ИН4С

ИН4С портал

Раковић: Нападима на СПЦ Приштина жели да отера Србе, међународна заједница део проблема

Историчар Александар Раковић изјавио је за Косово онлајн да нападима на Српску православну црку, као стожера српског народа, Приштина покушава да оствари свој план о етнички чистом Косову и оценио да је међународна заједница део проблема, а не решења.

Поједини албански политичари поново јавно оптужују СПЦ да је била главни организатор насиља над Албанцима и да се у црквама скрива оружје. Раковић верује да је циљ тих напада стални притисак на српски народ и на Српску православну цркву.

„Они неће стати, јер је то притисак да се Срби иселе, да им се живот учини несигурним, јер је Српска православна црква у овом моменту ипак стожер Срба на Косову и Метохији. Такав неподношљив живот требало би, по албанском мишљењу, да утиче на Србе да што пре оду са Косова и Метохије и да практично оно постане етнички чисто албанско“, наводи он.

Оцењује да СПЦ, и српски народ с њом, треба да се стрпи и сачека евентуално бољу шансу која би могла да се укаже доласком Доналда Трампа на власт.

Наводи да Европа може много да уради и заустави те нападе, али да је питање колико то жели.

„Међународна заједница је суштински део проблема. Они су бомбардовали нашу земљу, окупирали Косово и Метохију, тако да ће они и даље водити рачуна да никада не буде опуштења за српски народ и да се српска државност не врати у пуном обиму на територију Косова и Метохије, то је њима циљ. А нама је циљ да сачекамо тај нови геополитички расплет, који ће се, надамо се, указати са Трампом, и да онда у том контексту решавамо наше национално питање“, сматра историчар.

Додаје да је Косово „Јерусалимско питање Европе“ за које нема никаквог брзог решења.

„Јерусалимско питање до дан данас није решено. Траје 2.000 година, чак и више ако говоримо о античком периоду. А косовско питање, ако кажемо да почиње од 1389, оно се до данас није завршило. И нема брзих решења, никакви `гордијеви чворови` и слично. Овде само треба стрпљиво чекати неку бољу прилику и учити од других са Блиског истока како треба и како не треба“, закључује Раковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *