Минималну пензију од 450 евра добиће око 2.500 пензионера
1 min readПосланици су завршили расправу о измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању, којима треба да се створи законски услов за повећање срамјерних пензија. О предлогу закона ће се накнадно изјаснити.
У уводном обраћању, државна секретарка Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије Мерсида Аљићевић је казала да предложене измјене имају за циљ повећање социјалне сигурности пензионера, осигурање достојансвеног живота корисницима кој исе ослањају на сразмјенерне пензије.
„Измјенама закона се предлаже увођење мјере која би омогућила исплати разлике корисницма сразмјерних пензија до најниже пензије чији збирни износ сразмјерне пензије и пензије остварене по међународном уговору достиже износ до 450 евра“, казала је Аљићевић.
Данас у пленуму није било посланика опозиције. Шеф парламента Андрија Мандић јуче је, на свом колегијуму, изрекао мјеру удаљења дијелу опозиционих посланика за наредних 15 дана засједања, због недавног онемогућавања одржавања сједнице законодавног дома на којој је требало да се одлучује о државној каси за ову годину.
Посланица ПЕС-а Јеленка Андрић је казала да је неусвајање овог закона учинило то да сразмјени пензионери нијесу добили обећано увећање минималне пензије до 450 еура, а да су овим потезом обезбиједили мјеру правде за наугроженији дио становништва.
„Овамо мјера ће се тицати 2.500 људи у нашој држави и ова мјера показује бригу за људе који су били на ивици егзистенције“, казала је посланица Андрић.
Потпредсједник парламента Мирсад Нурковић (БС) је казао да ће данас бити ријешено важно питање за ову категорију пензионера и имамо законски текст који треба да уравнотежи минимална примања пензионера.
Посланица Јелена Кљајевић (ДНП) је рекла да је ово корак ка усвајању буџета кој је важан документ и да јој је жао што до данас нису могли усвојити законе јер је „ретроградна опозицја усмјерила дјеловање на опстукцију парламента“.
„Имам разумијевање за рад опозиције, али немам за овакво дјеловање. Њихов рад је био усмјерен на подривање социјалног стања грађана.Пензионери су стуб нашег друштва и од нас засужују сву подршку да им омогућимо живот достојан човјека“, казала је Кљајевић.
Користе злочине за политичко дјеловање
Душко Стјеповић (Демократе) је казао да су коначно, послије 50 дана, на ред Скупштине дошли интереси грађана и њихове пензије, а не „судије бившег режима“.
„Црна Гора не заслужује да види оно што је било протеклих 45 дана и не заслужују грађани оно што је било протеклих 30 година, пљачкашке приватизације, не може ништа покрити то што су плате било ко 24 пензије. Ова парламентарна већина је протекле двије и по године учинила све да побољша стандард грађана“, поручио је Стјеповић.
Према његовим ријечима, опозиција хоће да каже да је 222 еура веће од 600 еура минималне плате, да је боље да имају неке намете и кризне порезе, а не оно што постоји сада дјечји додаци, бесплатни уџбеници, отпремнине радницима, повећане накнаде за новорођенчад…
„Сад су се они забринули за безбједносни сектор чији је шеф у скај препискама био у криминални пирамиди (не почасни предсједник), они се забринули за чијег је земана убијен Душко Јовановић, Славољуб Шћекић, Жугић, Распоповић.. 719 убистава се десило у дугој владавини ДПС-а од 30 година и сада на једна непримјерен начин користе трагедију на Цетињу да би дошли до фунција. Није нам пало напамет да користимо злочине за дјеловање, на памет ми пад она убица који је брутално убио породицу у Херцег Новом“, истакао је Стјеповић.
Честитке за „брак из нужде“ у Будви
Богдан Божовић (СНП) је казао да су као парламентарна већина показали одговорно дјеловање и да нису хтјели да се понашају као „они кад су у марицу стављали посланике“.
„Морамо ићи напријед због грађана и подржава наш клуб ово законско рјешење. Овим ће бити исправљена неправда према онима који су примали сразмјерне пензије, акоје су биле ниже од минималне у држави“, поручио је Божовић.
Он је честитао „брак из нужде“ новој коалицији у Будви.
„Гдје се најбоље на дјелу показује да није битан програми оно што су вербално партијска опредељења. Колико лицемјерно звуче критике ДПС-а према мањинама када су говорили да су на државном нивоу формирали власт са четницимаи клерофашистима. Иза овога је прича без суштине гдје се крије глад за влашћу. Није битно с ким ће формирати власт сам ода дођу у фотељу“, рекао је Божовић.
За пензије 5,5 милиона, а на рачуну једног полицијаца 10 пута више
Дејан Ђуровић (Нова) се извинио свим пензинерима који нијесу примили увећане сразмјерне пензије за прошли мјесец.
„Морамо се одговорно односити према свима. Ово је несразмјерна пензија са оним што има на рачуну једног полицицајца који има 10 пута више у односу на оно колико ће коштати Црну Гору годишње овај додатак за сразмјерне пензије. Овај додатак кошта 5,5 милиона, а један полицајац на рачуну има за 10 година колико је потребно за сразмјерне пензије“, истакао је Ђуровић.
Према његовим ријечима, коштаће трећину онога колико син некадашњег премијера и предсједника државе потражује од државе за одређене уговоре и који данима протестује по Црној Гори.
Он је додао да је нова власт кренула од дјечјих додатака, бесплатних уџбеника, повећања плата, отпремнине. „Повећали смо пензије и ево смо дошли до сразмјених пензија“.
Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Na vreme izbacite rec „plenum“, sada ce svi da organizuju plenume.
Kakva nam je Jelena Milanova desna ruka. Samo čvrsto uz Milana snago naša a ne kao ovaj mojkovčanin, ti si ipak zorna bjelopoljka