Британци одустали, Обама сам против Асада
Амерички председник Барак Обама спреман је да одобри ограничену војну акцију против Сирије, иако је британски парламент, свега неколико сати раније, одбацио позив за рат премијера Дејвида Камерона.
Британски парламентарци гласали су против предлога Владе за интервенцију у Сирији.
Британски премијер Дејвид Камерон изјавио је да би војна интервенција у Сирији била „легална и оправдана“ чак и без одобрења Савета безбедности УН, због постојања опасности да режим Башара ал Асада „поново“ употреби хемијско оружје.
Камерон је посланицима у Доњем дому британског парламента казао да ипак постоји несигурност око тога ко је крив за нападе отровним гасом у околини Дамаска, као и да Британија не би подржала интервенцију ако противљење интервенцији у СБ УН буде велико.
„Сматрам да би било незамисливо наставити у том правцу ако буде постојало превелико противљење у Савету безбедности“, рекао је премијер Велике Британије.
Камерон је пред посланицима заговарао војну интервенцију, подсећајући на напад хемијским оружјем од 21. августа у ком је, према подацима организације „Доктори без граница“, погинуло најмање 355 особа, а за који побуњеници и Запад криве сиријски режим.
Обама не жели да одустане од напада
Председник САД Барак Обама суочио се данас са факторима који би могли да одложе потенцијалну војну интервенцију у Сирији, с обзиром да опрезни парламентарци и у Великој Британији и на домаћем терену траже убедљивије доказе да је режим у Дамаску одговоран за наводни напад хемијским оружјем.
Међутим, оцењује Асошиејтед прес, не чини се извесним да ће неслагања међу савезницима, препреке које поставља Русија или скепса у Конгресу зауздавати Обамина руке на дуже – напад би, наиме, могао да се деси у следећих неколико дана.
Највиши званичници САД су заказали брифинг са конгресменима и сенаторима ради представљања аргументације за тврдњу да су сиријске трупе прошле седмице убиле на стотине цивила хемијским оружјем у предграђу Дамаска.
Међутим, кључни доказ је остао под ознаком строго поверљиво, што значи да јавност неће видети материјал који најуверљивије повезује режим Башара ал Асада са нападом, због којег су кључне земље Запада почеле отворено да причају о војној интервенцији.
Нове препреке као да успоравају формирање међународне коалиције која би требало да нападне Сирију, а то важи и за добијање одобрења за евентуалну самосталну акцију САД.
СБ и даље без компромиса
Нови састанак пет сталних чланица Савета безбедности Уједињених нација у вези са кризом у Сирији, завршио се, по свој прилици, као и претходни – без икаквог помака ка међусобном споразуму. Састанак се завршио веома брзо, после мање од сат времена, и амбасадори САД, Русије, Кине, Велике Британије и Француске само су изашли напоље, не дајући изјаве новинарима.
Британски амбасадор Марк Лајал Грант само је смркнуто прошао крај представника седме силе казавши „Немам коментара“. Русија се и даље чврсто противи војној акцији против режима у Дамаску коју заговарају САД, Велика Британија и Француска због наводне употребе хемијског оружја у предграђу главног града Сирије.
Велика Британија је сачинила нацрт резолуције којом би се одобрила употреба војне силе против Сирије, али ни јучерашњи ни данашњи састанак сталних чланица Савета безбедности није произвео договор на основу којег би се тај документ ставио на гласање.
Русија је била та која је, према речима једног западног дипломате, сазвала вечерасњи састанак иза затворених врата. Руска мисија при УН одбила је да коментарише ову информацију.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: