ИН4С

ИН4С портал

Фитнес трендови који доносе више штете него користи

1 min read

Сада не смете да једете угљене хидрате. Сада можете. Сада једите само супу. Сада треба да постите. Увек постоји нова дијета која је популарна, а многи људи једноставно „скачу” на ту моду. Вежбе снаге су кључне. Сада је боље комбиновати истезање са кардио тренингом. Уз XY понављања довешћете зачас своје тело до савршенства.

Свет здравља и фитнеса значајно се променио у последњих неколико година. Људи другачије вежбају, другачије једу и црпе инспирацију из различитих извора. То, међутим, не значи да сви раде исправне ствари, али, са оволико информација на интернету, како да раздвојимо исправно од погрешног?

Било да сте тек почели да вежбате или се тиме бавите већ дуже време, ево како да сазнате да ли радите исправне ствари.

Неке од популарних дијета заиста могу да буду корисне за ваше тело, у зависности од околности. Трик је у томе да увек размишљате дугорочно. Запитајте се да ли је дијета одржива на дуже стазе? Можете ли је усвојити као промену животног стила, а не као брзо решење за било који циљ који желите да постигнете?

Изазови на друштвеним мрежама

Радити шпагу између два стола са шипком изнад главе? Вероватно није велики проблем за јаку, ниску особу која има изузетну флексибилност. Али, ако то нисте ви, зашто бисте себи наносили повреде?

Интернет изазови потпуно занемарују индивидуалне разлике. Нисмо сви исти када су у питању наша тела и оно што можемо да радимо са њима, преноси Дејли дајџест.

Видели сте неког како ради дубок чучањ са својим савршеним обликованим телом у теретани, али без обзира на то колико се трудите, никада не можете да постигнете исту дубину. Постајете фрустрирани, јер на крају, то је „једини исправан начин” на који би требало да радите ту вежбу.

Ваши зглобови и кости вероватно нису исти као код те особе, можда имате проблема са мобилношћу које тренинг не може да реши, ваше „полуге” су различите – па ће и ваш чучањ изгледати другачије, без обзира на све.

Сви имамо различиту антропометрију, различите циљеве и искуства. Очекивати од обичног посетиоца теретане да тренира и постиже резултате као професионални спортиста је апсурдно.

Јога, такође, може да буде одлична за тело и ум, али морате да вежбате доследно и потребно је време да достигнете напредан ниво у многим положајима.
Можда ћете бити у искушењу да имитирате гуруе које пратите на Инстаграму или ТикТоку и покушате напредне положаје. Без одговарајуће снаге, мобилности, флексибилности и баланса, међутим, можете себи нанети више штете него користи.

Ако то нико не види, то не важи

Да, ваши Инстаграм пратиоци знају да ви марљиво вежбате. Не морате документовати сваку ствар коју радите у теретани.
Друштвене мреже су постале нека врста тренинг партнера и „доказа“ за оно што можете да постигнете. Ако то нико не види – то не важи. Стална потреба за потврдом преко друштвених мрежа може да вас одвуче од стварне мисије – да постанете боља верзија себе.

Само зато што неко има лепо тело и много пратилаца на друштвеним мрежама, то не значи да је та особа и стручна.
Друштвене мреже, посебно Инстаграм, пуне су неискусних „тренера“ који су више него вољни да узму ваше лајкове и ваш тешко зарађени новац.

Поред момка са плочицама на стомаку и девојке са савршеном задњицом, ствари за вас могу да постану врло незгодне.

Уз то, спортски суплементи су, такође, популарнији него икада. Проблем је што многи људи или немају потребу за њима или не знају шта, зашто и колико да узимају.
Можда мислите да вам је потребно много суплемента да бисте постигли своје циљеве. Није. Почните са балансираном исхраном уместо тога.

„Функционални“ тренинг

Не морате стајати на нестабилној подлози и радити егзотичне вежбе да бисте опонашали „прави животни“ образац кретања.
Циљ тренинга је да се он пренесе на стварни свет. Ако можете да подигнете своју телесну тежину у мртвом дизању, сигурно нећете имати проблема да подигнете своје торбе са намирницама.

Многи самопрокламовани „коучови“ наглашавају важност мерења сваког детаља у исхрани или тренингу. Користе сложене фразе, чинећи да све звучи врло научно.
За већину људи, међутим, довољно је да отприлике прате калорије, макронутријенте, серије и понављања.

Ствари попут управљања умором и радне способности, на пример, не могу се записати у бројевима, не своде се на математику.
Када будете у недоумици, сетите се познате Ајншајнове изреке: „Није све што се може измерити важно, а није могуће измерити ни све што је важно”.

Експлозија CrossFit-а и HIIT-а (тренинг високог интензитета) последњих година створила је потенцијално опасну комбинацију која заправо може да донесе више штете него користи. Ове врсте тренинга, заправо, можете видети у просечним комерцијалним теретанама.
Количина зноја и лупање срца постало је норма за дефинисање шта је „добар тренинг“. Ови индикатори су, међутим, обмањујући, и могу вас повредити, закључује Дејли дајџест.

Политика
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *