Суђење Вељовићу и групи: Оптужени негирају везу са шверцом цигарета и криминалом
Пред судским вијећем подгоричког Вишег суда настављено је суђење групи која се терети за шверц цигарета. Адвокати одбране тражили су укидање притвора за брањенике, али је судија Весна Ковачевић истакла да ће се о томе одлучивати кад сви буду изнијели одбрану.
Данас су оптужени негирали кривицу.
Подсјећамо, у овом поступку оптужен је и бивши директор Управе полиције Веселин Вељовић, који је раније негирао оптужбе за које се терети.
Оптужени су наставили да износе одбрану.
„Не признајем кривицу, нисам урадио кривично дјело за које ме терете. Никада нисам имао оружје и полиција претресом код мене није пронашла оружје,“ казао је оптужени Никочевић.
И оптужени Арсеније Калезић казао је да не признаје кривицу.
„Отворио сам фирму коју сам послије продао. Роба (цигарете) била је у складишту. Складиште, заједно са робом, продао сам Немањи Анђелковићу. Мотив отварања фирме била је зарада о којој сам се био договорио с њим, али никад нисам добио новац. Покушао сам да га контактирам, али је промијенио број. На приједлог покојног пријатеља из Хрватске, који је организатор, започео сам посао. А пријатељ из Новог Сада ми је предложио Анђелковића,“ казао је он.
Истакао је да је фирму продао из здравствених разлога и да Веселина Вељовића зна само из медија. Казао је да је Анђелковић отворио фирму на подручју Кеније.
„Цигарете су долазиле са разних дестинација, а требале су да буду испоручене за Кенију. Никада нисам имао криптовани телефон. Од свог зета нисам тражио било каква пословна ангажовања и помоћ,“ навео је он.
Како је истакао, из медија је сазнао да је полиција упала у магацин на подручју Луке Бар и да цигарета није било.
„Све је лако провјерити што мој брањеник каже, за све постоје папири,“ казао је адвокат Небојша Асановић.
Специјални тужилац Вукас Радоњић имао је примједбу и казао да суд није допринио да се разјасне неке чињенице, мислећи на постављање питања оптуженом од стране судије Весне Ковачевић.
„Тужилац нема право да даје примједбу на изношење одбране. На перфидан начин врши притисак,“ казао је адвокат Здравко Беговић.
Исто мишљење је имао и адвокат Марко Радовић.
Оптужени Никола Бубања такође није признао кривицу.
„Немам додира са криминалним групама,“ истакао је он.
Такође, и оптужени Жељко Булатовић негирао је кривицу.
„Молим вас да прихватите моју одбрану. Тадашњи тужилац Саша Чађеновић вршио је притисак на мене… Засметали смо увозничком лобију, тада наступају мајстори да угасе фирму.. Добио сам лиценцу од Луке Бар,“ додао је он.
Истакао је да је његова изјава код тужиоца дјелимично тачна.
Суђење ће бити настављено 2. децембра у 9 часова.
Ова оптужница подигнута је против Александра Мркића, Веселина Вељовића, Арсенија Калезића, Муја Никочевића, Николе Мркића, Жељка Булатовића, Душице Булатовић, Предрага Вељића, Борислава Лечића, Немање Анђелковића, Горана Глушчевића, Николе Бачиловића, Садига Елнагара, Николе Бубање и Стефана Бубање.
СДТ: Криминална организација створена 2018. године
Специјално државно тужилаштво је, Специјалном одјелјенју Вишег суда у Подгорици, предало оптужницу против 15 окривљених лица: А.М., В.В., М.Н., А.К., Н.М., С.Б., Н.Б., Ж.Б., Д.Б., П.В., Б.Л., Н.А., Г.Г., Н.Б. и С.Е., за кривична дјела стварање криминалне организације, два кривична дјела кријумчарења, прање новца и злоупотреба службеног положаја.И
– Из доказа прикупљених у извиђају и истрази произилази основана сумња да је окривљени А.М., у 2018. години, створио криминалну организацију која је дјеловала на територији Црне Горе, а чији члан је постао и тадашњи директор Управе полиције и каснији савјетник Предсједника Црне Горе за одбрану и безбједност, окривљени В.В. и друга окривљена лица, са циљем бављења кријумчарењем цигарета из Слободне царинске зоне Луке Бар и прањем новца.
Такође, у извиђају и истрази су прикупљени докази из којих произилази основана сумња и да је окривљени бивши директор Управе полиције, остварујући свој задатак у криминалној организацији, злоупотријебио службени положај тако што је, између осталог, организатору криминалне организације путем криптоване комуникације саопштавао податке прибављене обављањем полицијских послова, а који се односе на планирање извршења доказне радње претресања од стране полиције, према једном члану криминалне организације, чиме му је прибављена корист у виду располагања подацима које није смио добити и стварању временских и просторних услова да члан криминалне организације сакрије предмете кривичног дјела за које се гони по службеној дужности, како их полиција не би пронашла.
У оптужници је предложено да се окривљенима В.В., Н.М. и М.Н. продужи притвор, а да се окривљенима А.М., С.Б., Б.Л., Н.А., Г.Г., Н.Б. и С.Е., који су у бјекству или нијесу достижни државним органима и за којима су расписане међународне потјернице, суди у одсуству.
Коначно, у оптужници је предложено и да се окривљеном С.Б. изрекне мјера безбједности одузимања предмета – превозног средства за које постоји основана сумња да је било намијењено за извршење кривичног дјела кријумчарење – навео је раније државни тужилац и портпарол Вукас Радоњић.
(РТЦГ)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: