Бијело Поље, Алија и дилема безбједности: Злочинци имају оружје, али грађани немају
1 min readНедавни трагични догађај у Бијелом Пољу, где је осумњичени за серију убистава Алија Балијагић и даље на слободи, отворио је питање личне сигурности грађана у тренуцима када институције не успјевају да брзо реагују, или сада када видимо да не реагују адекватно. Док чекамо на правду, многа домаћинства осећају страх и беспомоћност, што поставља легитимно питање: да ли би грађани требало да имају право на легално држање оружја како би заштитили себе и своје породице?
Могућност грађана да посједују оружје често је тема жустрих расправа на свјетској сцени и не без разлога. У Америци је тема оружја „ствар која се не дира“, а поготово не у току предизборних кампања. Американци цијене и чувају своје право на самоодбрану и управо је ово један од најчешћих аргумената у прилог посједовању оружја. У ситуацијама када су живот или имовина угрожени, могућност реаговања уз помоћ легално посједованог оружја може бити одлучујућа. Истраживања показују да одговорни власници оружја, обучени у правилном руковању, могу смањити ризик од насилних злочина у својим заједницама.
Истраживања попут студије коју је спровела National Bureau of Economic Research указују да оружје у рукама одговорних грађана може смањити криминалне инциденте, као што су провале, јер потенцијални криминалци узимају у обзир могућност да их жртва може чекати наоружана. Исто истраживање наравно наглашава да је неопходно да постоје строги закони о контроли оружја и обуци власника да би ова стратегија била ефикасна.
У земљама гдје је посједовање оружја широко распрострањено, као што су Швајцарска и Израел, постоје подаци који сугеришу да висока стопа наоружаности не доводи до повећања злочина. Ове земље имају снажне обуке за оружје и културу одговорног посједовања, а статистике показују да је оружје ријетко коришћено за извршење злочина, већ више за самоодбрану или као средство за очување националне безбједности.
ИН4С је прије седам година покренуо акцију „Поштуј живот – задржи оружје“, гдје је један од слогана акције био „Боље је имати оружје које ти никада не треба, него немати га ако ти затреба“.
Подсјећамо, акција Владе Црне Горе, покренута 2015. године, „Поштуј живот, врати оружје“ је, по оцјени Министарства унутрашњих послова, била успјешна, али је реалност сасвим другачија. Наиме, иако су грађани, од ступања на снагу Закона о оружју били веома ревносни и вратили на хиљаде разноврсних комада оружја очигледно је да криминалци нијесу вратили своје.
Безбједност у Црној Гори никада није била на завидном нивоу. Суочавамо са значајним изазовима у области криминала. На Индексу организованог криминала за 2023. годину Црна Гора је рангирана као пета у Европи. Број затвореника у Црној Гори је висок у поређењу са другим земљама у региону, са око 168 затвореника на 100.000 становника. Па ипак, разоружан је поштен свијет.
Како треба да се понашају ових дана грађани Бијелог Поља? Догађај у Бијелом Пољу, где је злочинац и даље на слободи, поново нас подсјећа на питање личне сигурности. У ситуацијама када полиција није у могућности да одмах реагује, грађани се често осећају беспомоћно.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Građanima dozvoliti posjedovanje i nošenje oružja.
Naravno pod određenim uslovima
Циљ НАТО фашиста је био разоружање народа са ДПС сектом,како с е народ неби организовано супроставио лоповима,наркобандитима и убицама које је подржавала нацистичка ЕУ НАТО солдатеска,јер су нас и они пљачкали преко ДПС секте..Успјели су, а сјећам се задње изборе да су дијелили оружје и спремали тракторијаду.ОЛОШИ.САМО БУДАЛА може да вјерује овој војсци и полицији која глуми закон.Савјетујем свима да чувају оружје,што даље од кућа а кад затреба лако је доћи до њега,јер НАШИ ЏЕЛАТИ не мирују!