ИН4С

ИН4С портал

Животиња није играчка: Родитељи, размислите пре него што детету поклоните љубимца за Нову годину

1 min read

© Canva/Getty Images Signature

Деца не смеју да шетају псе док не постану пунолетна лица, на основу закона о добробити животиња – али ипак често видимо малишане који воде свог пса на повоцу. Ово је само један у низу разлога зашто стручњаци не подржавају да се деци поклањају животиње као празнични поклон. Александар Гаврић из организације Animal Rescue Serbia (ARS) за РТ Балкан каже да не само да је то непромишљена одлука, већ може бити врло опасна по животиње..

Дете вас већ неко време моли да му узмете куцу, мацу или чак зеку, али још увек то нисте урадили. Сада делује као прави тренутак за ту врсту изненађења – празници се ближе, а то је време даривања и испуњавања жеља – зашто малишану коначно не бисте набавили крзненог пријатеља?

Али према Александру Гаврићу из организације Animal Rescue Serbia (ARS), оваква одлука не само да није исправна, већ може имати велике последице на добробит животиња. Пре него што родитељ одлучи да ли је паметно узети љубимца, дете обећава да ће бринути о њему и чинити све што је потребно, да ће то бити његов најбољи пријатељ, да ће га волети највише на свету – али када се суоче са реалношћу и схвате да кућни љубимци нису игра, настаје проблем.

„Родитељи узму љубимца за дете јер је оно обећало да ће све да уради, али када загусти, више није толико заинтересовано. У тим ситуацијама, дође до тога да родитељи не знају шта ће са животињом,“ објашњава Александар Гаврић за РТ Балкан.

Постоје закони о добробити животиња који јасно наводе да малолетна лица нису власник који је одговоран за пса – те све обавезе, укључујући и шетње, су заправо дужност родитеља.

„Деца не смеју да шетају псе ако нису пунолетна, то је законом забрањено. Деца не могу да контролишу псе, а такође не могу да одговарају за њих. Дакле, ако дете шета пса који некога нападне, родитељ је одговоран„, каже Александар, „Родитељи зато морају да воде на рачуна, поготово ако имају „опасне“ расе – иако ми сматрамо да не постоје опасне расе, већ само опасни власници који тренирају такве псе да буду агресивни.“

Многи родитељи олако пуштају децу да шетају пса у оближњем паркићу, али они никада не знају шта може да се деси. Већина одраслих чак није ни свесна да је то забрањено, да тај пас може у било ком тренутку из било ког разлога да нападне.

„Пас може да брани себе или да брани дете, посебно ако погрешно протумачи понашање другог човека, који можда само жели да га помази – пас је заштитнички настројен према детету, жели да га одбрани… Дође до забуне, а ако је дете мало, а пас велики, оно не може да га задржи. Кад из таквог неспоразума настане озбиљан проблем, у том случају су одговорни родитељи,“ каже наш саговорник.

Због пораста броја случајева у којима животиње остану напуштене на улицама након импулсивног удомљавања током празника, поједине организације за заштиту животиња су одлучиле да измене правила.

„Знајући да у овом периоду добар део животиња које су биле новогодишњи поклон заврши на улицама након празника, озбиљне организације за заштиту животиња их неће дати на удомљавање. Неке ће то искористити као прилику да се отарасе неких животиња, те их олако дају људима, али оним којима је заиста стало до њих то неће радити“, објашњава Александар.

Људи су склони да узму животињу као поклон јер су под утицајем празничне еуфорије, мало се играју са њима, али не размишљају о последицама, о томе да ће морати озбиљно да брину о тим животињама, па родитељи после немају времена, енергије, не желе то да раде…

„Ми имамо уговоре у којима стоји да власници морају да врате животињу нама пре него што је оставе на улици. С друге стране, ово доводи и до тога да људи лако удомљавају, деца се изиграју за празнике, па одлуче да их врате. То је велики стрес са животињу, која мора да мења средину, власнике, људе око себе…“ објашњава Александар.

„Ко год не жели да чека, значи да му је циљ да то буде поклон, а не мисли о добробити животиња. То је ипак живо биће, а не ствар која може да се остави на полици када нам досади.“

Срећом, о овоме се све чешће говори, а иако Александар каже да није могуће прецизно одредити да ли се смањила учесталост ове врсте удомљавања, дефинитивно је повећан број животиња које је организација ARS дала на удомљавање.

„Те животиње су сада срећне, то знамо јер пратимо њихов живот. Има помака у смислу информисаности и едукације, пошто се све више прича о овоме уз помоћ медија и различитих организација, постоји све већи број свесних људи,“ објашњава саговорник и закључује:

„Наравно, то не значи да се сваки случај овако заврши – онај ко заиста воли животиње ће радо сачекати да прођу празници. Нису људи лоши, само не размишљају довољно о томе, па је зато важно да чују чињенице и да добро поразмисле пре удомљавања.“

РТ Балкан/Анђела Ћосо

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net