Медојевић предложио да се исказ Ђурђића издвоји из списа предмета
1 min read
фото: Вијести, Борис Пејовић
Суђење окривљеном Душку Кнежевићу и осталим оптуженим у судском предмету „карбон кредити“, настављено је данас у Вишем суду у Подгорици, а планирано саслушање свједока сарадника Ђорђа Ђурђића, није одржано јер није дошао на заказано суђење.
Предсједник специјалног вијећа судија Игор Ђуричковић рекао је да у списима предмета нема доказа да му је уручен позив.
Бранилац окривљеног Кнежевића, адвокат Дражен Медојевић предложио је суду да се исказ свједока сарадника Ђурђића који је дао у истрази у СДТ, издвоји из списа предмета као правно неваљан доказ.
Такође је предложио да суд донесе рјешење којим ће Ђурђићу укинути својство свједока сарадника. Појаснио је у предлогу, да би постао свједок сарадник, мора да буде припадник криминалне организације.
„Која има за циљ вршење кривичних дјела. У исказу пред СДТ-ом, Ђурђић говори само о једном кредиту, док за остале каже да није учествовао ни у једном. Да је члан криминалне организације, он би био укључен. Јасно је да Ђурђић није био припадник криминалне организације, јер би знао. А јасно је да није знао ништа. Предлажем да се њему укине статус свједока сарадника. На саслушању у истрази код тужиоца, није помињао оптужене Дашића и Николића”, рекао је Медојевић.
Подржавајући предлог колеге, Кнежевићев бранилац адвокат Душан Радосављевић је додао неколико чињеница.
„Ђорђе Ђурђић у овом предмету има статус свједока сарадника. У другом предмету против Кнежевића , закључио је споразум о признању кривице, у трећем судском предмету има статус обичног свједока, док у четвртом такође има статус свједока сарадника. Ово је апсурдна ситуација, да исти човјек има различита кривично правна својства. Ђурђић није ни смио да добије статус свједока сарадника”, навео је Радосављевић.
Бранилац окривљених Бранкице и Биљане Башовић, адвокатица Бојана Франовић Ковачевић, се придружила предлогу колега.Сматра да исказ мора бити издвојен као правно неваљан доказ.
Специјални тужилац Мирослав Шошкић оставио је суду на оцјену предлоге одбране. Појаснио је свој став.
“Чињеница је да је Ђорђе Ђурђић пред СДТ-ом10.. јуна 2019., навео: “Ја се заиста не могу изјаснити о кредитима који су били одобрени од ИБМ банке правним лицима “Фин инвест”, “Атлас група”, “РТВ Атлас”, “РТ Мимоза”, и од стране Атлас банке правном лицу “Атлас системи”, као и о депозиту који су служили као средство обезбјеђења, а који кредити су дјелимично или у цјелости враћени из депозита. Нисам учествовао ни у једном правном послу ових кредита”, цитирао је тужилац исказ свједока сарадника.
“Чињеница је да је свједок сарадник саслушан након што му је суд дао статус свједок сарадника. Остављам суду на оцјену да одлучи о прредлозима одбране”, казао је Шошкић.
Ђуричковић је навео да ће суд одлучити на неком од наредних рочишта главног претреса, али прије него се приступи саслушању Ђорђа Ђурђића.
Оптужени Зоран Николић суду је доставио писмени предлог да се против њега обустави кривични поступак због наступања апсолутне застарјелости кривичног гоњења. Навео је да је 25. фебруара 2025., наступила апсолутна застарјелост, јер је прошло више од десет година од настале посљедице извршеног дјела. Суд ће овај захтјев доставити СДТ-у службеним путем.
У оптужницу против Душка Кнежевића, се између осталог наводи, да су Кнежевић, Предраг Дашић, Зоран Николић, Бранкица Башовић и Биљана Башовић, причинили штету правном лицу “Глобал Карбон” ДОО Подгорица, а правним лицима “Фин Инвест”, “Атлас Група”, РТВ “Атлас”, “РТ Мимоза”, “Атлас Систем” и “Мега Гулф Инвестментс Холдингс Лимитед” прибавили корист против правну у износу од 1. 942.000, 00 еура.
Суђење се наставља 16. априла.
Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

