Токсичне навике које нам убијају расположење и чине нас депресивним
1 min readСезона је новогодишњих резолуција! Иако је свако доба године одлично за преиспитивање својих навика и елиминисање оних које су токсичне, симболични помак у новој години је свакако додатни мотив.
То је савршена прилика да размислите о протеклој години и идентификујете све навике које би вам могле сметати у остваривању циљева за 2025.
Токсичне навике које убијају расположење
И није само ствар у циљевима – неке токсичне навике су у стању да утичу на наше расположење.
Скроловање прије спавања
Бескрајно скроловање често превише стимулише ум, што отежава смиривање пред спавање. Умјесто да скролујете, покушајте да створите дигитални залазак Сунца. Престаните да користите екране 30 до 60 минута прије спавања и укључите се у смирујуц́е активности попут читања, вођења дневника или медитације. Још боље, подигните свој дигитални залазак сунца на виши ниво тако што ц́ете своју спавац́у собу учинити зоном без телефона. Уложите у традиционални будилник умјесто да користите телефон и створите низ хобија који ц́е вам помоц́и да ваш мозак пређе са дневних активности на одмор.
Занемаривање физичке активности
За многе од нас, између обавеза на послу и код куће, одржавање редовног распореда тренинга једноставно није у плану. Али, то не значи да се седентарне навике не могу прекинути. Седентарне навике доприносе стресу, лошем расположењу и физичким здравственим проблемима. Када се ослободимо идеје да се физичка активност „рачуна“ само ако је интензивна, прилике да уградимо више кретања у наше животе постају јасније. Шетајте, и то је понекад довољно.
Прекомјерно вријеме екрана или „doomscrolling“
Док се истраживања о ефектима прекомјерног времена испред екрана настављају, ви донесите одлуку да 2025. буде година у којој ц́ете мотрити на своје вријеме испред екрана. Продужена изложеност екрану не само да доприноси напрезању очију и менталном умору, вец́ и доводи до тога да се особа одвоји од садашњег тренутка. Покушајте да направите „допамински мени“, да напишете ствари које заиста волите и чине вас срећним, па им се посветите умјесто да вријеме проводите пред екраном.
Занемаривање бриге о себи
Када занемаримо бригу о себи, друге чинимо ненамјерним пљачкашима наше радости, тврде психолози. Редовна брига о себи чини да се осећамо боље. да будемо њежнији према себи и да се волимо. Самим тим, бивамо срећнији.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: