Докторка открила како лијечити мамурлук: Здраво и укусно решење
Ако сте љубитељ ноћног провода и алкохолних пића, вјероватно сте већ испробали све могуће „љекове“ за мамурлук.
Међутим, према истраживањима, прави лијек би могао бити у вашем фрижидеру или на кухињском столу, а то је – воће.
Нутрициониста, др Ронда Патрик је цитирала студије које показују да фруктоза, шећер природно присутан у воћу, може скоро преполовити вријеме потребно тијелу да се ослободи алкохола, пише Дејли мејл.
Процес опоравка
У свом недавном подцасту, она је истакла да једење воћа као што су грожђе, лубеница и банане прије конзумирања алкохола, може смањити ниво алкохола у крви и помоћи у ублажавању мамурлука следећег дана. У теорији, једење воћа наредног јутра може убрзати процес опоравка помажући да се надокнади со и рехидрира тијело. Али др Патрик упозорава да воћни сок није тако добар као свјеже воће.
Када се воће исциједи, ослобађају се шећери који се брзо апсорбују у крвоток, што доводи до пораста и пада нивоа шећера у крви. С друге стране, шећери у цијелом воћу се апсорбују спорије, одржавајући ниво шећера стабилнијим.
Према истраживањима, потрошња грама фруктозе по килограму тјелесне тежине смањује вријеме пијанства за око 31%. На пример, човјек тежак 79 кг треба да конзумира исту количину фруктозе, што је отприлике еквивалент пет до шест јабука. Воће такође повећава вријеме потребно тијелу да преради и елиминише алкохол за скоро 45 одсто, према извјештају из 2009. године. Бобичасто воће и цитруси такође садрже антиоксиданте који помажу у раду јетре.
Занимљив механизам
Др Патрик је рекла:
„Да ли ја сугеришем да је фруктоза лијек за мамурлук? Не. Али ово је занимљив механизам којим храна, посебно воће, може да смањи неке од штетних ефеката алкохола. Важно је напоменути да фруктоза из цијелог воћа, поред предности влакана и микронутријената, веома се разликује од високо рафинисане фруктозе из воћних сокова“.
У студији коју је цитирала, истраживачи су тестирали ефекат фруктозе на елиминацију алкохола код 45 здравих мушкараца старости од 25 до 35 година. Сви учесници су умјерено пили алкохол, а за сваки грам алкохола по килограму тјелесне тежине добијали су и један грам фруктозе, али не у облику цијелог воћа.
Фруктоза је смањила вријеме пијанства за око 30,7 одсто и убрзала елиминацију алкохола из крвотока за око 44,7 одсто. Алкохол је токсин који утиче на дјелове мозга одговорне за доношење одлука, просуђивање и координацију. Током метаболизма алкохола, тијело производи ацеталдехид, који изазива упалу, дехидрацију и оксидативни стрес, што доводи до симптома мамурлука као што су главобоља, мучнина и умор.
„Конзумирање неког воћа уз оброк прије пића може помоћи у смањењу негативних ефеката алкохола, као и мијешање алкохола са воћним соком који такође садржи фруктозу“, рекла је нутриционисткиња која је ипак упозорила на избор воћних коктела:
„Ова побољшана способност метаболизма алкохола може имати своју цијену. Заједничка конзумација алкохола и фруктозе може да погорша ниво шећера и триглицерида у крви у поређењу са одвојеном конзумацијом алкохола или фруктозе“, преноси Вечерњи.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: