ИН4С

ИН4С портал

Радуновић: Не постоји друга држава у Европи у којој језик којим се највише говори није службени

1 min read

slavenradunovicДемократски фронт функционише према основним цивилизацијским и демократским стандардима, по моделу будуће Црне Горе, па отуда и различита мишљења о дневнополитичким темама и стратешким питањима као што је однос према НАТО, рекао је за “Блиц Црна Гора” Славен Радуновић, потпредсједник Нове.

– Да ли се стишала бура око полемике између Небојше Медојевића и српских политичара, од којих се Нова оградила?

Теоретски, НОВА би могла, уколико би то било неопходно, да се огради од изјаве или става свог функционера, али као што знате, господин Медојевић није члан наше странке, већ предсједник ПЗП-а, тако да би било нелогично да се ограђујемо од изјава предсједника друге странке. Чињеница да смо заједно у ДФ-у, широкој алијанси странака, цивилних организација и појединаца, који су се окупили с циљем промјене система вриједности у Црној Гори и уклањања недемократске власти, не спречава ни једног њеног конституента у слободном изражавању погледа на разне друштвене и политичке појаве. Ми у Фронту тако доживљавамо демократију и право на различито мишљење. Мени лично смета, као некоме ко се годинама бори за друштво слободних, равноправних људи, кад било ко из земље, региона или свијета, из било каквих личних или политичких разлога, да било какву врсту подршке криминогеној и у корупцији огрезлој власти Мила Ђукановића и тако му продужи шансу да макар и дан дуже терорише и пљачка градјане Црне Горе и дискриминише мој, српски народ.

– Да ли у ДФ има непремостивих разлика које могу утицати на стабилност тог савеза?

У ДФ смо се окупили с циљем да допринесемо имплементацији основних цивилизацијских и демократских стандарда, који на жалост недостају црногорском друштву. Различите организације и појединци, који чине Фронт, имају наравно и различите визије како до тих стандарда доћи, али нам је заједничко то, што смо спремни да мирно и аргументовано разговарамо о свим разликама и надјемо најбоље могуће решење за све. Политичко питање на којем се у актуелном тренутку највише манифестује разлика међу конституентима ДФ је однос према приступању Црне Горе НАТО алијанси. Дио Фронта сматра, првенствено онај оличен у најснажнијем члану нашег политичког савеза – Новој српској демократији, али и члановима СНП-а који су приступили ДФ, на челу са Миланом Кнежевићем, да Црна Гора треба да остане војно неутрална и да јој због економских, политичких, али и емотивних разлога није мјесто у НАТО-у. С друге стране, конституенти предвођени ПЗП-ом су мишљења да је чланство у тој војној алијанси најбоље рјешење за будуће политичко-безбједносне изазове који су пред Црном Гором. Поштујући принципе на основу којих је настао ДФ, договорили смо се да због значаја теме о којој је ријеч, наш политички савез инсистира на одржавању референдума на којем би грађани својом сувереном вољом донијели ову важну одлуку, а ми бисмо је сви, наравно, поштовали. На овом примјеру се види како се принципијелном политиком могу превазилазити разлике. А, њих ће увијек бити.

– Шта очекујете као последицу рада Анкетног одбора и тужилаштва, поводом афере „снимак“?

Афера „Снимак“ и експлицитни докази који су у току ње доспјели у јавност само су потврдили оно што су сви грађани Црне Горе већ знали. Савез комуниста Црне Горе, који се од 1992. године зове Демократска партија социјалиста, је и након промјене имена задржао све полуге ауторитарне, недемократске власти које је користио од завршетка II свјетског рата. Комплетни државни ресурси су стављани у погон како би се обезбјеђивале „побједе“ на изборима. Највећи успјех ове афере је што је коначно успјела да натјера међународну заједницу да чује вапаје опозиционих политичара, медија и цивилног сектора, који су се чули током сваког изборног процеса и Референдума о државно-правном статусу Црне Горе. Под притиском иностраних адреса, првенствено Брисела, ДПС је прихватио формирање Анкетног одбора, што је посредно признање кривице. Ако томе додамо истовремено конституисање Радне групе за враћање повјерења у изборни процес, чиме се имплицира непостојање повјерења, можемо рећи да је ДПС монолит ишаран досад најкрупнијим пукотинама. Каснија лажна свједочења њихових функционера и деструктивно понашања чланова одбора из ове партије само су проширила те пукотине. ВДТ је у првој реакцији на ову аферу констатовао да не види елементе кривичног дјела у презентованим доказима. Међутим, након више упозорења из ЕУ, надамо се да ће „прогледати“.

– Да ли очекујете ванредне парламентарне изборе и када?

Никад од 1945. године нису били зрелији услови за демократску смјену власти. Недостатак политичке воље да се крене у обрачун са организованим криминалом и корупцијом је већ толико примјетан, да га и доскора највећи промотери Црне Горе у Бриселу подвлаче као проблем који ће успорити, ако не и зауставити евроинтегративни процес. Штетни приватизациони уговори, који су плод најкрупније корупције, долазе на наплату свим грађанима. Некомпетентно, али прије свега неодговорно вођење економије у последње двије деценије, довело је до ситуације да Црна Гора више нема ни једну привредну грану на којој би заснивала план раста БДП и која би била „свјетлост на крају тунела“ за становнике ове напаћене земље.

