Пометња у Приштини: Прекинута седница, Курти покушао да буде и премијер и посланик
1 min read
Аљбин Курти
Неславно је данас у Приштини завршена конститутивна седница скупштине тзв. Косова. Мандати посланика нису верификовани, седница је прекинута, не зна се када ће и како бити настављена, а током дана Аљбин Курти поднео је оставку на место премијера.
Испоставило се – касно.
Куртијева опозиција, чији су посланици данас гласали против верификације мандата посланика за новонасталу ситуацију оптужује Куртија, наводе да није прихватљиво и да није по закону чињеница да је премијер оставку поднео тек данас.
Из ДПК, опозиционе странке која има 24 мандата и која је гласала против верификације мандата посланика данас су саопштили да нису гласали за извештај комисије за верификацију мандата јер је он – противуставан.
„У исто време, премијер Kурти и сви министри који су изабрани за посланике покушавају да задрже и извршну и законодавну функцију, што им Устав Kосова забрањује. Устав јасно каже да не можеш бити посланик ако си на извршној функцији“, изјавио је председник ПДК Мемљи Kраснићи, преносе албански медији.
Ситуацију слично виде и из ДСК која је у скупштини са 20 посланика. Из ове странке сматрају да је Самоопредељење на овај начин блокирало процес.
„ДСК подржава само посланике који немају друге функције. Не можете бити посланик, и премијер, и министар“, рекао је данас Љумир Абдиџику, председник ДСК.
Лидер Алтернативе за будућност Косова Рамуш Харадинај данас је изјавио да је конституисање Скупштине блокирао лично Аљбин Kурти, јер је, како је нагласио, познато да закон не дозвољава обављање функције премијера или министра „и полагање заклетве као посланика“.
„Састав Скупштине данас је блокирао сам Аљбин Kурти. Закон и Устав ове земље вам не дозвољавају да обављате функцију премијера или министра и да положите заклетву као посланик. Не можете седети у две фотеље истовремено. Не можемо да кршимо Устав и да се понашамо другачије, због тога нисмо гласали за извештај. Аљбин Kурти треба да одступи од своје функције, а не да криви друге за сопствене грешке“, рекао је Харадинај, преноси „Kоха“.
Насупрот опозицији, министарка правде у оставци, Аљбуљена Хаџију, данас је изјавила да је владин кабинет испунио све своје обавезе у складу са Уставом и законом.
„Посланичка група Самоопредељења била је спремна да учествује и гласа за извештај о полагању заклетве посланика. Али десио се преседан, опозиција није гласала за извештај комисије којом је председавао Артан Абраши. Оно што забрињава јесте да опозиција није рекла ниједну реч против Српске листе, већ је сва њихова пажња усмерена на Самоопредељење и Албина Kуртија. Њима није проблем Српска листа, већ ми. Покушавају да успоре процес и нису заинтересовани за формирање институција“, рекла је Аљбуљена Хаџију, преносе косовски медији.
На друштвеним мрежама огласио се и Аљбин Kурти лично. Према њему, данас се у Приштини догодио „унутрашњи институционални напад на Републику Kосово и демократске изборе“.
„Посланици опозиције ДПК, ДСК, Српска листа и АБК гласали су данас против извештаја комисије о верификацији мандата. У потпуно формалном и техничком гласању на основу документације ЦИK-а побунили су се против полагања заклетве посланика и конституисања деветог сазива“, написао је Курти.
Он је рекао да је ово „унутрашњи институционални напад на тзв. Републику Kосово и демократске изборе.
„Ово је ситуација без преседана у нашој земљи и много шире. Познато је да су они против републичке власти, али данас смо сазнали да су и сами против себе“, додао је премијер лажне државе у оставци.
(РТ Балкан)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

