ИН4С

ИН4С портал

До краја године смањење броја уговора о дјелу за 20 одсто

1 min read

Фото: Влада

Имајући у виду потребу оптимизације јавне управе уз истовремено додатно смањивање буџетских расхода за потребе државне администрације на иницијативу шефа Кабинета премијера Бранка Крвавца Влада ће разматрати Информацију о потреби смањења броја ангажовања по уговору о дјелу код потрошачких јединица које се финансирају из Буџета Црне Горе. То је саопштено из Кабинета премијера.

Циљ ове мјере је да, како је саопштено, до краја године број ових уговора буде смањен за 20%.

„На тој линији, а ради потребе закључивања евентуалних нових уговора о дјелу, Влади ће бити предложено формирање петочлане комисије у којој ће између осталих бити ресорни министар јавне управе, као и министри финансија и правде. За израду и вођење регистра уговора о дјелу биће задужен Кабинет предсједника Владе“, каже се у саопштењу.

Ријеч је о првој од бројних мјера које ће, како се наводи, услиједити, а које имају за циљу рационализацију потрошње и оптимизацију јавне управе.

Трошкове уговора о дјелу у државној управи годинама у јавности проблематизују, како невладин сектор, поједини политичари, тако и Државна ревизорска институција (ДРИ). Све је то посебно важно ако се има у виду да се такви уговори у значајној мјери користе за радна мјеста која спадају у основну дјелатност, те су најчешће већ систематизована.

ДРИ је на јесен 2023. године урадила ревизију успјеха управо на ову тему, а тада је утврђено да су субјекти обухваћени узорком, министарства економског развоја и туризма, пољопривреде, шумарства и водопривреде, екологије, просторног планирања и урбанизма, те Управа прихода и царина и Агенција за заштиту животне средине од 2020. до 2022. године исплатили 4,5 милиона еура по основу ангажмана по уговору о дјелу, од чега само у 2022. години преко два милиона еура.

Пораст издатака по основу уговора о дјелу код поменутих органа који је, како су навели ревизори на јесен 2023. године, праћен неадекватним планирањем, нетранспарентним избором ангажованих лица, уз одсуство надзора и анализе ефеката извршених послова, несагласан је са циљевима оптимизације јавне управе.

Из ДРИ су том приликом нагласили да изузетак представљају уговори који су закључени са физичким лицима након спроведеног поступка јавне набавке (експертско-консултантске услуге) или јавног позива за пријаву кандидата (огласа).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy