ИН4С

ИН4С портал

Република: Корупција у Телекому ишла преко Ане Коларевић?

1 min read

Црногорска јавност може само да слути карактер афере везане за Телеком Црне Горе (ТЦГ), због тога што нема увид у комплетну документацију коју су прикупиле америчке власти и истражни органи. Но, суд је ипак објавио имена шест црногорских држављана који су позвани као свједоци у одбрани Штрауба, Балога и Морваија. Такође, црногорска јавност може да види да је међу њима и адвокатица Ана Коларевић, сестра премиjера Мила Ђукановића. У документу са којим одбрана тражи од суда да наложи црногорским властима да обезбиједе свједочење Ане Коларевић, пет директора у Телекому ЦГ, наведене су и неколико стотине питања, у којима се може видјети и предосјетити карактер корупцијског скандала који личи на ”овај из Македоније”, пише угледни македонски медиј Република у свом онлајн издању.

telekom svjedoci

Документа из афере ”Телеком”, доступна пред судом у Њујорку, показују да је пракса Мађар Телекома да потплаћује политичаре, како би реализовао своје циљеве, није само примијењена у Македонији у периоду владавине СДСМ, ДУИ и ЛДП. Као што је мађарска телеком компанија у власништву Дојче Телекома у 2005. потплаћивала Владу Бучкоског и Шекеринске да би спријечила појаву конкурентских компанија на македонском тржишту, на сличан начин је потплатила и Владу црногорског премиjера Мила Ђукановића, пише македонска Република.

republika Ana K

Спор који је америчка Комисија за хартије од вредности водила против Мађар Телекома и Дојче Телекома оригинално се односио како на Македонију тако и на Црну Гору. Завршен је надокнадом од 95 милиона евра који су ове двије компаније платиле америчким властима. У другом судском процесу у Њујорку, који се активно води пред судом у Њујорку против тројице менаџера Мађар Телекома, Елека Штрауба, Андраша Балога и Тамаша Морваиа, они су оптужени за за потплаћивање политичара тадашње власти како у Македонији тако и у Црној Гори. Но, на почетку 2014. америчка Комисија за хартије од вриједности која води спор, ријешила је да прекине поступак који се односи на Црну Гору, а да се фокусира само на случај Македоније.

telecom re Montenegro

Црногорска јавност и даље чека да види обимни доказни материјал који је Еф-Би-Ај  (FBI) сакупио а који се односи на њихове политичаре. Македонски грађани су већ имали прилику да детаљно читају како је Мађар Телеком, преко посредника, грчког бизнисмена Димитриоса Контоминаса, корумпирао владу Бучковског. Црногорска јавност, још увијек, може само да слути карактер афере везане за Телеком Црне Горе (ТЦГ). Но, суд је ипак објавио имена шест Црногораца који су позвани као сведоци у одбрани Штрауба, Балога и Морваија. Црногорска јавност може да види да је међу њима и адвокатица Ана Коларевић, сестра премиjера Мила Ђукановића. У документу са којим одбрана тражи од суда да наложи црногорским властима да обезбиједи свједочење Ане Коларевић, као и пет директора у Телекому ЦГ, наведено је и неколико стотина питања, кроз које се може видјети и предосјетити карактер корупцијског скандала који личи на овај из Македоније.

Мађар Телеком је купио црногорски Телеком јануара 2005. године од Владе за 114 милиона евра, као и допунских  51 милион евра за откуп акција од мањинских акционара – запослених у компанији, грађана, других компанија, који су посједовали око 49 процената акција. У оквиру ове транскације, Мађар Телеком је купио укупно 76,5 процената Телекома ЦГ – свих  51 проценат у власништву државе и приближно половину од акција који су држали мањински акционари. Мађарска компанија се обавезала да инвестира додатних 67 милион евра у капиталне инвестиције и развој инфраструктуре мобилног оператера Монет, као и компаније у цјелини. Ово је једно од спорних питања покренуто од црногорских медија, будући да инвестиције нису дошле у виду улагања мађарске компаније, већ су биле извршене од оствареног профита Телекома ЦГ и Монета.

