Симптоми мигрене на које треба обратити пажњу
Мигрена је неуролошко обољење које карактерише понављајућа, једнострана пулсирајућа главобоља која најчешће траје од четири до 72 сата, умјереног је до јаког интензитета и обично се погоршава током физичке активности (некада и при ходу и пењању уз степенице).
Како за Стетоскоп пише Владан Томовић, медицински саветник, поред главобоље јављају се симптоми преосјетљивости на буку и свјетлост, као и мучнина, повраћање, преосјетљивост на мирис, додир и друго.
Неки пацијенти сатима или данима прије напада мигрене осјећају умор, пад концентрације, промјене расположења и друге симптоме, а слични симптоми заостају и након мигренозног напада.
Због свих наведених симптома, мигрена има велики утицај на квалитет свих сегмената живота пацијента, укључујући радни капацитет и социјалне активности.
Најчешћи облици мигрене су:
– Мигрена без ауре.
– Мигрена са ауром код које се, поред горе наведене симптоматологије, могу јавити различити испади у видном пољу – визуелна аура (бљештеће тачке, линије у видном пољу, измене колорита), сензорни симптоми (пецкање, трњење, боцкање на једној страни тијела, лица и/или језика), па чак може доћи и до поремећаја говора.
Веома је важно затражити здравствену помоћ уколико посумњате да имате мигрену како бисте што прије дошли до дијагнозе и адекватне терапије.
Како су анамнестички подаци од пацијента најважнији за постављање дијагнозе, вођењем дневника главобоља знатно можете помоћи свом љекару у постављању дијагнозе.
Рано започињање лијечења је веома важно јер знатно побољшава квалитет живота, а терапија мигрене се може подијелити на:
– Терапију за заустављање напада
– Терапију која превенира нове нападе
Немојте сами лијечити мигрену честом употребом аналгетика, јер ризикујете да уђете у зачарани круг повратне главобоље, која настаје приликом злоупотребе лекова против болова (када се они узимају у дозама већим од препоручених или у дужем временском периоду од препорученог).
ДАН
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: