ВДТ формирало предмет: Шарановић пријавио да је адвокат наручио његово убиство из освете
1 min readВише државно тужилаштво у Подгорици формирало је предмет поводом усмене кривичне пријаве коју је 20. децембра 2023. године бивши директор Полицијске академије Бобан Шарановић поднио против адвоката из Подгорице (име и презиме познато редакцији), којег оптужује да је наручио његово убиство.
Као мотив, Шарановић у пријави, у коју је „Дан“ имао увид, наводи освету због размирица које је имао са чланом породице тог адвоката који је добио отказ у вријеме док је он био на челу Полицијске академије у Даниловграду.
Из Вишег државног тужилаштва за „Дан“ су потврдили да је формиран предмет по Шарановићевој пријави.
– Предмет се налази у фази извиђаја, у оквиру којег се предузимају потребне радње у циљу доношења одлуке – казали су нам из ВДТ-а.
Шарановић је за наш лист изјавио да не жели да коментарише истрагу која је у току.
– Желим да се овај поступак доведе до краја, односно, мој једини циљ је да наручилац овог кривичног дјела буде изведен пред лице правде – рекао је Шарановић за „Дан“.
У Вишем суду у Подгорици у току је кривични поступак против Никшићана Саве Никитовића и Радована Попаре, који се терете да су са умишљајем покушали да убију Шарановића. Према наводима из оптужнице, Никитовић и Попара су 1. јуна прошле године металним шипкама насрнули на Шарановића у дворишту зграде на Булевару Џорџа Вашингтона у Подгорици. Шарановићу је том приликом сломљена рука.
Бивши директор Полицијске академије страхује да му је безбједност и даље угрожена, због чега је упутио допис врховном државном тужиоцу Милораду Марковићу, о чему је „Дан“ писао у октобру. Позивајући се на извјештај АНБ-а и на допис УИКС-а, Шарановић врховног државног тужиоца обавјештава да и даље постоји висок степен угрожености његове безбједности.
– Лица која наводно припадају тзв. „шкаљарском клану“ ангажована су како би починила кривично дјело уперено против мог живота и тијела – навео је Шарановић у том допису.
Из Врховног државног тужилаштва стигао му је кратак одговор.
– Поводом Ваше представке, у којој наводите да постоји висок ризик угрожености Ваше безбједности, те изражавате незадовољство због необављеног вјештачења телефона одузетог у кривичном поступку од Никитовић Саве, обавјештавам Вас да, уколико сматрате да је Ваша безбједност угрожена, о томе без одлагања обавијестите Управу полиције Црне Горе, а да у поменутом кривичном поступку, у својству оштећеног, имате право учествовања у кривичном поступку и предлагања доказа – одговорили су из ВДТ-а.
Тражи да му се обезбиједи стална пратња
У усменој кривичној пријави коју је поднио Вишем државном тужилаштву у Подгорици, Шарановић подсјећа на напад на њега и на чињеницу да се против окривљених за покушај убиства води кривични поступак.
– Ја сам поводом већ реченог саслушаван у Основном државном тужилаштву у Подгорици, када сам државном тужиоцу саопштио да сматрам да је овакав напад на мене наручен и усмјерен на лишење мог живота. Конкретно, ја сам тада тужиоцу рекао да сматрам да је напад на мене проузрокован тиме што сам у једном периоду био директор Полицијске академије у Даниловграду, гдје се десило више догађаја који су могли изазвати нечије незадовољство – пише у пријави.
Подсјећа да је извјесно лице блиско „шкаљарском клану“, које он не познаје, нити је икад имао конфликт с њим, у затвору рекло да ће га убити, а Шарановић сматра да је за то добио новчану накнаду од директног налогодавца за напад на њега. Он у пријави именује адвоката у ког сумња, а поводом чега је Више тужилаштво формирало предмет.
– Подаци које имам немају снагу доказа. Исти су на бази претпоставки. Из тог разлога и нијесам хтио да поднесем кривичну пријаву против тачно одређеног лица. Међутим, пошто сам увјерен да сам у праву, дошао сам код вас да вам ово саопштим како бисте предузимали радње и мјере за које сте овлашћени, те како би се спријечио евентуални други напад на мене. Захтијевам од тужилаштва да се изнова, јер знам да је то чињено раније, изврши процјена моје безбједности, јер је и раније констатовано да је моја безбједност угрожена, па је донијета одлука да с времена на вријеме моје мјесто боравка обилази полиција. Сматрам, након свега што сам вам рекао, да то сада није довољно, због чега захтијевам, да се од стране надлежног органа у односу на моју заштиту примијени ефикаснија мјера заштите, односно да ми се обезбиједи стална пратња – наводи се у пријави.
Шарановић је у одговору Марковићу навео да се види да се нико у ВДТ-у није ни упознао са садржином његовог дописа, јер да јесте, знали би да их је већ обавијестио да и даље постоји висок степен угрожености његове безбједности.
– Дакле, извјештај АНБ-а већ постоји и у њему експлицитно пише да ми је безбједност и даље угрожена, односно да наручилац и даље планира да заврши оно што је започео. Да сте се интересовали за мој случај након достављања моје представке, без потешкоћа сте могли обезбиједити на увид извјештај АНБ-а о мојој угрожености, као и извјештај УИКС-а.
На начин сличан Вашем, реаговали су и МУП и УП, па су, без обзира на све ове наведене чињенице, предложили мјеру којом ће спријечити угроженост – а то је да инспектори у цивилу, с времена на вријеме, пролазе испред улаза у којем станујем. Осим што се ова мјера и не примјењује у пракси, она, при томе, уопште није цјелисходна, односно, нема смисао. Оваква мјера и њена примјена једино може охрабрити налогодавца да још једном покуша довршити кривично дјело – навео је Шарановић у одговору Марковићу.
Телефон није вјештачен 18 мјесеци
Шарановић је захвалио ВДТ-у што га, како наводи, као оштећеног у поступку подучава о процесним правима.
– Простим увидом у иницијални допис, сазнали бисте да су у питању два поступка, и то активни кривични поступак против два извршиоца кривичног дјела убиство у покушају и поступак по кривичној пријави против наручиоца. Да сте, у циљу испитивања изнијетих навода из дописа, контактирали са поступајућем тужиоцем у кривичном поступку који се води против два извршиоца, сазнали бисте да вјештачење предметног телефона није доказ у поменутом поступку. Вјештачење телефона је предмет истраге која се води против наручиоца овог кривичног дјела. Умјесто лаконског одговора да могу предлагати доказ као оштећени, дозволићете ми да кажем да је, са Ваше позиције, као врховног државног тужиоца, далеко сврсисходније било да барем у једној реченици објасните зашто скоро 18 мјесеци није урађено вјештачење предметног телефона. С обзиром на исказану „заинтересованост“ за мој случај, сад Вам је јасно да процесна права о којима сте ме подучили још увијек не могу користити, јер немам ниједну информацију о статусу извиђаја, већ сам само имао вјеру у систем, наивно очекујући да ћете с позиције коју обављате предузети макар минимум механизама који су Вам на располагању – наводи се, између осталог, у одговору који је Шарановић упутио Марковићу, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: