ИН4С

ИН4С портал

Колико зраче бежичне слушалице?

1 min read

Бежичне Bluetooth слушалице постале су незамењив део савременог живота, омогућавајући једноставнију комуникацију и конзумацију мултимедијалних садржаја. Практичне су у шетњи, природи, током вежбања у теретани или у свакодневним ситуацијама, пружајући могућност да разговарате или слушате омиљену музику и подкасте без ометања других.

Њихова предност је у томе и што са њима нема непријатности попут распетљавања каблова, лако стају у кутијице, а могу да функционишу чак и када је уређај удаљен неколико метара или у другој просторији.

Упркос практичности, све већа популарност бежичних слушалица покренула је питања о њиховом потенцијалном утицају на људско здравље.

Још 2015. године, група научника је потписала петицију изражавајући забринутост због потенцијалних ризика од нејонизујућег електромагнетног зрачења (EMF) које користе Bluetooth уређаји. Ово зрачење се повезује са могућим повећаним ризиком од рака, али Амерички национални институт за рак тврди да не постоје јасни научни докази који потврђују ову повезаност.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Zoran Opsenica (@savetnik.za.zracenje)

Колико је Bluetooth зрачење опасно?

Bluetooth уређаји користе радиофреквентно електромагнетно зрачење (RF-EMF), које спада у нејонизујуће зрачење. Ово зрачење нема довољну енергију да уклони електроне из атома, што га чини мање штетним од јонизујућег зрачења, као што су рендгенски зраци.

Bluetooth уређаји емитују знатно мање зрачења у поређењу са мобилним телефонима. Док телефони користе снажније сигнале за комуникацију са базним станицама, Bluetooth уређаји функционишу на нижим нивоима енергије, што смањује ризик.

Међутим, IARC је још 2011. године класификовао RF-EMF као „могући карциноген” (група 2Б), што значи да постоје ограничени докази о повезаности са раком код људи.

Бежичне слушалице обично раде у опсегу од 2,4 GHz, што је исто као и Wi-Fi. Снага њиховог зрачења обично износи између 1 и 10 миливата (mW). Поређења ради, мобилни телефон при максималном сигналу може емитовати зрачење до 2.000 mW.

Специфична апсорпциона стопа (SAR) је мера која показује колико зрачења тело апсорбује. За слушалице, SAR вредност је обично знатно испод граница које је одредила Светска здравствена организација (WHO) и друге регулаторне агенције (до 2 W/kg). Зрачење значајно опада са удаљеношћу. Пошто су слушалице ближе ушима, постоји мања, али константна изложеност.

Промене на штитној жлезди

Научници су истраживали и могуће последице електромагнетног зрачења на штитну жлезду, која је посебно осетљива на ову врсту зрачења. Нека истраживања показују да дуготрајна изложеност може да изазове промене у функцији жлезде, повећа оксидативни стрес и подстакне инфламаторне реакције.

Иако за сада нема јасних доказа о озбиљним здравственим проблемима узрокованим Bluetooth слушалицама, стручњаци ипак препоручују да се користе слушалице са каблом кад год је то могуће, да се ограничи употреба бежичних слушалица на 60-90 минута дневно, а да се оне, када се не користе, држе ван ушију.

 

(Политика)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net