У свакој демократској држави би дан након што је Влада морала да повуче Предлог ребаланса буџета Предсједник већ размишљао о најпогоднијем датуму за одржавање ванредних парламентарних избора. Али, каква држава, такав и Предсједник.

Мислим да ће у току сљедећег мјесеца СДП покушати још нешто да истргује са ДПС-ом и на крају ипак подржати Ребаланс. Међутим, наићи ће нови изазови за њихову коалицију које неће моћи да преброде. Доћи ће убрзо на наплату нови рачуни за криминалне радње Дјукановића и његове родбине и пријатеља, па ће СДП морати да скаче с брода који тоне или ће потонути заједно с њим. Свеједно. Очекујем да се то деси до Нове године.

– Да ли очекујете заједнички наступ комплетне опозиције већ на наредним локалним изборима?

Заједнички наступ релевантних опозиционих партија има најмање двије предности – математичку и психолошку. Математичку, јер обезбјеђује да се распе најмањи могући број гласова, а психолошку јер додатно мотивише колебљиве гласаче и тиме обезбјеђује већу изласност у своју корист. Наравно, то тако просто изгледа само на папиру. У реалном животу, треба сложити пуно каменчића да би се добио жељени мозаик. Првенствено, треба превазићи проблем сујета разних лидера и лидерчића, као и изазове пред које нас ставља владајућа коалиција сваки пут кад закључи да је опозиција близу договора. Као што је било у Никшићу, на примјер.

– Да ли ће нова и ДФ у догледно вријеме покренути иницијативу за измјене Устава и области идентитетских питања, прије свега за рагулисање статуса српског језика и чију подршку ту очекујете?

Нова, СНП и ПЗП су предали своју иницијативу за промјену Устава у исто вријеме кад и Влада своју. Тим измјенама би се, поред промјена које се односе на правосуђе, регулисао и статус српског језика, као и питања везана за државне симболе. На жалост, владајуће странке нису дале потребну подршку нашем Предлогу да уђе у предвиђену процедуру, а колеге из СНП-а јесу за Владине предлоге, тако да се о измјенама које смо ми предложили није ни расправљало. Да српски, као језик којим говори највише људи у Црној Гори постане службени, или тачније, да се правно изједначи са црногорским, којим говори значајно мање људи, није само политичка и морална обавеза Срба и Црногораца који говоре српски, већ свих који држе до основних људских права, равноправности и цивилизацијских стандарда које је достигао људски род. Не постоји друга држава у Европи у којој језик којим се највише говори није службени. Надам се да ће убрзо сви они који се ових дана боре за права разних мањинских група, дићи глас и против дискриминације језичке већине у ЦГ. Слично је и око симбола. Чим се око потребе заштите ових темељних људских права окупи довољан број посланика, Нова ће иницирати промјене Устава. Да се тако нечему можемо брзо надати, охрабрује чињеница што се све чешће чују политичари који нису Срби, а који указују на проблем дискриминације Срба. Издвојићу Небојшу Медојевића, Црногорца из Покрета за промјене и Дритана Абазовића, Албанца из Позитивне ЦГ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Радуновић: Не постоји друга држава у Европи у којој језик којим се највише говори није службени

  1. SNP je presudio srpskom jeziku, možda i zadnju šansu su prokockali da srpski jezik bude u Ustavu. Tako da ne vidim šta se konkretno može uraditi po tom pitanju. Od prazne priče nema koristi

  2. Da je vlast oboljela to se vidi ,medjutim da pribjegava fastickim metodama je zabrtinjavajuce,samo za koga,za nju ili za Srbe.
    Rusenjem crkava i spomenika pokazuje svoju rijesenost i istorisko nasedje,od kojega se nije oslobodila svih ovih 70 godina.
    Sada kada je Crna Gora postala samostaln ,,ili kako kazu obnovila drzavnpst,vidi se da su Crnogci- komunisti bili najkrvolocniji od svih iz bivse Jugoslavije,jer dans u 21 vijeku rade ono sto su radili skoro jedan vijek ranije.
    Rausenjem spomenika u Podgorici covjeku Srbinu i prvom stamparu Bozidaru Vukovicu samo su potvrdili svoju patolosku mrznju prema sopstvenom bicu,naravno to su do skora izrazavali kao borbu protiv vjecitog neprijatelja -CETNIKA,jeste da je vremenski razlika skoro 4 vijeka,ali njihova mrznja je ostala ista..
    Nije mi jasno sa kime ce to opozicija smijeniti vlast kad su u njoj i ekstrat i sama voda toliko zadojeni mrznjom da tu nema razlike, i jedno i drugo zaudara na smrad .bazd,da nije moguce od toga bilo sta napraviti,jedino resenje zakopavanje pod zemljom u pocincani sanduk.
    Ta crkotina koja se zove koalicija DPS- SDP,je toliko zagadila dusu ovoga naroda da je jedino resenje karantin ,kao ce se u karantin sa njima postupati , mozda resenje koje je KIna jednom isprobavala na unistavanju pacova,medjutim ovdje ni to nebi bilo dovoljno.

  3. Каква држава такав предсједник! Тужна слика у поломљеном напрслом огледалу! Нажалост!

  4. Jedino se još nadamo u DF da će pokrenuti inicijativu za promjenu ustava, i to nesamo po pitanju jezika, već ima mnogo toga što svima nama kao narodu ne odgovara.

  5. Напокон ,, није све пропало кад пропало све је“ – Радуновић! Глас разума да проговори испред свих ових што данима мотају исто клупко!
    Славене, свака част, само напријед!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *