Ево колико пута стомак може да се прошири када се преједемо
Празан стомак одрасле особе изгледа као пресавијена кесица, отприлике величине лименке газираног пића од пола литра, али током оброка може нарасти до величине пластичне боце од 2 литра. Другим речима, величина стомака након великог оброка ће се учетворостручити, а понекад ће нарасти чак и више.
Код већине одраслих, стомак може да прими између једног и два литра хране и течности, у зависности од старости и грађе, а у екстремним случајевима, стомак се може проширити толико да задржи 4 литре, рекао је за „Лајв сајенс“ др Артур Бејдер, професор медицине и физиологије.
Због тога није изненађујуће када се лако преједемо да то не приметимо, поготово на окупљањима током празника, где је храна неизбежан део целог искуства, било да су у питању славе, новогодишње прославе, Божић… Осим тога, до преједања лако долази када смо под стресом или када гледамо филм и не обраћамо пажњу на количину хране коју уносимо.
Али како се толика промена у величини желуца догоди, а да то не приметимо све док не завршимо с јелом или док нам не постане непријатно?
Зашто нам стомак „дозволи“ да се преједемо
Људску глад стимулише хормон грелин, који производи углавном стомак, али и мозак, танко црево и панкреас. Овај хормон се ослобађа када је стомак празан тако да може упозорити мозак да је време за јело. Када неко почне да једе, храна путује низ њихов једњак у стомак.
Стомак има наборе, зване руге, које омогућавају стомаку да се прошири и прими храну и течности. Док храна улази, стомак ослобађа хлороводоничну киселину и дигестивне ензиме. Орган такође почиње да се трза, како би разбио храну на мање комаде, како би се хранљиве материје касније апсорбовале у танком цреву.
Стомак је направљен од глатких мишића, који могу затегнути и задржати контракције током дужег временског периода, чак и након истезања – а управо ово му омогућава да направи места за више хране. Стручњаци ово упоређују са истезањем гуме: Може да се повуче и истегне, па да се потом врати у прбовитни облик.
Напетост која се дешава у стомаку када дође до преједања и до границе издржљивости се преноси на мозак преко вагусног нерва, који иде од дебелог црева до мозга, а ово је само један начин на који мозак добија информације о томе колико је стомак пун. Постоје и хормоналне промене које вашем мозгу говоре када је време да престанете да једете – на пример, хормон глади грелин се смањује, док други хормони сигнализирају ситост мозгу и смањују апетит. Када се неко преједа, то значи да је можда игнорисао ове сигнале или је јео тако брзо да хормони нису имали довољно времена да реагују.
Избегавање преједања
Трик је у успоравању, сматрају стручњаци и препоручују да направите паузе од 15 минута пре него што још једном напуните тањир, посебно ако сте у друштву. Разговор са другима лако може да одвуче пажњу и да вас наведе да једете много више него што је потребно.
Али ако је већ прекасно и осећате да сте превише сити, постоји неколико ствари које можете да урадите да бисте ублажили нелагодност од преједања. Прво, немојте да легнете, јер то може довести до рефлукса киселине – када се садржај желуца враћа у једњак и проузрокује нелагодност или друге компликације.
Уместо тога, препоручује се одлазак у шетњу, јер ово може стимулисати варење и кретање хране кроз пробавни систем. На крају, иако је стомак дизајниран да се шири и да издржи преједање, осећаћете се боље ако станете када сте довољно сити.
РТ Балкан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: