Једна промјена на врату може указивати на озбиљне срчане проблеме
1 min readВишак тежине, посебно око струка, може негативно утицати на здравље срца због повезаности са високим крвним притиском, холестеролом и лошом исхраном.
Али да ли сте знали да и масне наслаге на врату могу бити повезане са стањем вашег срца?
Нова студија, објављена у часопису Nutrition Journal, открила је изненађујућу везу између дебљине врата и здравља срца.
Конкретно, истраживачи су открили да мјерење обима врата може „побољшати способност предвиђања ризика од срчане инсуфицијенције код појединаца“.
Такође су испитали индекс телесне масе (БМИ) и индекс висцералне адипозности – мјеру за откривање прекомјерне количине дубоко усађене абдоминалне масти. Утврђено је да је резултат попречног пресјека свих метода значајан показатељ ризика од срчане инсуфицијенције.
Студија је обухватила скоро 90.000 учесника у распону од 18 до 80 година, који на почетку нису имали кардиоваскуларне болести. Скоро 10 година ове особе су праћене кроз анкете, док су кардиолози указивали на случајеве срчане инсуфицијенције.
Праћење спроведено отприлике пет година након студије показало је да су они са највећим обимом врата, отприлике већим од 39 цм, „значајно повезани са високим ризиком од срчане инсуфицијенције“.
Студија је показала да вишак масти у предјелу врата емитује различите хемикалије које изазивају упале, оштећују крвне судове и доводе до оксидативног стреса који може оштетити ћелије. Такође је откривено да су особе са већим обимом врата склоније опструктивним проблемима спавања као што су апнеја и хркање.
Иако хркање или апнеја у сну могу сугерисати да је величина врата повезана са ризиком од срчане инсуфицијенције, студија није закључила да само хркање повећава ризик од срчаних проблема. Ово истраживање није прво које сугерише да дебљина врата може бити рани показатељ здравствених проблема.
Студија из 2022. објављена у часопису Америчког удружења за срце утврдила је везу између обима врата и повећаног ризика од срчаних болести.
Амерички научници су открили да пацијенти са дебљим вратом „много чешће“ пате од атријалне фибрилације, стања које карактерише неправилан и брз откуцај срца.
„Показано је да је обим врата повезан са повећаним кардиоваскуларним ризиком. Постоје докази да је ослобађање слободних масних киселина из поткожног масног ткива горњег дијела тијела веће у поређењу са поткожним масним ткивом доњег дијела тијела“, наводи се у студији.
Слободне масне киселине су такође повезане са другим озбиљним болестима, укључујући рак и дијабетес типа 2. Познато је да доприносе резистенцији на инсулин и оксидативном стресу, од којих оба играју улогу у развоју срчане инсуфицијенције.
ДАН
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: