Завет ћутања: „Тајни план“ из три центра против Америке – који је обелодањен целом свету
Европска унија и Данска не могу избећи конфронтацију са Доналдом Трампом нити сачувати Гренланд у оквиру Данске, каже за Спутњик аналитичар Бранко Павловић поводом намере ЕУ да се не конфронтира са председником Америке, а да сачувају дански суверенитет над Гренландом.
Званичници Европске уније, Данске и Гренланда тајно разматрају како Унија може да ојача партнерство са арктичким острвом када је реч о експлоатацији најважнијих сировина и енергије, пише „Фајненшел тајмс“ позивајући се на добро информисане изворе.
Завет ћутања у ЕУ и НАТО
„Високи званичници у Бриселу, Копенхагену и Нуку разматрају како ЕУ може да ојача партнерство посебно када је реч о најважнијим сировинама и енергији“, наводи се у чланку уз напомену да ЕУ жели да се избегне утисак да предузимају нешто после много година током којих нису радили ништа, само зато што је Доналд Трамп ставио Гренланд на агенду.
Такође, лист наводи да су данске власти, у координацији са НАТО и ЕУ, изабрале стратегију избегавања јавне конфронтације с Трампом, надајући се да ће он своју пажњу усмерити на нешто друго.
Након што је Данска затражила од својих главних савезника да се уздрже од реакција на Трампове изјаве, у ЕУ и НАТО је на снази завет ћутања, констатује ФТ.
Трамп ће узети Гренланд силом
Павловић сматра да на Гренланду има довољно енергената и за америчке нафтне гиганте и за потребе Данске, а да је проблем што Трамп жели да узме Гренланд из геостратешких разлога а не економских.
„Наравно, Трамп неће рећи да то ради из тих разлога, тако да ништа што Данци предузму или ураде у наредном периоду, са или без сагласности аутономних власти самог Гренланда, не могу спречити потезе Трампа у смислу преузимања административне контроле над Гренландом од стране Сједињених Америчких Држава.“
Павловић додаје да ће Американци преузети власт на Гренланду силом, а пошто на острву живи јако мало људи, лако ће наћи неку локалну управу која ће радити под јурисдикцијом САД и неће дозволити ни да Гренланд формално остане у саставу Данске.
Урушавање политичке платформе Запада
Тај потез ће сви у свету осудити, али према Павловићу, нико ту неће моћи ништа да уради.
„Фактички, нико не може томе да парира, а наравно, сви ће то осудити. Оно што је далекосежна последица то је ново драматично урушавање читаве те политичке платформе где се приказује Запад као једна целина среће, демократије и просперитета насупрот остатка света. То ће Трамп да поткопа у тој својој жељи да из других разлога припоји Гренланд и то је, у суштини, за цео остали свет позитивно. То није позитивно за Запад али је за остатак света позитивно.“
Атак на Кину
Прича о неповредивости граница којом је Запад уништио бившу СФРЈ пада у воду, а осим тога тим потезом Трамп подиже веома велике стратешке тензије у наставку његове приче према Кини, додаје Павловић.
„Јер, он то не ради због Гренланда и не знам чега него да би могао да спречава пловне путеве, које би могле да користе не само Кина, него и било ко на Далеком истоку, за много лакши и јефтинији транспорт робе ка Европи и источним обалама Америке итд. Гренланд и Данска или било ко други не могу да ураде ништа да то спрече.“
На питање да ли би америчко преузимање Гренланда било зелено светло Кини да заузме Тајван, Павловић одговара да то није иста прича, зато што „Тајван јесте Кина а Гренланд није Америка“.
„Ту не би требало правити паралеле и нити ће се Кина поводити за тиме. Кина ће имати свој приступ што је могуће мирније интеграције Тајвана у једну Кину. Тако да неће Кина мењати своју политику зависно од овога, нити је то упоредива ситуација.“
Трамп легализовао закон јачег
Америчким преузимањем Гренланда Трамп би легализовао закон јачег у спољној политици по ком јача држава може да отима од слабије шта хоће, а то амерички председник и отворено говори, истиче Павловић.
„Шта је него закон јачег кад он каже државама Европске уније ако не купујете више гаса и нафте од нас, ја ћу да вас казним? Тако да он закон јачег примењује као ‘добар дан’. Враћање панамског канала, Канада треба да буде држава Америке, то је све на том трагу“, закључио је Павловић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
КАДА ИМ ТОК СЈЕВЕРНИ УЗЕЛИ А ОНДА НАТЕРАЛИ ДА ЊИХОВУ НАФТУ СКУПЉУ КУПУЈУ,.. НЕ РЕТКО ИМ УСА И РУСКУ НАФТУ А САМО СКУПЉУ ПРОДА,… ОВО С ГРЕНЛАНД СИТНИЦА …ДОЋЕ УСА ПОЛИЦИЈА И РЕКНЕ ОВО ЈЕ УСА А ОНИХ 50.000 ТАМО ЉУДИ ДОБИЈУ НЕШТО НОВЦА И БУДЕ ИМ БОЉЕ НО ПОД ЕУ ДАНЦИМА …И ТАКО ВАЗДАН БИЛО ОД АДАМА И ЕВЕ …ШТО ЧУДНО ТАКО И ГРЕНАДА ИЛ ФИЛИПИНИ ИЛ ТЕКСАС ИЛ КАЛИФОРНИЈА ИЛ АЉАСКА …А КО ГРЕНЛАНД ДА НЕ МОЖЕ …А СВЕ ОСТАЛО ОД ЕВЕ И АДАМА МОГЛО …
Па ово са Гренландом је одговор суперсиле на стратешке изазове 21. вијека. Не видим разлику између руског инсистирања на сигурној стратешкој дубини које је довело до рата за Украјину и америчких империјалних амбиција да преузму Гренланд, Панаму и Канаду.
Главни губитник у оба случаја је Европа која након овога не може да рачуна да буде један од стратешких планетарних играча.
Трку настављају САД, Кина, Русија и Индија, можда Бразил и арапски свијет под условом да се Арапи уједине.
Уосталом, америчка политичка теорија већ одавно барата појмовима супердржава, односно држава цивилизација и остатка свијета под њиховим утицајем.
Velika je razlika između onoga što radi Rusija i onoga što radi SAD. Rusija otima drugima teritorije u ratu koji je do sada odnio 1,5 miliona ljudi. SAD kupuje nove teritorije, kupili su Aljasku od Rusije, kupili su Luizijanu od Francuske, kupili su Teksas, neka ostrva na Karibima itd. Rusi su ispali totalni kreteni jer su im ovi pokazali kako se to gospodski radi!