Писао бих ти, само кад бих знао

Емило Лабудовић
Пише: Емило Лабудовић
Ђаци (или „Ћаци“) су у или нису у клупама, студенти су или у блокадама или у амфитеатрима, професори предају или протествују… тече кривудава Дрина образовања, без васпитања, на жалост. Јер, васпитање се изгубило или затурило у трци родитеља за хљебом насушним, на улицама на којима владају насиље, дрога и сва друга „искушења слободног времена“, у школама гдје наставнике туку, у медијима, тим савременим окупационим снагама.
А и образовање се растеже између оловке која више не „пише срцем“ и компјутеризоване стварности треће генерације. Вјештачка интелигенција све више преузима примат над оном елементарно људском, и све више имамо „генијалце“ који, с једне стране, суверено сурфују Интернетом и компјутерима баратају и прије него честито проговоре а, са друге, ни најпростију укрштеницу не могу да ријеше нити обичну молбу да напишу. Писменост и вокабулар се, углавном, свели на онолико колико је довољно за најпростију СМС комуникацију, а чак се и елементарна међуљудска комуникација полако повлачи пред „разговорима“ посредством мобилних телефона и осталих платформи.
Али, док на свим фронтовима траје битка за хватање корака са вртоглавим развојем науке, технике и технологије, далеко у позадини, у полумраку нечије неодговорности, небриге и омаловажавања, таворе хиљаде оних који су чак и од оловке далеко. МОНСТАТ је недавно објавио један страшан и за модерно друштво срамотан податак да је више од 4 хиљаде наших суграђана апсолутно неписмено, а још толико њих једва зна да се потпише. А макар је основно образовање законом обавезно и исто тако је кажњиво његово избјегавање.
Наводно смо на пар корака до ЕУ, а још увијек ратујемо око тога којим језиком говоримо и којим писмом пишемо. И умјесто да за тих 8 хиљада људи, наших људи, разагнамо мрак неписмености која их у много чему чини инвалидима, држава и њене институције образовања су забављене начикавањем око службенсти јединог језика којим говори и на којем се описменило више од осамдесет одсто грађана и јединог писма којим су нам писали преци. Можда се бројка од осам хиљада многима не чини страшном, али ако јој додамо и десетине хиљада оних који су електронски „неписмени“ онда је то превише за земљу коју, наводно, објеручке чекају у ЕУ.
На крају, много ми је жао што ове редове неће моћи да прочитају они којима су намијењени. Они који ће их читати овај проблем су одавно затурили негдје за леђима.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