Коларевић је позвана као свједок заједно са својим бизнис партнером у њеној адвокатској канцеларији, Николом Мартиновићем. Поред њих, позвани су и Павле Ђуровић, бивши директор правног одељења Телекома ЦГ, Миодраг Ивановић, бивши директор  мобилног оператера Монет и бивши главни  директори Телекома ЦГ Олег Обрадовић и Милан Перовић.

 telecom re montenegro 2

Према оптужници америчке компаније за хартије од вриједности црногорски Телеком је закључио договор са четири компаније: ”Актива”, ”Фиеста”, ”Сигма”и ”Ралеи”, регистроване на оф-шор локацијама, за наводне, лажне консултантске услуге. По истом обрасцу као у Македонији, команија ”Македонске Телекомуникације” је потписала уговор са Чаптексом грчког бизнисмена Контоминаса, за наводне консултантске услуге, а циљ тог уговора је да Контоминас паре преда политичарима из врха коалиције СДСМ – ДУИ. У случају Црне Горе, договор са поменуте четири компаније (Актива, Фиеста, Сигма и Ралеи) представљају мито исплаћено за Владу Мила Ђукановића, преко његове сестре, а у циљу да се тиме издејствују разне повољности за Телеком Црне Горе, укључујући одлагање улаза конкурентских компанија на тржиште и лакше отпуштање вишка запослених који је Телеком ЦГ имао из времена када је био у државном власништву.

 ana kolarevic01_519_300

Ана Коларевић је бивши судија у црногорском Врховном суду. Она је као адвокат заступала велики број страних компанија које су инвестирале у Црној Гори, и на основу америчких оптужби, претпоставља се да ја ангажовање њене адвокатске канцеларије служило као неформални пулт за корупцију црногорских власти. Коларевић је заступала ”Хеленик Петролеум” који је откупио ланац бензинских пумпи ”Југопетрол”, као и канадског милијардера Питера Манка који је откупио бродоградилиште и војну базу ”Арсенал” у Тивту, гдје је изградио туристички центар.

Конкретно у случају Телекома ЦГ, на основу питања на суду, открива се да је адвокатска канцеларија Коларевићке индиректно закључила договор са Телекомом ЦГ преко фантомске компаније Сигма, за консултантске услуге за преструктурирање ЦГ, укључујући и отпуштање вишка запослених.

На основу упућених питања Колеревићкој, као сестри Мила Ђукановића, види се да је постојала њена намјера да прикрије директни ангажман од стране Телекома ЦГ.

”Дали сте ви предложили да буду ангажовани адвокати Никола Мартиновић и Ана Коларевић? Ако нисте, ко их је препоручио? Какве вјештине су поседовали ова двојица адвоката? Каква је била њихова репутација? Дали је тачно да су тражили 651.000 евра за надокнаду? Да ли сте успјели да смањите овај износ и како?”, гласе дио питања које је Олегу Обрадовићу, бившем директору Телекома ЦГ, постављено, везано за договор који је потписао са адвокатском канцеларијом Ане Коларевић.

telekom 

На крају, фантомска компанија ”Сигма” је наплатила 580 000 евра од Телекома ЦГ, а претпоставља се да је тај новац завршио директно у џепу црногорских власти.

Такође, преко фиктивних уговора са компанијама: ”Актива”, ”Фиеста” и ”Ралеи”, новац је испумпуван од Телекома ЦГ. Према документацији, само за компанију ”Ралеи” испалаћено је 2,3 милиона евра.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Република: Корупција у Телекому ишла преко Ане Коларевић?

  1. Сво зло у овој земљи потиче од фамилије Ђукановић. Све нервозе, незадовољства, убиства, пљачке, пораст блуда и неморала, пораст насиља и свега што није добро почиње од прве фамилије која је својим прљавим руковођењем и лоповлуком ојадила народ. Кад та фамилија буде иза решетака и кад јој буде одузета сва имовина можемо очекивати неки бољитак. Док год и један члан те фамилије буде на слободи и буде имао неку функцију у систему труљење неће бити заустављено.

  2. Породици Ђуканај смијеши се јеврозатвор, умјесто будућности у Јевропској Јунији, јербо Јевропа с Јуне-Јамериком крађу својих (окупаторских) пара не прашта ни својим гаулајтерима. Да Бог да се кроз решетке гледали, Ацо, Мило и Ана са сином Едином кад се врне из стана на Менхетну с ону страну, а ми с ову страну, у ослобођеној Црној Гори, без Јевропе, Јамерике и НАТО-а.

  3. Сестрата узела големе парите са братком и другим братком. Они много сакају инвеститоре у Црну Гору, само да одрешувају коферчета са парите за фамилијата.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *