ИН4С

ИН4С портал

Специјални суд у Хагу осудио на затворске казне Шаљу, Јанузија и Бахтјарија

1 min read

Специјални суд у Хагу, на основу споразума о признању кривице, осудио је Хаџи Шаљу на три године, а Сабита Јанузија и Исмета Бахтјарија на по две године затвора због утицаја на сведока у поступку против бивших лидера тзв. ОВК Хашима Тачија, Кадрија Весељија, Реџепа Сељимија и Јакупа Краснићија, за ратне злочине на КиМ и у Албанији 1998-99 године.

Пресуде су донете у оквиру споразума о признању кривице између Специјализованог тужилаштва и тројице оптужених, према коме су они признали кривицу по оптужби за ометање службеног лица у вршењу службене дужности и по оптужби за застрашивање у кривичном поступку, што су две од три тачке оптужнице коју је потврдио судија за претходни поступак.

Трећу оптужбу, за ометање службеног лица у вршењу службене дужности озбиљним претњама, тужилаштво је повукло 17. децембра 2024. године, у оквиру споразума о признању кривице.

Сва тројица оптужених признала су да су била део групе која је обећавајући стицање користи покушавала да наведе једно лице да одустане од сведочења пред Специјализованим већима Косова.

Конкретно, Сабит Јанузи и Исмет Бахтијари су, поступајући по упутствима Хаџија Шаље, посетили то лице у његовој кући 5. и 12. априла 2023.

Оптужени су пристали да жртви учеснику у поступку исплате укупно 500 евра на име репарација.

Специјализовани тужилац Кимберли Вест (Кимберлy Wест) поздравила је изјашњавање о кривици све тројице оптужених у предмету Сабит Јанузи и др. као „историјско“ и „кључно за заштиту интегритета поступака“ при Специјализованим већима Косова (СВК), саопштено је из тог Тужилаштва.

„Споразуми о признању кривице су историјски јер је то први пут да су оптужени на СВК добровољно признали кривицу. Овај развој догађаја је кључан за заштиту интегритета поступака у СВК, као и корак напред за спровођење правде на Косову“, рекла је специјализовани тужилац.

Додала је да је њена канцеларија посвећена томе да се обезбеди да правда иде својим током, на основу чињеница и закона.

„Тужилаштво је водило истраге о злочинима против спровођења правде како би обезбедило да сведоци могу да сведоче на суду о кривичним делима којима су били сведоци или које су доживели, и то без страха од застрашивања или одмазде“, истакла је Вест.

Како је рекла, те истраге биле су од суштинског значаја за напредак у свим другим предметима тужилаштва, а биће и даље од највеће важности за рад Специјализованог тужилаштва.

Спутњик

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy