ИН4С

ИН4С портал

Игнорисане препоруке у случају Балијагић

1 min read

Савјет за грађанску контролу рада полиције је у току ове године радио на око 80 предмета који укључују поступање по притужбама грађана и по иницијативама неког од чланова или чланица, казао је за,,Дан‘‘ предсједник Савјета, адвокат Зоран Челебић.
Према његовим ријечима, за разлику од ранијих година, примјетно је да у овој години није било озбиљнијих притужби које се односе на злостављање или мучење грађана.

– То свакако треба сви у друштву да оцијенимо као значајно побољшање и напредак у поштовању људских права у Црној Гори. Притужбе и иницијативе углавном се односе на провјеру примјене полицијских овлашћења у смислу да ли су биле основане, разумне, нужне, у складу са процедурама, те да ли су предузета или нијесу сва расположива полицијска овлашћења у датим околностима. Рекао бих да постепено улазимо у стање и прилике које уобичајено прате и друге демократске земље. Ситуација у друштву је била мање тензична него ранијих година, што је такође допринијело да се смањи број полицијских интервенција, па тако и повода за њихово преиспитивање – истакао је Челебић.

У одговору на наше питање да ли је било притужби на поступање полицијских службеника у случају Алије Балијагића, који се сумњичи за двоструко убиство у бјелопољском селу Соколац, из Савјета су нам саопштили какве су препоруке дали полицији кад је у питању поменути случај. Многе од тих препорука, по свему судећи, нису уважене.

– Као и читава јавност Црне Горе, и Савјет за грађанску контролу рада полиције пажљиво је и са подршком пратио рад МУП-а и Управе полиције поводом убиства два члана породице Маџгаљ у општини Бијело Поље. По сазнању о том злочину, успоставили смо комуникацију са надлежнима. Грађански надзор полиције, због осјећаја сигурности и повјерења јавности, нарочито је инсистирао на брзом лишавању слободе особе за коју се основано сумња да је починила тај тешки злочин. Такође, препоручили смо појачане активности обезбјеђења одређеног броја грађанки и грађана – наводи се у одговорима које потписује Челебић.

Како су додали, Савјет за грађанску контролу рада полиције је заједно са јавношћу Црне Горе исказао јавно жаљење због злочина у Бијелом Пољу и забринутост што активности Управе полиције нијесу биле довољно превентивне и успјешне.

– Позвали смо директора Управе полиције да наложи чешће полицијско оглашавање у циљу благовременог и адекватног информисања јавности. У циљу унапређења осјећања сигурности, Савјет је препоручио да се у општинама сјеверне Црне Горе повећа присуство униформисане полиције и да се обезбиједи квалитетан рад дежурне службе и поуздана комуникација са грађанима. Упутили смо и препоруку да се размотри могућност да се јавности Црне Горе обрати неко од чланова породице Балијагић. Сматрали смо да је и њима нарочито неугодно и несигурно што се њихов сродник, који је озбиљан насилник и злочинац, тада још увијек са оружјем, налазио на слободи. Сматрали смо да ће препоручено оглашавање допринијети њиховој безбједности, побољшању и очувању међуљудских и међуетничких односа у заједници. Сматрали смо нарочито важним да њихово оглашавање садржи и дио којим позивају свог сродника Алију Балијагића да се без даљег одлагања преда полицијским службеницима. Оцијенили смо да на тој поруци нарочито треба инсистирати, пласирати је путем медија, али и на друге начине, како би стигла и до самог извршиоца ових тешких злочина. Нажалост, повратна информација поводом ове препоруке је изостала – истакао је Челебић.

Проблематична комуникација с дирекцијом полиције

Према ријечима Зорана Челебића, нарочито изражен проблем у раду Савјета за грађанску контролу рада полиције у овој години била је комуникација са дирекцијом полиције.

–Одговори, ако се уопште и добију, касне по неколико мјесеци и стижу након више узастопних ургенција. Сматрали смо да је пракса игнорисања и ћутања полицијске администрације престала и да је то давна прошлост. Али, на неки начин, што је посебно чудно након демократских и институционалних промјена, као да се враћамо у период 2005–2008, када је тадашње руководство Управе полиције игнорисало готово све захтјеве демократске јавности за провјере полицијског поступања. С друге стране, комуникација са министром унутрашњих послова Данилом Шарановићем и његовим тимом сарадника је задовољавајућа и рекао бих да се стално побољшава. Постоји воља да на томе обострано радимо, истакао је Челебић.

Он је, у име свих чланова и чланица Савјета за грађанску контролу рада полиције, честитао министру унутрашњих послова Србије Ивици Дачићу и српској полицији на лишавању слободе Балијагића.

– Ранија искуства са ангажовањем или неангажовањем црногорског САЈ-а, а сада ПТЈ, нажалост, често нијесу пружила такву могућност. Вријеме је да црногорско друштво почне да учи из оваквих догађаја и гради квалитетнији одговор на њих, као и концепт превенције – оцијенио је Челебић, преноси Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Игнорисане препоруке у случају Балијагић

  1. Sve navedeno ukazuje da su
    MUP a posebno ANB i dalje pod kontrolom bivše DPS vlasti, i dok se tu ne rasčisti stanje po dubini nema ovoj državi naprijed.

    5
    4
  2. Sve pokazuje da stvarnu vlast i strahovlast u CG drži MUP i ANB.

    Izborna volja naroda i izabrana vlast je beznačajna za ove dvije službe.

    DOKLE???

    6
    3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net