Исакијевски храм у Санкт Петербургу: Раскошна светиња која је била и музеј и склониште
1 min read
Северна престоница Русије може се похвалити великим бројем туристичких атракција: храмови, музеји, мостови који се отварају, замкови царске династије Романов, савремени небодери одузимају дах и чији се врхови губе међу густим, сивим облацима. У мору свих културних и верских објеката, Исакијевски саборни храм заузима посебно место, јер је не само део историјског наслеђа ове земље, већ и једна од најмонументалнијих грађевина Санкт Петербурга.
Храм се градио 40 година
Изградња храма иницирана је од стране цара Александра I, а посао поверен једном од најбољих архитекта тог времена, Французу Огисту Монферану. Истом оном који је пројектовао и постамент за највеће изливено звоно на свету, које се налази у Москви. Пројекат изградње Исакијевског саборног храма трајао је равно 4 деценије: са радовима се почело за време владавине Александра I, а свечано отварање уприличено је већ током владавине Александра II.
Раскош на све стране: Злато и драго камење
Исакијевски храм је ризница у сваком смислу те речи: у њему се налази импресивни иконостас, велики број икона, фресака и скулптура које маме погледе. Укупно је за декорацију светиње утрошено око 400 килограма чистог злата, приближно 16 тона малахита (полудрагог камена тамно зелене боје), близу 500 килограма лазурита (веома ретког драгог камена тамно плаве боје) и око 1.000 тона бронзе.

Шта ће Фукоово клатно у храму
Храм је дуги низ година служио својој сврси, све док није наступила епоха Совјетског Савеза: светиња је тада, по наређењу нове власти, делимично оскрнављена, из ње однето све што има верски карактер, а монументална грађевина претворена је у антирелигиозни музеј. Уместо звона, која су висила испод куполе, постављено је најтеже на свету Фукоово клатно (справа која служи као доказ да се Земља окреће око своје осе), које је висило ту пуних 55 година.
Склониште за уметнине и немачки оријентир
Током Великог Отаџбинског рата, Исакијевски храм добио је још једну нестандардну намену: он је служио као склониште за драгоцености и уметничка дела која су довожена из свих делова града. Нацистичка војска са разлогом ову светињу није бомбардовала јер им је служила као оријентир, а Руси су то вешто искористили и намерно у њу преносили све што је од значаја за државу, историју и културу. Захваљујући томе је велики број уметнина и „преживео“ ратно стање.
Исакијевски храм је била једна од највиших грађевина Санкт Петербурга
Од времена изградње па све донедавно, док није саграђен Лахта Центар (највиши небодер у Европи), Исакијевски саборни храм била је друга по величини грађевина у Санкт Петербургу. Виши од њега био је само Петропавловски храм. Без обзира на то, осматрачница која се налази на 43 метра висине и даље је једна од најпосећенијих туристичких атракција града – са ње се простире невероватан поглед на добар део града и друге знаменитости Северне престонице.
РТ Балкан

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

