Миграција у богате земље рекордно висока
1 min readСтална миграција у земље Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) наставила је да расте, поставивши нови рекорд 2023. године, наводи се у извештају ОЕЦД и додаје да је нагло порастао и број привремених миграната и тражилаца азила.
ОЕЦД је међународна организација претежно развијених земаља и у свом најновијем извештају наводи да је прошле године у њене земље чланице стигло 6,5 милиона нових „сталних“ миграната. Бројка је повећање од 10 одсто у односу на претходну годину и 28 одсто изнад нивоа из 2019.
У извештају се наводи да је највећи део пораста миграција трајног типа у 2023. био изазван породичним миграцијама, што је пораст од 18 одсто на годишњем нивоу. Стална миграција радне снаге у земље ОЕЦД-а такође је остала висока, са нешто мање од 1,2 милиона радника, као и 2022. године.
„Велика потражња за радном снагом била је кључни покретач миграције у последње две године“, рекао је генерални секретар ОЕЦД-а Матијас Корман. Он је додао да се многе земље ОЕЦД суочавају са широко распрострањеним недостатком радне снаге и надолазећим демографским променама, што значи да је све већи број миграната допринео одрживом економском расту.
Отприлике трећина земаља ОЕЦД-а искусила је рекордан ниво миграција 2023. године, укључујући Канаду, Француску, Јапан, Швајцарску и Велику Британију, наводи се у извештају. Друга трећина забележила је пад, укључујући Данску, Естонију, Израел, Италију, Литванију и Нови Зеланд.
Највећи пораст забележен је у Великој Британији, која је први пут била највећи прималац миграната после САД.
У извештају се наводи да је број нових тражилаца азила у земљама ОЕЦД-а оборио рекорд у 2023. години, са 2,7 милиона нових захтева регистрованих у земљама ОЕЦД-а, што је пораст од 30 одсто у односу на претходну годину.
У САД је број захтева за азил 2023. године први пут премашио оне у европским земљама ОЕЦД заједно, попевши се на више од милион.
Главне земље порекла за подносиоце захтева за азил у оквиру ОЕЦД-а 2023. биле су Венецуела (270.000), Колумбија (203.000), Сирија (171.000) и Авганистан (150.000). Следе Хаити, Куба, Турска и Никарагва, преноси РТ Балкан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: