом проблему различито и наша реакција сигурно неће бити да правимо „контра зид“, али то питање не можемо ми да решавамо, нисмо ми светска сила“, рекао је Дачић на конференцији за новинаре након састанка са представницима мисије ОЕБС-а у Украјини.

Додао је да Србија има својих економских проблема и да ће показати солидарност, али да очекује од ЕУ да јасно дефинише политику када је реч о мигрантима.

На питање шта би Србија урадила уколико би Мађарска почела да враћа избеглице, он је одговорио да не жели да разговара о томе „шта ће бити и када ће бити“.

Он је нагласио да то није једноставно питање јер се, како је навео, не ради о стотини већ о много више људи који „нису шверцована роба, па да се њима манипулише“.

„То где ће се враћати, то је већ питање тога што ЕУ нема заједничку политику. Где се они враћају? У земљу одакле су дошли пошто су прешли пола света без виза и пасоша. Велико питање је где ће они бити враћени“, нагласио је Дачић.

Он је додао да је неупотпуњеност правила ЕУ у вези са миграцијама довела до тога да свака земља приступа том проблему различито.

„Ако их неко негде не евидентира то значи да се ти мигранти тамо не враћају. Да ли то значи онда да ми не треба никог да евидентирамо? Шта је порука ЕУ? Да имамо хаос. Са друге стране, ако бисмо се придржавали тога, треба некоме да падне на памет да их све врати. То није реално и те утопистичке теорије се неће тако једноставно завршити“, рекао је Дачић.

Најавио је да ће у петак и суботу бити одржан састанак министара спољних послова ЕУ, коме ће присуствовати и министри спољних послова земаља кандидата, а на коме ће бити речи о мигрантима.

Додао је да ће у октобру бити одржана конференција о мигрантима под покровитељством ЕУ, а да ће 9. септембра у Београду бити министар спољних послова Луксембурга Жан Аселборн са којим ће разговарати о европским интеграцијама Србије и мигрантској кризи.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy